Oferta a umowa - rozbieżności rat i inne takie

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
radix
Posty: 7
Rejestracja: 23 lis 2009, o 21:06

Oferta a umowa - rozbieżności rat i inne takie

Post autor: radix »

Witam serdecznie!
Dzięki informacjom zamieszczonym na tym forum rozjaśniło sie nieco w mojej głowie odnośnie lasingu - stanowicie najlepsze kompendium wiedzy na temat tego rodzaju finansowania środków trwałych.
Skorzystałem z narzędzia jakim jest formularz - rewelacyjna sprawa. Na zapytanie ofertowe odpowiedziało kilka firm - dla tych samych kryteriów rożnice wyniosły ok.17tys.zł warto więc porównywać oferty.
A teraz dochodzimy do meritum.
Wybrałem ofertę którą przedstawiono mi w moim macierzystym banku w którym mam konto firmowe. Fakt faktem ze oferta nie była w wyniku odzewu na formularz ze strony forumleasing - wyszło to tak niejako przy okazji - gdy zgłosiłem się do banku po opinię historii prowadzonego rachunku.
W wyniku negocjacji oferta była najniższą - mówimy tylko o wysokości rat. Kierując się tym kryterium postawiłem na tego leasingodawce. Poprosiłem o przesłanie gotowej umowy i owul . Trwało to dobry tydzień ale wreszcie udało się doczekać - i tutaj rozczarowanie - rata w harmonogramie jest wyższa o 88zł netto od tej z oferty pomimo iż wartość sprzetu netto przyjęta do wyceny oferty wynosiła 118tys. a do umowy 115tys. czyli jest o 3 tys.netto niższa . Róznica obniżenia wartości netto przedmiotu leasingu o te 3 tys. oraz różnica w wysokości rat 3177 zł daje w sumie ofertę wyższa o 6177zł netto co już "piechotą nie chodzi".
Ponadto konieczna bedzie wycena rzeczoznawcy tego sprzętu z uwagi że jest on używany - wprawdzie z 2007r. ale jednak - nie zostałem poinformowany pisamnie o kosztach rzeczoznawcy - w sumie wycena ma nastapić w terminie późniejszym po podpisaniu umowy - co dla mnie jest także zastanawiające. Dodatkowo pisemnie nie zostałem poinformowany o wysokości ubezpieczenia przedmiotu leasingu. wszystkie te wartości Pani prowadząca sprawę przedstawiła z głowy i mają wynosić ok. 1600zł netto łącznie.
Przejrzałem OWUL i generalnie strasznie dużo obostrzeń ze strony finansującego. Niektóre wręcz irytujące - żadnych samodzielnych napraw czy serwisowania- co moim zdaniem jest nieporozumieniem bo filtr paliwa czy powietrza, przepalone żarówki czy bezpieczniki można zrobić samemu a nie wzywać serwis- gdzie notabene sprzęt jest po okresie gwarancyjnym - czekając na pojawienie się serwisantów a wiadomo sprzęt budowlany ma pracować a nie czekać na serwis do wymiany jakichś błahostek.
Czytanie trzech stron OWUL drukowanych czcionką 5 zmęczyło mi oczy i musiałem wydrukować z formacie jakimś bardziej przyjaznym dla wzroku. Znajduje się jeszcze kilka haczyków które nie bardzo wiem jak ugryźć bo człowiek nie we wszystkim musi byc biegły więc może ktoś mogłby wypowiedzieć się na temat moich przemyśleń lub zerknąć na niektóre zapisy OWUL
Miałem jutro podpisać umowę ale nie zdążyłem zadać dziś żadnych pytań pani porwadzącej ten przypadek bo dokumenty przesłała mi tuż przed końcem dnia pracy. Narazie wstrzymam się z podpisaniem umowy - przynajmniej do czasu wyjaśnienia tych nurtujących spraw - a w międzyczasie poprosze pozostałych najbardziej konkurencyjnych finansujących leasingodawców o przysłanie OWUL celem porównania.
Czy za przygotowanie umowy lasingodawca pobiera jakieś opłaty? Bo gdybym wiedział że taki "kfiatki" mi wywinie leasingodawca to nie marnując czasu poprosiłbym o zrobienie gotowych umów przez 3 najlepszych i wtedy byłoby szybciej sfinalizować umowe.
Ale się rozpisałem jak na pierwszy raz... Ale podobno kto pyta nie bładzi.

