KOLEC pisze:To jak to wygląda wreszcie?
Już umieszczałem niniejszą interpretację na forum ale zrobią to jeszcze raz.
Jest ona zupełnie różna od tego co wrzuciłeś i umożliwia wykupienie przedmiotu leasingu bez wprowadzania go jako środek w firmie, nastepnie jego sprzedaż bez powstanie dochodu.
------------------------------------------------------------------------
52POSTANOWIENIE
NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO
w MALBORKU
z dnia 12 września 2006 r.
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani ... zam. w ... z dnia 27 czerwca 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej kwoty uzyskanej ze sprzedaży samochodu osobowego nabytego przez Podatnika po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego.
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego
UZASADNIENIE
W dniu 29 czerwca 2006 r. Podatnik złożył w tutejszym Urzędzie Skarbowym wniosek o wydanie pisemnej informacji w zakresie i sposobie stosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, w zakresie zaliczenia do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej kwoty uzyskanej ze sprzedaży samochodu osobowego nabytego przez Podatnika po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego.
Podatnik w swoim piśmie wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych i jako Podatnik VAT korzysta ze zwolnienia przedmiotowego.
W czasie prowadzenia działalności i na jej potrzeby Podatnik zawarł w dniu 17 września 2002 r. umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy marki Renault Laguna, z którego Podatnik korzystał przez okres trzech lat . Następnie dokonał jego wykupu i przeznaczył go na potrzeby własne. W miejsce tego samochodu został zakupiony inny pojazd o znacznie większym i bardziej funkcjonalnym bagażniku tj. bardziej przydatnym do celów prowadzonej działalności. W miesiącu lipcu 2006 r. Wnioskodawca zamierza sprzedać zakupiony, leasingowany wcześniej, samochód osobowy marki Renault Laguna.
Przedstawiając stan faktyczny u Podatnika powstała wątpliwość, „ ...Czy w świetle art. 14 ust. 2 pkt 1a cytowanej wyżej ustawy przychód z tytułu sprzedaży samochodu należy traktować jako przychód z działalności gospodarczej?...”
Strona zajmując własne stanowisko w sprawie podaje, „ ... Pomimo, że przez okres trzech lat samochód służył prowadzonej działalności (umowa leasingu operacyjnego), to jednak operacja zakupu samochodu jest transakcją niezależną (osobną) od tej pierwszej. W związku z tym, że samochód nie został po zakupie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i począwszy od daty zakupu nie był faktycznie wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej przychodu z jego sprzedaży nie można uznać za przychód z działalności gospodarczej.
Przychód ten moim zdaniem odnosi się w omówionym przypadku do przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8. ...”
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku informuje jak niżej:
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (...).
Ponadto w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
– ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Mając powyższe na uwadze sprzedaż samochodu osobowego, który nie stanowił środka trwałego firmy nie spowoduje powstania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, o ile podatnik nie zaliczył wydatków na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji będzie bowiem miała zastosowanie ogólna definicja przychodu, o której mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 21 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przedmiotowej sprawie ma zatem zastosowanie regulacja zawarta w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.