Leasing a upadłość leasingodawcy

Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Leasing a upadłość leasingodawcy

Re: Leasing a upadłość leasingodawcy

autor: Michał Krupiński » 24 cze 2010, o 09:26

No proszę - człowiek uczy się całe życie. :)
Faktycznie upadły finansujący (leasingodawca) nie ma prawa do skorzystania z prawa wypowiedzenia umowy.

Dzięki Kolec, że zwróciłeś na to uwage..

Zacytuję cały ten artykuł 114:

Art. 114. 1. W razie ogłoszenia upadłości korzystającego z rzeczy na podstawie umowy leasingu syndyk może w terminie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości, za zgodą sędziego-komisarza, wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym.

2. W razie ogłoszenia upadłości finansującego leasing przepisów ustawy o odstąpieniu od umowy przez syndyka nie stosuje się.

Re: Leasing a upadłość leasingodawcy

autor: KOLEC » 23 cze 2010, o 10:51

Prawo o upadłości pozwala jednak syndykowi wypowiedzieć umowę leasingu w przypadku jej ogłoszenia.
Znalazłem odmienną opinię
W razie ogłoszenia upadłości finansującego leasing nie stosuje się przepisów ustawy o odstąpieniu od umowy przez syndyka.
Cały tekst z infora
Prezes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością złożył w sądzie rejonowym wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. W 2008 r. spółka wzięła w leasing linię produkcyjną wraz z siłownikami. Pozostałe do wykupu raty opiewają na łączna kwotę 113 896,56 zł. Czy na wypadek upadłości leasing będzie nadal wiążący?

ODPOWIEDŹ

Po ogłoszeniu upadłości syndyk będzie mógł w ciągu dwóch miesięcy wypowiedzieć umowę leasingu.

WYJAŚNIENIE

Orzeczenie upadłości powoduje, że na syndyku ciąży obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia interesów masy upadłości. Dalsze trwanie umowy zależy zatem od okoliczności konkretnego przypadku, od korzyści płynących z umowy dla upadłego, wreszcie od jej konkretnych sformułowań i czasu pozostałego do zakończenia. Jak stanowi art. 114 ust. 1 PrUpN - w razie ogłoszenia upadłości korzystającego z rzeczy na podstawie umowy leasingu syndyk może w terminie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości, za zgodą sędziego-komisarza, wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Takie sformułowanie oznacza, że umowa przestaje wiązać od razu z chwilą wypowiedzenia, a zatem w momencie, gdy oświadczenie syndyka dotarło do finansującego w taki sposób, że mógł on się zapoznać z jego treścią. Po drugie, umowy nie uważa się za nieistniejącą. Po prostu funkcjonuje ona w obrocie prawnym do momentu skutecznego wypowiedzenia i nawet potem wywiera pewne skutki prawne. Taki stan rzeczy rodzi jednak po stronie spółki obowiązek wydania rzeczy otrzymanej wcześniej przez spółkę. Jeśli jednak umowa przewidywała opcję zakupu rzeczy, syndyk powinien rozważyć, czy interes masy upadłości przemawia za zakupem w celu należytego wykorzystania lub sprzedaży. Chodzi o to, że syndyk musi wybrać rozwiązanie najbardziej optymalne finansowo - jego rola sprowadza się przecież do takiego zarządzania majątkiem spółki, by spłacić możliwie jak najwięcej jej zobowiązań.

Krzysztof Grodzicki

PODSTAWA PRAWNA

• art. 114 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 175, poz. 1361 z późn. zm.).

Re: Leasing a upadłość leasingodawcy

autor: Tomasz Piotrowski » 25 cze 2009, o 12:58

Lui pisze:
Tomek_P pisze:Ja śmiem twierdzić, że prędzej jakiś bank będzie zagrożony upadłością niż spółka leasingowa. Moim zdaniem martwienie się o to, że jakiś leasingodawca upadnie, to jak martwienie się, że trafi w nas piorun. Naprawdę! :)
Co przez to rozumiesz? :oops: :)
Teoretycznie bank może upaść nawet w jeden dzień. Wystarczy, że klienci zgłoszą się po swoje depozyty. Z firmą leasingową nie ma tego problemu, bo nawet jeśli jednego dnia wszyscy klienci zechcą zakończyć umowy, to firma nadal pozostaje z majątkiem, który może sprzedać.

Do upadłości firmę leasingową może doprowadzić tylko złe zarządzanie, np. rozbuchane koszty na biurowce, na pracowników, itp. Do tego nieskuteczna windykacja, kilka dużych złych umów i teoretycznie może się przytrafić nieszczęście.
W praktyce jednak firmy leasingowe są dobrze zarządzane, bo mają know-how od swoich (w większości) zagranicznych partnerów. Nawet koszty pracownicze często są w outsourcingu, inne zresztą też.
Zresztą nawet jakby jakaś spółka wpadła w tarapaty, to może być z powodzeniem dokapitalizowana przez macierzysty bank, albo przejęta przez inną spółkę.
Tu nie ma takiej opcji, że jest firma, a nagle jej nie ma, banki też jej kredytów nie wypowiedzą.
Stwierdzam więc z całą odpowiedzialnością, że ewentualna upadłość spółki leasingowej to ostatnie o co należy się martwić. Oczywiście chodzi mi przede wszystkim o spółki bankowe, albo z bankiem mocno związane (nie tylko na podstawie umowy kredytowej).