Pozdrawiam Serdecznie
Radek


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Oferta a umowa - rozbieżności rat i inne takie

Post autor: Michał Krupiński »

Cześć Radix! :)
Raty na umowie powinny być takie same jak w ofercie. Jeśli są inne, to albo ofertę przygotowywał ktoś nie do końca kompetentny i np. nie "odhaczył", że sprzęt jest używany lub przeoczył coś innego. Mógł to być czyjś błąd i dopiero przy przygotowywaniu umowy wyszło, że musi być drożej.

Może być też nieuczciwe zagranie handlowca, który na wabia wypuścił tanią ofertę, a jak już klient na haczyku to nagle procenty poszły w górę.
Niestety zdarzają się czasem takie czarne owce.

Natomiast co do zapisów w umowie, to pamiętaj też, że pozornie mogą one być bardzo restrykcyjne, natomiast praktyka jest zupełnie inna.
Umowy są dość restrykcyjne, żeby, np. nieuczciwemu leasingobiorcy nie pozostawiać żadnych furtek.
Czasem więc niektóre zapisy są odstraszające, ale nie oznacza to, że są restrykcyjnie przestrzegane, a tym bardziej kontrolowane.
Po prostu trzeba wziąć też poprawkę na to, że nie da się całej rzeczywistości opisać w jednym OWUL. :)

Jeśli chcesz zapytać o jakieś konkretne punkty OWUL to śmiało je tu wklejaj i będziemy wspólnie analizować i rozwiewać wątpliwości.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
radix
Posty: 7
Rejestracja: 23 lis 2009, o 21:06

Re: Oferta a umowa - rozbieżności rat i inne takie

Post autor: radix »

Witam ponownie!
Dziękuję za odpowiedź- dziś jadę wyjaśnić sprawę tych nieszcześnych rozbieżniości kwotowych - zobaczymy dlaczego tak się stało.
Domyślam się że restrykcyjność ogólnych warunków ma dyscyplinować leasingobiorcę i tak naprawdę dopóki nie wywrócę koparki do góry nogami czy jej nie skradą oraz jeśli wszystko finansowo będzie regulowane to raczej nikt sie nie będzie za bardzo interesował co się dzieje z tym sprzetem.
Co do analizowania umowy i OWUL mam kilka pytań:
w umowie zawarto zapis o wysokości rat:
5.W przypadku zmiany wysokości oprocentowania kredytu udzielonego Finansującemu przez Bank Finansujący, będącej
podstawą obliczenia wysokości Opłat Leasingowych, lub w przypadku, gdy wskutek zaistnienia okoliczności określonych w § 6
Ogólnych Warunków lub § 4 ust. 2 Umowy zajdą przesłanki do zmiany wysokości Opłat Leasingowych, Finansujący będzie
uprawniony do jednostronnego dokonania zmiany wysokości Opłat Leasingowych. Obniżenie Opłat Leasingowych nastąpi tylko i wyłącznie w przypadku, gdy wszelkie dotychczasowe zobowiązania wobec Finansującego były regulowane terminowo.


Generalnie wszystkie zapisy do których się odnoszą paragrafu tutaj zawarte są dla mnie jasne ale w OWUL jest następujący

. Korzystający upoważnia Finansującego do dokonania jednostronnej zmiany wysokości niewymagalnych jeszcze Opłat Leasingowych w przypadkach opisanych w niniejszym paragrafie. Zmiana wysokości Opłat Leasingowych nastąpi poprzez równomierne podwyższenie lub obniżenie wysokości wszystkich niewymagalnych w momencie dokonywania podwyższenia lub obniżenia Opłat Leasingowych w taki sposób, aby zachowany został współczynnik opłacalności transakcji dla Finansującego.


Czy zatem leasingodawca może nie obniżać Opłat leasingowych ze względu na uznanie tej obniżki jako czynnik obniżający opłacalność transakcji?

