niewykupienie auta z leasingu na koniec umowy

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
guteg

niewykupienie auta z leasingu na koniec umowy

Post autor: guteg »

Witajcie,

Nurtuje mnie pewna kwestia. Otóż w sierpniu kończy mi się leasing auta dostawczego (peugeot partner). Auto było leasingowane przez krótki okres, bo przez 2 lata. Wykup jest stosunkowo wysoki (wychodzi chyba coś z przedziału <20 000; 30000) PLN.

I tutaj moje pytanie: co i kiedy bardziej się opłaca? Wykupienie auta czy zostawienie go firmie leasingowej (PSA Finance) i zakup kolejnego auta w leasingu? Jak w praktyce wygląda ta druga opcja? Czy musi być ona być nadmieniona w umowie leasingu, czy może jest ona możliwa w przypadku każdej umowy?

Pozdrawiam


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1236
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: niewykupienie auta z leasingu na koniec umowy

Post autor: Jarosław Król »

guteg, nie ma obowiązku wykupienia, ale jeśli wartość rynkowa tego samochodu będzie niższa niż wartość wykupu, to PSA będzie mogło upomnieć się o dopłatę różnicy.
Lepiej to przemyśleć i sprawdzić wcześniej.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: niewykupienie auta z leasingu na koniec umowy

Post autor: Michał Krupiński »

Jerry pisze:guteg, nie ma obowiązku wykupienia, ale jeśli wartość rynkowa tego samochodu będzie niższa niż wartość wykupu, to PSA będzie mogło upomnieć się o dopłatę różnicy.
Lepiej to przemyśleć i sprawdzić wcześniej.
Właśnie.
guteg, Musisz dodatkowo pamiętać w takim przypadku, że zwracając samochód leasingodawcy zamiast go wykupić, tracisz też w jakiś sposób kontrolę nad tym na jaką kwotę go wycenią, lub za jaką kwotę go sprzedadzą.

Tak jak napisał Jerry - jeśli wycena lub sprzedaż nastąpi za kwotę niższą niż kwota wykupu, to wtedy możesz stanąć przed koniecznością dopłacenia.

Najlepiej przed takim "zwrotem" samemu wycenić samochód, żeby w razie czego mieć twardą podkładkę do negocjacji lub ewentualnie dla sądu.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Matti
PRO/Moderator
Posty: 163
Rejestracja: 29 maja 2009, o 12:45

Re: niewykupienie auta z leasingu na koniec umowy

Post autor: Matti »

I najlepiej nie informować o tym leasingodawcy :mrgreen:
"Nie znam się na tym, więc tym chętniej się wypowiem..." --> FAIL!

Awatar użytkownika
guteg

Re: niewykupienie auta z leasingu na koniec umowy

Post autor: guteg »

ok.
A jak to działa w odwrotną stronę?
Tzn. przykładowo wykup mam ustalony na 23000 netto (zupełnie hipotetycznie, nie sprawdzałem jeszcze w papierach jak dokładnie jest w moim przypadku). Rynkowa cena auta to powiedzmy 30 000 netto. W takim przypadku tracę te 7000? Czy może leasingodawca wycenia auto i oddając aktualny samochód przy wycenie np. 29000 netto biorę drugi i te 29000 netto jest wpłatą początkową?

Prawdopodobnie auto i tak wykupię, ale pytam z czystej ciekawości jak wygląda przeciwna opcja, bo póki co zawsze decydowałem o wykupie.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: niewykupienie auta z leasingu na koniec umowy

Post autor: Michał Krupiński »

Rynkowa cena auta to powiedzmy 30 000 netto. W takim przypadku tracę te 7000? Czy może leasingodawca wycenia auto i oddając aktualny samochód przy wycenie np. 29000 netto biorę drugi i te 29000 netto jest wpłatą początkową?
Na pewno nie całe te 29000 netto byłoby zaliczone na poczet rozliczenia/wpłaty początkowej, tylko co najwyżej różnica pomiędzy tymi 29000 netto, a wykupem 23000 netto. Czyli co najwyżej mogliby zaliczyć Ci 6000 netto.
Ale czy to w ogóle będzie możliwe to już zależy od firmy leasingowej i podpisanej umowy.

Są różne konstrukcje - część firm w ogóle tego nie rozlicza, część rozlicza np. tylko w części albo po potrąceniu jakiejś opłaty manipulacyjnej, itd.

Musiałbyś przeczytać swoją umowę leasingu, a raczej Ogólne Warunki Umowy Leasingu (OWUL) i ewentualnie skontaktować się ze swoim leasingodawcą, żeby to ustalić i ewentualnie uzgodnić.
Bo tak jak wspomniałem różne są rozwiązania i nie ma jakiegoś standardu.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
guteg

Re: niewykupienie auta z leasingu na koniec umowy

Post autor: guteg »

Z ostatnią wypowiedzią się trochę wygłupiłem, bo przecież mimo że oddaję auto, do de facto nie jest ono moje, nie spłaciłem pełnej jego wartości więc gdyby leasingodawca zaproponował mi ekwiwalent w postaci wpłaty początkowej przy nowej umowie to byłby dla mnie niezły prezent, a tak się raczej nie zdarza. Szkoda... ;)

Dzięki za rozwianie wątpliwości.
Już dzisiaj wiem, że auto wykupię.

Pozdrawiam!


ODPOWIEDZ