GAP a inflacja i rosnące ceny samochodu

Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: GAP a inflacja i rosnące ceny samochodu

Re: GAP a inflacja i rosnące ceny samochodu

autor: #RydzowskiTeam » 17 paź 2022, o 14:36

GAP dalej pozostaje dobrym wyborem, chociaż warto teraz zastanowić się nad mniejszym limitem. Może zamiast 100 czy 150 tys. wziąć limit GAP na 50 tys. zł. Mimo trzymania ceny przez samochody w perspektywie 2 czy 3 lat- to w dalszym okresie spadek wartości jest nieunikniony.

Re: GAP a inflacja i rosnące ceny samochodu

autor: Jarosław Król » 10 maja 2022, o 17:39

Odszkodowania ubezpieczycieli wyliczane są na podstawie Eurotax lub Infoekspert a nie na podstawie cen z ogłoszeń. To dlatego obecnie kupowane samochody używane są najczęściej niedoubezpieczone, bo nikt nie chce ich ubezpieczać za cenę, która została zapłacona. Dlaczego? Bo tak jak napisał już Michał to działa z dużo bezwładnością zanim wyceny dorównają do rynku.

Poza tym ceny samochodów są obecnie mocno wywindowane zarówno nowych jak i używanych. Taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie, bo wysokie stopy procentowe siłą rzeczy będą dusić popyt, a dealerzy będą nadal chcieli sprzedawać samochody, czyli ceny mogą zacząć spadać. Albo nie rosnąć tak szybko zakładając nawet, że inflacja powyżej 10% będzie się utrzymywać.

Zauważyłem też, że wiele osób ma tendencje do przeceniania wartości swoich samochodów w perspektywie czasu. Komuś się wydaje, że weźmie dużo pieniędzy, a potem rynek to weryfikuje w dół. No chyba, że komuś wydaje się, że jego samochód będzie za 3 lata wart tyle samo nominalnie co obecnie nowy... Cóż - szansa na to jest znikoma. Prawdę mówiąc dziwię się tym rozważaniom, czy GAP ma sens w obliczu inflacji. Okej, no może AC zapłaci więcej, ale przecież nie całość. Więc nadal mówimy o potencjalnej stracie rzędu, np.: kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku szkody całkowitej.

Re: GAP a inflacja i rosnące ceny samochodu

autor: Michał Krupiński » 10 maja 2022, o 17:26

Cześć,
To dość częste pytanie w ostatnim czasie. Pozwolę sobie wkleić odpowiedź, której udzieliłem wczoraj na dokładnie takie samo pytanie:

Sprawa jest trochę złożona. Ubezpieczenia GAP chronią spodziewaną utratę wartości, która jest liczona od kwoty zapłaconej za pojazd. Ochrona ta nie jest w stanie zagwarantować zakupu takiego samego auta w przyszłości, a jedynie zwrócić poniesione wydatki – w dużym uproszczeniu. Po części wynika to z ogólnych przepisów, które uniemożliwiają dodatkowe wzbogacenie się na odszkodowaniu, z drugiej natomiast strony faktem jest, że problem inflacji dotychczas w zasadzie nie istniał. Nie mogę wykluczyć, że ubezpieczyciele stworzą za jakiś czas produkt, który będzie odpowiedzą na inflację, ale na razie nie ma dostępnego tego typu rozwiązania – o ile w ogóle będzie.

Jest jednak jeszcze jedna kwestia. Utrata wartości przy likwidacji szkody szacowana jest na podstawie cenników ubezpieczycieli. My codziennie ubezpieczamy samochody i obserwujemy wartości przyjmowane według cenników ubezpieczycieli przy przedłużeniach i tutaj jak najbardziej obserwujemy utratę wartości z roku na rok. Sytuacje, w której auto do ubezpieczenia warte jest tyle samo lub niewiele mniej, co przed rokiem to prawdziwa rzadkość – zdarza się tak w sytuacjach, gdy ktoś kupił auto okazyjnie z bardzo dużym, ponadstandardowym rabatem. W zdecydowanej większości przypadków utrata wartości nadal jest zauważalna, choć niewątpliwie mniejsza niż jeszcze kilka, kilkanaście miesięcy temu.

Warto mieć to na uwadze, że cenniki ubezpieczycieli rządzą się swoimi prawami i działają ze sporym opóźnieniem, więc AC niekoniecznie będzie podążało równo z inflacją. W takim przypadku ubezpieczenie GAP może nadal dawać dobrą ochronę – choć realnie niewątpliwie mniejszą niż jeszcze niedawno.

GAP a inflacja i rosnące ceny samochodu

autor: Oskar_Ka » 10 maja 2022, o 17:17

Cześć, Może mi podpowiecie z taką zagwozdką. Zapoznałem się z cenami GAP na https://www.fmleasing.pl/kalkulator-gap-online i bardzo mi one odpowiadają biorąc pod uwagę, że przy poprzednim samochodzie bardzo przepłaciłem (frycowe za naiwność). Normalnie kupiłbym bez zastanawiania, ale obecnie inflacja ponad 10%, ceny samochodów idą do góry a używek to już w ogóle i zastanawiam się czy jest sens brać to ubezpieczenie w sytuacji kiedy polisa AC w kolejnych latach będzie chroniła coraz wyższą wartość samochodu.

A może jest jakieś rozwiązanie GAP, które uwzględnia taką sytuacją i rekompensuje rosnące ceny samochodów. No bo wiadomo, ze za dziś wydane pieniądze nie kupimy takiego samego samochodu za rok, bo będzie on dużo droższy.

Będę wdzięczny za kreatywne wskazówki od bardziej doświadczonych fachowców.

Pozdrawiam
OK

Na górę