7. Korzystający nie może dokonywać zmian i ulepszeń Przedmiotu Leasingu, jak też odłączyć jego części, chyba że Strony postanowią inaczej. Każda część, przedmiot czy urządzenie zainstalowane lub dołączone do Przedmiotu Leasingu staje się z chwilą
dołączenia lub zainstalowania własnością Finansującego. Korzystający nie jest uprawniony do żądania od Finansującego zwrotu poniesionych kosztów lub otrzymania od Finansującego wynagrodzenia z tego tytułu, chyba że Strony postanowią inaczej.


Przedmiotem leasingu jest koparko-ładowarka. Chcę na wiosne do niej dokupić dodatkową łyżkę do kopania. W chwili obecnej koparko-ładowarka ma 2 łyżki. Czy mogę wymieniać łyżki ;) a na poważnie kupując łyżkę to ja jestem jej wlaścicielem i na dobrą sprawę to nikomu nic do tego czy kopię łyżką szerokości 40cm czy 150cm tym bardziej ze wymiana takiej łyzki zajmuje 5min. i wystarczy wybić dwa sworznie by tego dokonać.

2. Korzystający nie będzie samodzielnie dokonywał napraw Przedmiotu Leasingu. Korzystający jest zobowiązany do zawarcia, na własny koszt, umowy serwisowej, celem zapewnienia profesjonalnej obsługi i napraw Przedmiotu Leasingu. Korzystający zobowiązuje się prowadzić ewidencję wykonanych napraw lub przeglądów technicznych oraz na żądanie udzielać Finansującemu wszelkich informacji dotyczących koniecznych napraw lub przeglądów technicznych i na żądanie udostępnić mu prowadzoną ewidencję oraz wszelkie inne dokumenty związane z naprawą lub przeglądami stanu technicznego Przedmiotu Leasingu. Informacje stanowiące podstawę dla skorzystania z uprawnień wynikających z gwarancji lub/i rękojmi winny być przekazywane
niezwłocznie.


Koparkoładowarka jest z marca 2007r. Gwarancja obejmowała okres 2 lat albo 2000mtg. Na chwile obecna już jest po gwarancji. Czy zatem podpisanie umowy serwisowej jest obligatoryjne a jeśli tak to w jakim wymiarze? Co miesiąc - co pół roku, rok ??? W czaszie gwarancji były 3 duże obligatoryjne przeglądy na 50,500 i 1000mtg. Co znaczy profesjonalnej obsługi? czy tylko autoryzowany dealer czy może inny podmiot gospodarczy specjalizujacy sie w naprawach tego rodzaju sprzętu - bo przyznam różnice w kosztach korzystania są znaczne. Co obejmują samodzielne naprawy? czy wymiana spalonych żarówek musi zakończyć się zgłoszeniem do lasingodawcy a potem do serwisu - :lol: Tak trochę prześmiewczo ale chyba nikt na cos takiego nie zwraca uwagi bo z każdą błahostką biegać do serwisu to nieporozumienie.

Jeżeli stan techniczny Przedmiotu Leasingu pogorszy się w stopniu większym niż wynikałoby to z normalnego zużycia, Finansujący ma prawo żądania przywrócenia Przedmiotu Leasingu do stanu wynikającego z jego normalnego zużycia w terminie przez siebie wskazanym. W przypadku nieprzywrócenia przez Korzystającego Przedmiotu Leasingu do stanu wynikającego z jego normalnego zużycia we wskazanym terminie, Finansujący może wypowiedzieć Umowę ze skutkiem natychmiastowym.


To jest sprzęt budowlany - trudno tutaj określić normalne zużycie bo różnie pracuje wiec jak dla mnie to jest jakiś zupełnie nieporozumienie a jeśli już ktoś miałby to badać to powinien być przynajmniej rzeczoznawca chociaż i tak wg mnie jest trudne do ustalenia. Znając życie i zapisy w owul za rzeczoznawcę zapłace ja.

