smichal pisze:Umowa rachunku powierniczego wygląda mniej więcej tak, jest zawarta pomiędzy:Michael pisze:A co z tymi rachunkami powierniczymi w Raiffeisen Banku? Czy może ktoś napisać jak dokładanie wyglądały umowy tych rachunków?
Czy Raiffeisen Bank zachował dostateczną staranność, żeby należycie wykonać tą umowę?
Jeśli tak, to może sam stał się ofiarą przestępstwa, np. przedstawienia sfałszowanych dokumentów, tudzież poświadczających nieprawdę, itd.
Ktoś może napisać coś więcej na ten temat?
1. Raiffeisen Bank Polska S.A.
2. CWI
3: Inwestor - wpłacający.
"Wpłacający wpłaca określoną kwotę na rachunek powierniczy (kwota zastrzeżona). I ta kwota zastrzeżona zostanie zwolniona na rachunek bieżący CWI pod warunkiem przedłożenia w Banku protokołu podpisanego przez inspektora nadzoru budowlanego inżyniera budownictwa lądowego Sebastian Czech, posiadającego uprawnienia budowlane bez ograniczeń, będącego członkiem Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, zgodnie z kartą wzorów podpisów stanowiącą załącznik do umowy, potwierdzającego wykonanie danego etapu prac. Po dostarczeniu protokołu dla danego etapu prac na poszczególnych działkach, bank zwolni część kwoty zastrzeżonej stanowiąca procentowy udział przypisany do danego etapu danej działki, zgodnie ze szczegółami zawartymi w załączniku do umowy."
No i jak twierdzi pracownik Raiffeisen Banku w Katowicach, CWI dostarczało takie dokumenty, podpisy zgadzały się ze wzorem podpisu i dalej przesyłał te dokumenty do warszawskiego oddziału Reiffeisena a tam na podstawie tych dokumentów bank wypłacał pieniądze z kont powierniczych na rachunek CWI. Bank zorientował się, że coś się dzieje nie tak dopiero w połowie grudnia 2010 i wtedy przestali przelewać pieniądze do CWI.
Z tego co wiem to na większości kont powierniczych jeszcze zostały pieniądze i teraz trzeba uzyskać nakaz od sądu aby Raiffeisen mógł wypłacić te resztki pieniędzy wpłacającym.
Witam,
Czy jeżeli CWI wybudowało tylko jedną myjnię w Pyskowicach to należy to rozumieć następująco: albo pieniądze są dalej na rachunku powierniczym (pomniejszone o koszt wybudowania myjni w Pyskowicach) albo były przelewane na rachunek CWI na podstawie fałszywych dokumentów. Nie znam dobrze prawa bankowego. Czy istnieje jeszcze jakaś inna forma odblokowania rachunku powierniczego ?