Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał Krupiński »

Panowie, Konieczność naliczania VAT od nieodpłatnego użytku samochodu od którego przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT nie jest nowa.

Ekspert z artykułu ma rację.

Tyle, że w praktyce to jest martwe prawo. Ludzie nawet o tym nie wiedzą. To podobnie jak z koniecznością odprowadzania zaliczki na dochodowy pracownika, który ma służbowy samochód - niby jest od lat, a w praktyce jak jest każdy wie.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
aerofan

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: aerofan »

Jeśli tak jest rodzi się pytanie - co z leasingiem w takim przypadku ? W końcu nie używamy swojego majątku firmowego do celów prywatnych, bo leasingowane auto do momentu wykupu do majątku nie należy. Czy dobrze kombinuję ?

Awatar użytkownika
Michał

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał »

Olśniło mnie! Teraz po wpisie Michaela, przypomniałem sobie,że w 2010 r.miałem kontrolę z UKS.Mieliśmy wtedy jedno Discovery z homologacją ciężarową i jego właśnie się przyczepili w powyższym temacie .Była nawet jakaś spora kara,ale rozeszło się po kościach,po odwołaniu prawnika.
Argumentowaliśmy w odwołaniu,że auto jest 100 % wykorzystywane do działalności i nikt w firmie nie używa go w celach prywatnych.Wtedy nie mieli możliwości weryfikacji tego oświadczenia,bo nie było obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu.

Awatar użytkownika
aerofan

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: aerofan »

A teraz jest konieczność ewidencjonowania przebiegu ?

A to też nie jest tak, że dotyczy to wszystkich środków trwałych ? Czyli jak kupuję laptopa za 5k netto, wrzucam to w ŚT a potem używam prywatnie, to muszę o ten prywatny użytek skorygować Vat ?

Awatar użytkownika
aerofan

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: aerofan »

No dobra, przebrnąłem przez projekt ustawy o Vat i oto co następuje:

z projektu (przyjętego przez Sejm) http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/19 ... 100546.pdf

"Art. 1. W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
(Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z pózn. zm.2)) wprowadza się nastepujace zmiany:
(...)
2) w art. 8 dodaje sie ust. 5 i 6 w brzmieniu:
„5. Przepis ust. 2 pkt 1 nie ma zastosowania w przypadku uzycia
(wykorzystywania) pojazdów samochodowych do celów innych niz działalnosc
gospodarcza podatnika, jezeli podatnikowi przysługiwało, w całosci lub w czesci, prawo
do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego
, obliczona zgodnie
z art. 86a ust. 1, z tytułu:
1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów lub
2) nabycia, importu lub wytworzenia czeci składowych do tych pojazdów, jezeli
z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów, podatnikowi nie
przysługiwało prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku
naliczonego.
6. W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 i ust. 5, za nabycie towarów uznaje
sie równiez przyjecie ich w uzywanie na podstawie umowy najmu, dzierzawy, leasingu

lub innej umowy o podobnym charakterze, innej niz umowy, o których mowa w art. 7
ust. 1 pkt 2.”

No i jeszcze przytoczę artykuł 8 rzeczonej ustawy z 2004 r. z późniejszymi zmianami:


"Art. 8.
1. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
2. Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika."

Dziękuję za uwagę, dobranoc. 8-)

Awatar użytkownika
aerofan

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: aerofan »

PS. oczywiście mogę coś źle interpretować, więc od razu proszę mnie wyprowadzić z błędu.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał Krupiński »

Michał pisze:Olśniło mnie! Teraz po wpisie Michaela, przypomniałem sobie,że w 2010 r.miałem kontrolę z UKS.Mieliśmy wtedy jedno Discovery z homologacją ciężarową i jego właśnie się przyczepili w powyższym temacie .Była nawet jakaś spora kara,ale rozeszło się po kościach,po odwołaniu prawnika.
Argumentowaliśmy w odwołaniu,że auto jest 100 % wykorzystywane do działalności i nikt w firmie nie używa go w celach prywatnych.Wtedy nie mieli możliwości weryfikacji tego oświadczenia,bo nie było obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu.
Otóż to.
Fiskus nie ma/nie miał sposobu, żeby udowodnić podatnikowi, że samochód jest wykorzystywany także na cele prywatne. Tzn. może próbować, ale jest to w zasadzie nie do udowodnienia w sądzie.

Wina musi być udowodniona, a nie domniemana.
aerofan pisze:A teraz jest konieczność ewidencjonowania przebiegu ?
Nie ma. I właśnie dlatego teraz jest to wprowadzane, żeby fiskus miał więcej sposobów udowodnienia, że samochód użytkowany jest także prywatnie.
aerofan pisze:PS. oczywiście mogę coś źle interpretować, więc od razu proszę mnie wyprowadzić z błędu.
Moim zdaniem interpretujesz dobrze. Tzn. ja interpretuję to tak samo. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał Krupiński »

PiG pisze:Aerofan, czy mógłbyś to streścić w jednym zdaniu?
Pozwolę sobie ja to "streścić". Idea jaka przyświeca wprowadzeniu tego zapisu w nowelizacji jest taka, że firmy, które będą użytkowały samochód w sposób "mieszany" i będą odliczały 50% VAT nie będą musiały naliczać VAT od tego "nieodpłatnego świadczenia", czyli od przekazania samochodu pracownikom/zarządowi/właścicielowi/itp. na cele prywatne.

Chodzi o to, że w tym trybie "mieszanym" (50%) jest już niejako ujęty użytkowanie prywatne. Więc konieczność naliczania VAT od "nieodpłatnego świadczenia" powodowałaby podwójne opodatkowanie tego samego. Co jest niezgodne z zasadami "państwa prawa".
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)



Zablokowany