Chciałbym wyliczyć raty leasingowe ze wzoru, ale coś mi nie wychodzi

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
kubawk
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2015, o 12:20

Chciałbym wyliczyć raty leasingowe ze wzoru, ale coś mi nie wychodzi

Post autor: kubawk »

Cześć wszystkim, mam prośbę jeśli chodzi o wyliczenie rat leasingowych, a właściwie to o podpowiedzenie skąd wyniki takie się wzięły bo liczyłem to za pomocą wzoru na równą ratę leasingu oraz kalkulatorem w excelu, i w obu przypadkach wynik wychodził inny. Zadania jest z książki, którą posługuje sie przy pisaniu 3 rozdziału pracy licencjackiej, i raczej wątpie że zostało to źle obliczone. Dane do zadania;
Wartość inwestycji netto: 100000 PLN
Okres inwestycji 3 lata
Normatywna roczna stawka amortyzacji 20%
Planowana data nabycia maszyny budowlanej : grudzień 2007
Oprocentowanie nominalne leasigu 12% p.a.
Rata kredytowa płatna raz na koniec roku( dla uproszczenia). Rata leasingowa równa w każdym okresie ( annuiet). Prowizja leasing 1% wartości inwestycji. Wartość wykupu 0%. Stopa podatku dochodowego 19 %.

W obliczeniach dla lat 2008 2009 i 2010 rata wynosi 41635, czyli razem koszt leasingu 125905 ( 3*41635 + 1000 prowizji), i łaśnie do tego, w jaki sposób zostało to obliczone nie mogę dojść. Wklejam jeszcze link do treści zadania oraz tabelki z obliczeniami http://zapodaj.net/190b6b3b763da.jpg.html http://zapodaj.net/35f53dc68225c.jpg.html. Z góry dzięki jak komuś się bedzię chciało na to rzucić okiem. Pozdrawiam


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Chciałbym wyliczyć raty leasingowe ze wzoru, ale coś mi nie wychodzi

Post autor: Michał Krupiński »

Napisz więcej jak to liczysz, bo może coś źle podstawiasz. W którym okresie naliczasz opłatę manipulacyjną?
W excelu z jakiej funkcji korzystasz?
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
kubawk
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2015, o 12:20

Re: Chciałbym wyliczyć raty leasingowe ze wzoru, ale coś mi nie wychodzi

Post autor: kubawk »

Jeśli chodzi o excela to korzystam z kalkulatora z tej strony http://www.fmleasing.pl/forum/viewtopic ... kalkulator . Na wysokość miesięcznej raty wykorzystany jest tam wzór P=[{(C*r)*((1+r)^N)} - (F*r)] / [((1+r)^n)-1] więc tylko podstawiam dane. Zmieniam wartośc przedmiotu 100000, liczba rat 36, wszelkie opłaty wstępne 1%, wartośc końcowa 0% i oprocentowanie 12 %. Przy takich danych całkowity koszt wychodzi 119375,80 natomiast wysokość raty 3288,22 miesięcznie (czyli rocznie 39457.44). W książce wysokość raty rocznej wynosi 41635 i nie wiem skąd ta rożnica.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Chciałbym wyliczyć raty leasingowe ze wzoru, ale coś mi nie wychodzi

Post autor: Michał Krupiński »

kubawk pisze:Jeśli chodzi o excela to korzystam z kalkulatora z tej strony http://www.fmleasing.pl/forum/viewtopic ... kalkulator .
Ten kalkulator i wzór przyjmuje, że płatności są miesięczne, a nie roczne.

Sugerowałbym użycie Excela i funkcji XIRR, tylko trzeba dobrze oznaczyć daty płatności.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
kubawk
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2015, o 12:20

Re: Chciałbym wyliczyć raty leasingowe ze wzoru, ale coś mi nie wychodzi

Post autor: kubawk »

Tak, własnie nie dawno do tego doszedłem, myslałem po prostu ze rata miesieczne*12 da mi ten sam wynik który wyjdzie ze wzoru na ratę roczną :D tak więc wszystko już jasne. Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam.


ODPOWIEDZ