odliczenie vat od auta z kratką - przegląd?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
guteg

odliczenie vat od auta z kratką - przegląd?

Post autor: guteg »

Witam,

W grudniu zakupiliśmy BMW X1 z kratką. Oczywiście umowa leasingu została zarejestrowana w US. Jednakże księgowa w firmie brzęczy nad uchem, że trzeba jeszcze zrobić jakiś przegląd na stacji kontroli pojazdów. Czy to prawda? Jeśli tak to o jaki przegląd chodzi i co ma on na celu?
Z tego co rozmawiałem jakiś czas temu w jednym z salonów wywnioskowałem, że jeżeli kupujemy auto osobowe od dealera z polską homologacją ciężarową nie trzeba robić żadnych przeglądów. Wątpliwości pojawiają się dlatego, że rok temu kupiliśmy też Peugeota Partnera furgon i byłem na przeglądzie VAT1, ale podejrzewam, że tam mogło chodzić o co innego, bo przecież to pełnoprawna ciężarówka.

Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie
Guteg


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: odliczenie vat od auta z kratką - przegląd?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

guteg pisze:Witam,

W grudniu zakupiliśmy BMW X1 z kratką. Oczywiście umowa leasingu została zarejestrowana w US. Jednakże księgowa w firmie brzęczy nad uchem, że trzeba jeszcze zrobić jakiś przegląd na stacji kontroli pojazdów. Czy to prawda? Jeśli tak to o jaki przegląd chodzi i co ma on na celu?
Z tego co rozmawiałem jakiś czas temu w jednym z salonów wywnioskowałem, że jeżeli kupujemy auto osobowe od dealera z polską homologacją ciężarową nie trzeba robić żadnych przeglądów. Wątpliwości pojawiają się dlatego, że rok temu kupiliśmy też Peugeota Partnera furgon i byłem na przeglądzie VAT1, ale podejrzewam, że tam mogło chodzić o co innego, bo przecież to pełnoprawna ciężarówka.

Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie
Guteg
Dobrze czujesz klimat.
Nie musisz robić żadnego przeglądu w przypadku X1.

Musiałbyś go zrobić w przypadku samochodu dostawczego, żeby móc np. odliczać VAT od paliwa tak jak w przypadku tego Partnera.
Z tym że nowa ustawa już wcale nie wymaga zrobienia przeglądu i dostarczenia go do urzędu. Wystarczy po prostu zrobić przegląd i papier mieć u siebie czyli w praktyce można go zrobić w dowolnej chwili jeśli U-S np zażąda tego podczas kontroli.


Awatar użytkownika
adamov2
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2010, o 22:04

Re: odliczenie vat od auta z kratką - przegląd?

Post autor: adamov2 »

Panowie, nie koniecznie chodzi o VAT1. Znam US który oprócz umowy chcę dodatkowo świadectwo homologacji i potwierdzenie z OSKP o zamontowanej na stałe ścianie grodziowej "kratce". Takie badanie kosztuje coś ok. 50 PLN

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: odliczenie vat od auta z kratką - przegląd?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Panowie, nie koniecznie chodzi o VAT1. Znam US który oprócz umowy chcę dodatkowo świadectwo homologacji i potwierdzenie z OSKP o zamontowanej na stałe ścianie grodziowej "kratce". Takie badanie kosztuje coś ok. 50 PLN
Dobrzy som. :)
Ciekawe czy dali podstawę prawną?

Awatar użytkownika
Łysy

Re: odliczenie vat od auta z kratką - przegląd?

Post autor: Łysy »

Tomek_P pisze:
Panowie, nie koniecznie chodzi o VAT1. Znam US który oprócz umowy chcę dodatkowo świadectwo homologacji i potwierdzenie z OSKP o zamontowanej na stałe ścianie grodziowej "kratce". Takie badanie kosztuje coś ok. 50 PLN
Dobrzy som. :)
Ciekawe czy dali podstawę prawną?
:? Podstawę prawną dali i x1 nie będzie mogło ściągać vat-u z paliwa

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: odliczenie vat od auta z kratką - przegląd?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Łysy pisze:
Tomek_P pisze:
Panowie, nie koniecznie chodzi o VAT1. Znam US który oprócz umowy chcę dodatkowo świadectwo homologacji i potwierdzenie z OSKP o zamontowanej na stałe ścianie grodziowej "kratce". Takie badanie kosztuje coś ok. 50 PLN
Dobrzy som. :)
Ciekawe czy dali podstawę prawną?
:? Podstawę prawną dali i x1 nie będzie mogło ściągać vat-u z paliwa
Od X1 (rozumiem, że BMW) to na pewno nie można odliczać VAT od paliwa, bo to samochód z kratką. Od takich samochodów od stycznia 2011 nie można odliczać VAT od paliwa, ale można nadal od rat leasingowych.
Do tego nie było potrzebne badanie techniczne.


ODPOWIEDZ