§ 12. SZKODY.
1. W przypadku utraty albo uszkodzenia lub zmniejszenia wartości Przedmiotu Leasingu w stopniu wykluczającym jego dalsze używanie i uniemożliwiającym przywrócenie do stanu poprzedniego Umowa wygasa.
W takim przypadku Korzystający zobowiązany będzie do zapłaty, w terminie wskazanym przez Finansującego, wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych Opłat Leasingowych, pomniejszonych o korzyści, jakie Finansujący uzyskał wskutek ich
zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz z tytułu ubezpieczenia Przedmiotu Leasingu, a także naprawienia szkody w związku z tym poniesionej przez Finansującego.
2. W przypadku, gdy kwota wypłacona z tytułu ubezpieczenia Przedmiotu Leasingu będzie wyższa od kwoty sumy niezapłaconych Opłat Leasingowych pozostających do końca Umowy oraz szkody poniesionej przez Finansującego w związku z wygaśnięciem
Umowy, Finansujący przekaże Korzystającemu nadwyżkę ponad tę kwotę.
3. W przypadku uszkodzenia lub zmniejszenia wartości Przedmiotu Leasingu w stopniu niewykluczającym jego dalszego używania i umożliwiającym przywrócenie do stanu poprzedniego, Korzystający zobowiązany będzie przywrócić Przedmiot Leasingu do
stanu pierwotnego w terminie wskazanym przez Finansującego. Postanowienia § 9 ust. 3 zdanie drugie mają odpowiednie zastosowanie. Jeżeli Korzystający należycie wypełnia swoje obowiązki wynikające z Ogólnych Warunków i Umowy, w szczególności
dokonuje terminowej zapłaty Opłat Leasingowych, Finansujący po otrzymaniu odszkodowania z tytułu ubezpieczenia dokona rozliczenia z Korzystającym w ten sposób, że Korzystający otrzyma kwotę odszkodowania. W przeciwnym wypadku wartość
świadczenia uzyskanego przez Finansującego od ubezpieczyciela zostanie zaliczona na poczet zaległych świadczeń Korzystającego.
4. Korzystający zobowiązuje się informować Finansującego i ubezpieczyciela o każdym przypadku powstania szkód, o których mowa w niniejszym paragrafie, nie później niż w dniu następującym po dniu zdarzenia powodującego szkodę.


czy to standardowe zapisy korzystne dla leasingobiorcy? Pkt 3 o doprowadzeniu sprzętu do stanu poprzedniego przez korzystającego w terminie wskazanym przez finansującego. Przykład: Mam sprzętem wypadek lub poważną awarie - muszę powiadomić o tym fakcie finansującego - płacę terminowo raty ale nie mam w danej chwili np 20tys. zł żeby wyremontować ten sprzet. Dlaczego mogą zmusić mnie do remontu w terminie dla nich dogodnym- to powinno być chyba przedmiotem wspólnych ustaleń?

czy w przypadku pkt 1 - kasacja sprzetu - zapłata pozostałych rat może zostać narzucona w innym terminie aniżeli dotychczasowy harmonogram spłat. Co z zagospodarowaniem wraku? Nie powinna znaleźć się tutaj taka informacja ?

3. Umowa ubezpieczenia Przedmiotu Leasingu zostanie zawarta przez Finansującego w jego imieniu i na jego rzecz, na koszt Korzystającego.
4. Finansujący prześle Korzystającemu dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia Przedmiotu Leasingu w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy ubezpieczenia. Korzystający zobowiązuje się do przestrzegania warunków umowy
ubezpieczenia.
5. Korzystający zobowiązany jest do pokrycia kosztów umowy ubezpieczenia Przedmiotu Leasingu, w terminie, kwocie i na rachunek bankowy wskazany w dokumencie potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia Przedmiotu Leasingu.


czy wartość ubezpieczenia nie powinna być znana w momencie podpisywania umowy? Bo do tej pory kwoty te znam tylko ze słownych opowieści pani prowadzącej sprawę. I podobnie rzecz ma się z wyceną przez rzeczoznawcę- notabene ma być ona dokonana w terminie późniejszym. Czy również w momencie podpisywania umowy nie powinienem znać kosztów działań tego rzeczoznawcy? W ten sposób znałbym wszystkie koszty zawarcia leasingu - co uniknąć pozwoliłoby niespodzianek w pożniejszym terminie.