Leasing a upadłość leasingodawcy

autor: catuu » 25 cze 2009, o 11:27

Czyli nie ma się za bardzo czego obawiać. Dobrze to rozumiem?

Re: Leasing a upadłość leasingodawcy

autor: Lui » 24 cze 2009, o 16:48

Tomek_P pisze:Ja śmiem twierdzić, że prędzej jakiś bank będzie zagrożony upadłością niż spółka leasingowa. Moim zdaniem martwienie się o to, że jakiś leasingodawca upadnie, to jak martwienie się, że trafi w nas piorun. Naprawdę! :)
Co przez to rozumiesz? :oops: :)

Re: Leasing a upadłość leasingodawcy

autor: Michał Krupiński » 24 cze 2009, o 10:21

Tomek_P pisze:Ja śmiem twierdzić, że prędzej jakiś bank będzie zagrożony upadłością niż spółka leasingowa. Moim zdaniem martwienie się o to, że jakiś leasingodawca upadnie, to jak martwienie się, że trafi w nas piorun. Naprawdę! :)
Wiesz - nie każdy musi to przyjąć na wiarę. Niektórzy boją się własnego cienia, dlatego uważam, że trzeba im dokładnie tłumaczyć o co biega. :)

Leasing a upadłość leasingodawcy

autor: Tomasz Piotrowski » 24 cze 2009, o 10:01

Ja śmiem twierdzić, że prędzej jakiś bank będzie zagrożony upadłością niż spółka leasingowa. Moim zdaniem martwienie się o to, że jakiś leasingodawca upadnie, to jak martwienie się, że trafi w nas piorun. Naprawdę! :)

Leasing a upadłość leasingodawcy

autor: Michał Krupiński » 24 cze 2009, o 09:21

catuu pisze:To pytanie bardzo często się powtarza wśród klientów. Zwłaszcza tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z leasingiem.

Ludzie często pytają, bo pokutuje w nich jeszcze obawa związana z tym co działo się ok. 8-9 lat temu.
Wtedy upadł CLIF, BG Leasing, itp. Wtedy były zupełnie inne realia. Przede wszystkim były to firmy, które powstały jako prywatne i nie związane były z bankiem kapitałowo, albo związane bardzo luźno.
Na swoją działalność jedynie zaciągały kredyty na takich zasadach jak każda inna firma. A co z tym idzie wnioski klientów o leasing musiały być akceptowane również przez bank. Również bank musiał zabezpieczać jakoś ten kredyt, czyli na przedmiotach leasingu ustanawiane były zastawy.
Na domiar złego, wtedy leasing nie był uregulowany prawnie, a opcja wykupu nie była integralną częścią umowy. Było to oddzielne zobowiązanie, nie zawarte w umowie.
Jak już doszło do nieszczęścia i firmy ogłosiły upadłość, to banki wierzyciele próbowały odzyskać majątek, nawet kosztem leasingobiorców. Umożliwiał im to zastaw na przedmiocie oraz fakt, że zakwestionowano ważność i pierwszeństwo zobowiązań wykupu.

W tej chwili nie ma takiej możliwości, bo ani nie stosuje się zastawów, a wykup jest zawarty w umowie i jest normalnym przywilejem leasingobiorcy.

Prawo o upadłości pozwala jednak syndykowi wypowiedzieć umowę leasingu w przypadku jej ogłoszenia. Z tym, że wtedy leasingobiorca może złożyć swoje roszczenia z tego tytułu do masy.
W praktyce należałoby się spodziewać, że syndyk raczej realizowałby umowy leasingu do końca i realizował opcję wykupu, bo to byłoby w interesie wierzycieli i nie narażało firmy na jeszcze większe straty.

Leasing a upadłość leasingodawcy

autor: catuu » 23 cze 2009, o 23:25

Jest na forum temat o tym co się dzieje w przypadku upadłości leasingobiorcy, a nie ma nic o upadłości leasingodawcy. To pytanie bardzo często się powtarza wśród klientów. Zwłaszcza tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z leasingiem.
Do niedawna jednym z argumentów, których sam używałem było to, że firmy leasingowe są teraz prawie wyłącznie bankowe, więc ciężko sobie wyobrazić, że bank może upaść. Jednak argument, że bank nie ma prawa upaść, przez ostatnie pół roku nomen omen upadł. :D
Więc na potrzeby dyskusji wyobraźmy sobie sytuację, że firma leasingowa upada i co się wtedy dzieje. Co się wtedy dzieje? Niestety w branży stawiam dopiero pierwsze kroki i sam chętnie się dowiem jak można uspokoić klientów.

Pozdrowienia dla forumowiczów.
:)

// NOTATKA MODERATORA //
Czytaj więcej na ten temat: Co w przypadku upadłości firmy leasingowej?

Na górę