Samochód ma wady ukryte. Co teraz mogę zrobić z leasingiem?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
matjas_wroc
Posty: 2
Rejestracja: 4 gru 2014, o 17:36

Samochód ma wady ukryte. Co teraz mogę zrobić z leasingiem?

Post autor: matjas_wroc »

Witam,

Mam problem, szukam tu porady.. W kwietniu br. wziąłem w leasing finansowy samochód Ford Mondeo. Auto było wykupywane przez leasingodawcę od osoby prywatnej. W listopadzie br. okazało się, że samochód jest po poważnej naprawie powypadkowej, której konsekwencją jest prawdopodobnie beznadziejny stan techniczny silnika i osprzętu. Dodatkowo prawdopodobnie jest cofnięty stan licznika o jakieś 50 tyś.km (stan zużycia elementów mechanicznych - niewidoczny dla użytkownika z zewnątrz - wskazuje na przebieg około 130 tyś. km, a jest na liczniku 81 tyś.) Ja nim przejechałem ok. 9 tyś.km i zaczęły się problemy z silnikiem. Mechanik wycenił naprawę na około 5 tyś.zł, przy czym nie ma pewności czy coś jeszcze nie będzie do zrobienia. Wszystkie usterki o jakich piszę oraz naprawy powypadkowe były celowo, jak sądzę, ukryte przed sprzedażą a leasingodawca nie wyceniał auta przez rzeczoznawcę przy zawieraniu umowy leasingu, co zapewne stosuje podczas jej rozwiązywania. Zatem może się okazać że to ja przyczyniłem się do takiego stanu technicznego w jakim jest obecnie auto. Tak więc chyba jedynym wyjściem będzie naprawa na własną rękę i nie rezygnowanie z umowy jeśli auto jest w takim stanie ? Bo leasingodawca może zupełnie inaczej wycenić naprawę (doprowadzenie do stanu z początku umowy) - na moją niekorzyść ?

Dodam, że auto było sprawdzane u mechanika i diagnosty i nikt się nie dopatrzył usterek lub śladów w/w napraw (nie mam jednak żadnych dokumentów potwierdzających w/w sprawdzenie, był tylko świadek - moja żona, która była na oględzinach).

Chciałbym uzyskać poradę, co w tej sytuacji będzie korzystniejsze. Czy rozwiązać umowę z wszelkimi tego konsekwencjami ? I jakie to są konsekwencje w przypadku leasingu finansowego ? Bo wszędzie piszą o leasingu operacyjnym, a tu jest chyba inaczej przy rozwiązaniu umowy.. A może istnieje jakaś możliwość odstąpienia od tej umowy z powodu wad ukrytych przedmiotu leasingu (cofnięty licznik, naganny stan techniczny silnika i osprzętu i mocno amatorska naprawa powypadkowa - wykonana aby tylko sprzedać szybko auto? ). A może da się w ramach jakiegoś porozumienia odstąpić od leasingu na ten samochód a wziąć inny - nowy z salonu, zachowując tego samego leasingodawcę ?

Mogę to auto naprawić, jednak i tak chciałbym zrezygnować z tego leasingu albo zmienić przedmiot leasingowania na inny. Rzecz jasna jest to spowodowane tym, że nie mam żadnej pewności czy w konsekwencji zatajonej historii powypadkowej i zaniżonego przebiegu, wkrótce nie pojawią się kolejne problemy z przeszłością tego auta związane.

Dla uściślenia podaję dane dotyczące umowy:
wartość pierwotna auta w umowie - 48 tyś. zł
leasing finansowy zawarty na 6 lat od końca kwietnia br.
wysokość raty 939zł brutto
całkowity koszt leasingu to ok. 70 tyś. zł

Bardzo proszę o pomoc specjalisty albo nakierowanie mnie gdzieś z tym problem, bo zupełnie nie wiem jak teraz z tego wybrnąć z jak najniższą stratą :(

Z góry dziękuję za zainteresowanie moim problemem.

Pozdrawiam,
Mateusz


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Samochód ma wady ukryte. Co teraz mogę zrobić z leasingiem?

Post autor: Michał Krupiński »

matjas_wroc pisze:Dla uściślenia podaję dane dotyczące umowy:
wartość pierwotna auta w umowie - 48 tyś. zł
leasing finansowy zawarty na 6 lat od końca kwietnia br.
wysokość raty 939zł brutto
całkowity koszt leasingu to ok. 70 tyś. zł
Sądząc po warunkach leasingu, to nie tylko na samochodzie ktoś zrobił Cię w konia, ale także na leasingu.
To jest jakieś na maksa złodziejskie oprocentowanie. :?

Jak "załatwiałeś" ten leasing i kto jest finansującym?

Co do rozwiązania problemu, to niestety nie jest zbyt różowo. Ty wybrałeś samochód i w Twoim interesie było jego sprawdzenie. Leasingodawcy nic do tego...

Jeżeli chcesz próbować pociągnąć kogoś do odpowiedzialności, to powinien to być sprzedawca samochodu.

Zwracanie samochodu do leasingodawcy może skończyć się bardzo źle, bo oni sprzedadzą go za bezcen jeżeli on jest w takim stanie, a Tobie zostanie do spłaty bardzo duża kwota sądząc po warunkach leasingu.

Ja zacząłbym od dostawcy.... To jest osoba, która handluje samochodami?
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
matjas_wroc
Posty: 2
Rejestracja: 4 gru 2014, o 17:36

Re: Samochód ma wady ukryte. Co teraz mogę zrobić z leasingiem?

Post autor: matjas_wroc »

Witam,

Dzięki za zainteresowanie.

Finansujący, to nie kto inny jak Idea Leasing.. Po pewnym czasie poczytałem sobie opinie na ich temat, ale cóż nie o tym teraz.

Auto było kupione od osoby prywatnej. No nie był to żaden komis, została spisana tylko trójstronna umowa kupna-sprzedaży. Data zawarcia to koniec kwietnia br. Czy czas który już upłynął nie stoi na przeszkodzie aby cokolwiek z tym jeszcze zrobić ? I czy można w ogóle coś jeszcze zrobić ? Odstąpienie od umowy - zwrot jemu samochodu, a on zwraca kasę finansującemu ? Czy jakaś rekompensata od niego dla mnie za poniesione koszty aby doprowadzić auto do stanu używalności ? I to chyba wyłącznie na drodze sądowej ? Bo przecież nie pójdę do niego do domu i nie każę mu wyłożyć kasy na remont silnika.. Zupełnie nie wiem, z której strony do tego podejść.

Dzięki za pomoc.
M.

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Samochód ma wady ukryte. Co teraz mogę zrobić z leasingiem?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Musisz niezwłocznie zawiadomić zbywcę, że samochód miał wady ukryte i możesz spróbować go ścignąć z tytułu rękojmi. Łatwe to nie będzie, ale masz chyba niewiele do stracenia.

Co do załatwiania tego z finansującym to Leasingobiorca ponosi konsekwencje wyboru przedmiotu leasingu


ODPOWIEDZ