Odliczenie VAT po szkodzie całkowitej lub kradzieży samochodu

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Krokiet

Odliczenie VAT po szkodzie całkowitej lub kradzieży samochodu

Post autor: Krokiet »

Dzień dobry

Chciałbym zapytać o kwestię różnicy VAT w przypadku szkody całkowitej/kradzieży samochodu a ubezpieczeniem netto+50% VAT.
Czy Leasingodawca wystawia mi fakturę na całą kwotę jaka została do zapłaty po wygaśnięciu umowy w wyniku np. kradzieży samochodu?
Czy mogę odliczyć pozostały do zapłaty VAT w przypadku gdy pozostała kwota zostanie pokryta z ubezpieczenia?

Zadaję to pytanie ponieważ ubezpieczyciel twierdzi, że odliczając 50% VAT i biorąc ubezpieczenie netto + 50% VAT narażam się na stratę w przypadku szkody całkowitej/kradzieży. Nie bardzo rozumiem, dlaczego pozostała kwota VAT miałaby się rozpłynąć i nie być odliczalna - co spowodowałoby że razem z ubezpieczeniem GAP wyszedłbym na "zero".

Przykład liczbowy (liczby uproszczone bez brania pod uwagę limitów itp. dla prostoty liczenia):
Wartość w dniu zakupu: 200.000 + 46.000 VAT
Pozostały leasing w dniu zdarzenia: 100.000 + 23.000 VAT (wartość samochodu na potrzeby ubezpieczenia dla uproszczenia taka sama)

Jeżeli dobrze rozumiem, ubezpieczyciel w przypadku ubezpieczenia netto + 50% wypłaca mi 100.000 + 11.500 VAT
Ubezpieczenie GAP (fakturowy brutto - brak opcji netto+ 50% VAT) wypłaca mi 100.000 + 23.000 VAT

Odliczając te wartości od ceny samochodu i nie mogą odliczyć pozostałego VATu byłbym stratny 11.500zł. Natomiast jeżeli mógłbym odliczyć VAT od pozostałych 23.000zł to byłbym na "zero".

Ubezpieczyciel namawia mnie na ubezpieczenie od kwoty brutto i rozumiem, że ma to sens ale jedynie w przypadku jeżeli nie będę mógł odliczyć VATu po wygaśnięciu umowy. W internecie znalazłem jedynie informację co do podatku dochodowego (że cała kwota jest kosztem uzyskania przychodu) ale żadnych informacji/wyroków/decyzji co do odliczeń VATu.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej