Leasing zwrotny osobowego nie pozwala odliczyć całego VAT...

Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Leasing zwrotny osobowego nie pozwala odliczyć całego VAT...

Re: Leasing zwrotny osobowego nie pozwala odliczyć całego VAT...

autor: Lui » 13 paź 2011, o 17:06

Spayker pisze:Patrzyliście na datę? Ponad rok NSA się skupiał, żeby wydać wyrok o odrzuceniu kasacji w tak prostej sprawie gdzie jest tak naprawdę jeden artykuł ustawy.. To jest kurwa jakaś żenada.
To i tak krótko. Ponad półtora roku też potrafi trwać, ale co się dziwić przecież pod względem sądownictwa nasz piękny kraj jest niewydolny jak kraje trzeciego świata. :roll:

Re: Leasing zwrotny osobowego nie pozwala odliczyć całego VAT...

autor: Spayker » 13 paź 2011, o 15:07

Patrzyliście na datę? Ponad rok NSA się skupiał, żeby wydać wyrok o odrzuceniu kasacji w tak prostej sprawie gdzie jest tak naprawdę jeden artykuł ustawy.. To jest kurwa jakaś żenada.

Re: Leasing zwrotny osobowego nie pozwala odliczyć całego VAT...

autor: Tomasz Piotrowski » 12 paź 2011, o 17:02

Znając życie to może też zależeć od Urzędu. Jeden podejdzie tak a inny inaczej. :roll:

Re: Leasing zwrotny osobowego nie pozwala odliczyć całego VAT...

autor: Michał Krupiński » 12 paź 2011, o 11:54

pesky pisze:Trzeba sobie wpisać w EDG/KRS i Regon handel samochodami i po problemie. ;)
No chyba nie do końca. Jeśli US uzna, że ten samochód poszedł de facto na własne potrzeby, a nie na handel to zastosowanie może mieć ta sama zasada - bez znaczenia co się ma we wpisach czy nawet faktycznie samochodami się handluje na całego.

Po prostu samochód nie poszedł na handel, tylko został w firmie - to tak w uproszczeniu pisząc o tym co jest w tym wyroku.

Cytuję sentencję:
Poza sporem było, że Spółka nie prowadziła działalności handlowej w przedmiocie sprzedaży samochodów. W ocenie Sądu opisane we wniosku samochody nie były towarem handlowym i ich nabycie nie służyło celowi odsprzedaży w rozumieniu art. 86 ust. 4 pkt 7 lit.a) cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Re: Leasing zwrotny osobowego nie pozwala odliczyć całego VAT...

autor: pesky » 12 paź 2011, o 09:56

Trzeba sobie wpisać w EDG/KRS i Regon handel samochodami i po problemie. ;)

Leasing zwrotny osobowego nie pozwala odliczyć całego VAT...

autor: FmLeasing.pl » 12 paź 2011, o 09:11

Leasing zwrotny nie jest zbyt popularną formą finansowania w Polsce. Najczęściej są to transakcje podwyższonego ryzyka, z tego też powodu firmy leasingowe robią co mogą, żeby takich umów nie realizować - pisaliśmy więcej o tym "Leasing zwrotny? Zapomnij!". Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy leasing zwrotny nie tylko nie jest ryzykowną transakcją, a wręcz ułatwieniem nabycia środka trwałego... Przykładem takiej sytuacji może być chęć leasingu samochodu kupowanego za granicą.

Leasing samochodów importowanych (najczęściej z krajów UE i USA) jest bardzo popularny. Nie jest to jednak tak prosta do przeprowadzenia operacja jak w przypadku zakupu takiego samochodu za gotówkę. Firmy leasingowe niechętnie decydują się kupować samochody bezpośrednio za granicą i oddawać je w leasing polskiej firmie. Jest to teoretycznie możliwe, ale z reguły długotrwałe i dość kosztowne. Dlatego przedsiębiorcy zainteresowani leasingiem pojazdu, który upatrzyli za granicą częściej decydują się na pośrednictwo komisu lub firmy sprowadzającej samochody. Firma taka kupuje samochód, importuje, przeprowadza wszelkie formalności celno-skarbowe, a następnie odsprzedaje leasingodawcy, który oddaje go w leasing. Wiadomo jednak, że taki pośrednik na całej operacji musi zarobić...

Dlatego wielu przedsiębiorców woli samemu kupić samochód za granicą, wziąć na siebie formalności związane z importem, a następnie sprzedać auto polskiemu leasingodawcy i zawrzeć umowę jego leasingu. Zatem leasing zwrotny może być tu dobrym rozwiązaniem, dającym odczuwalne oszczędności.

Pozostaje jednak pytanie co dzieje się z VAT w przypadku takiego importu i odsprzedaży samochodu osobowego. Jak wiadomo, w Polsce istnieją ograniczenia w odliczeniu tego podatku przy zakupie pojazdów osobowych do 60% (nie więcej niż 6.000 zł). Ograniczenia tego nie stosuje się jednak jeżeli firma zajmuje się handlem pojazdami i zakupu osobówki dokonuje na cele handlowe.

Czy firma sprowadzająca dla siebie samochód i odsprzedająca go niemalże natychmiast leasingodawcy w celu jego wyleasingowania może taki samochód potraktować jako towar handlowy i odliczyć cały VAT naliczony przy nabyciu? Niestety nie!

Organy skarbowe uznają, że taka operacja nie daje prawa do zwolnienia z ograniczenia w odliczaniu VAT. Przedsiębiorca, który sprowadzi samochód i odsprzeda go celem jego leasingu nie odliczy całego VAT zarówno przy jego zakupie, a następnie od rat leasingowych. Można zatem uznać w uproszczeniu, że jest podwójnie opodatkowany przy takiej operacji.
Niestety stanowisko to potwierdził właśnie Naczelny Sąd Administracyjny oddalając skargę kasacyjną podatnika-leasingobiorcy, który zamierzał w całości odliczyć VAT naliczony przy zakupie pojazdu, który następnie odsprzedał i wyleasingował zwrotnie.

Wyrok NSA I FSK 1288/10 >>

Na górę