Rozwiązanie i wypowiedznie umowy
3. W przypadku rozwiązania Umowy przez Finansującego, Korzystający jest zobowiązany do zapłaty wszystkich zaległych do dnia rozwiązania Umowy Opłat Leasingowych oraz innych należności wynikających z Umowy włącznie z odsetkami. Ponadto
Korzystający jest zobowiązany do zapłaty na rzecz Finansującego odszkodowania w kwocie równej sumie wszystkich pozostałych do końca Okresu Leasingu Opłat Leasingowych pomniejszonych o korzyści, jakie Finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed
umówionym terminem i wygaśnięcia Umowy. Wskazane kwoty oraz wszystkie inne należności wynikające z Umowy, Korzystający zobowiązany jest zapłacić w terminie 3 dni od dnia otrzymania od Finansującego oświadczenia o rozwiązaniu lub
wypowiedzeniu Umowy.
4. W przypadku, gdy w terminie 3 dni od dnia otrzymania od Finansującego pisemnego oświadczenia o wypowiedzeniu Umowy, Korzystający dokona zapłaty zaległych Opłat Leasingowych oraz innych należności wynikających z Umowy wraz z odsetkami oraz
kwoty pozostałych Opłat Leasingowych , o którym mowa w § 14 pkt 3 zdanie 2, z zastrzeżeniem przewidzianych prawem odliczeń, a także wykona inne zobowiązania wynikające z Umowy, Korzystający ma prawo żądać od Finansującego dokonania sprzedaży
Przedmiotu Leasingu na jego rzecz, na podstawie odrębnej umowy, z zaliczeniem na poczet ceny sprzedaży kwoty pozostałych Opłat Leasingowych, o których mowa w § 14 pkt 3 zdanie 2 z zastrzeżeniem przewidzianych prawem oraz postanowieniami
Umowy odliczeń.


Nie bardzo wiem do czego odnosi się pkt 4. tzn Korzystający ma prawo żądać od Finansującego dokonania sprzedaży
Przedmiotu Leasingu na jego rzecz, na podstawie odrębnej umowy,.
Nie ma żadnej informacji na temat możliwości wcześniejszego spłacenia rat leasingowych.

Generalnie dużo tych wątpliwości ale i też pierwszy raz spotykam się z tą materią. Mam nadzieję że nie przestraszyłem Was ilością swoich wątpliwości ale ewentualne odpowiedzi na pytania mogą przydać się kolejnym szukającym odpwiedzi na podobne pytania.

I na sam koniec czy można sie zapoznać z OWUL innych towarzystw leasingowych - tak celem porównania niektórych zapisów. Może ktoś z szanownych forumowiczów dysponuje takimi - chetnie się zapoznam

Pozdrawiam Radek

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Oferta a umowa - rozbieżności rat i inne takie

Post autor: Michał Krupiński »

radix pisze:. Korzystający upoważnia Finansującego do dokonania jednostronnej zmiany wysokości niewymagalnych jeszcze Opłat Leasingowych w przypadkach opisanych w niniejszym paragrafie. Zmiana wysokości Opłat Leasingowych nastąpi poprzez równomierne podwyższenie lub obniżenie wysokości wszystkich niewymagalnych w momencie dokonywania podwyższenia lub obniżenia Opłat Leasingowych w taki sposób, aby zachowany został współczynnik opłacalności transakcji dla Finansującego.


Czy zatem leasingodawca może nie obniżać Opłat leasingowych ze względu na uznanie tej obniżki jako czynnik obniżający opłacalność transakcji?
Chodzi o >zachowanie< współczynnika opłacalności. Może on się zmieniać z powodów zewnętrznych (niezależnych od leasingodawcy), np. zmiany stóp procentowych, zmiany związane z wysokością obciążeń podatkowych i ewentualnie wprowadzenia jakiś restrykcji państwowo-skarbowych, itp. (to miejmy nadzieję nie grozi).
Innymi słowy jeśli finansujący założył sobie, że na danej transakcji zarobi tyle, a tyle, to zastrzega sobie, że zmieni opłaty jeśli ktoś (np. rynek) zmieni mu reguły gry.

Sprawy ustalania opłat i ich zmian w trakcie trwania umowy leasingu budzą sporo kontrowersji. Są firmy, które podnoszą opłaty jak WIBOR skoczy i nie obniżają jak już spadnie.
Są jednak też firmy, które z automatu przywiązują wysokość raty do WIBORU (np. 1M) i wtedy co miesiąc rata rośnie lub maleje w zależności od tego jak zachowuje się dany wskaźnik.

Generalnie tu są różne wariacje i ciężko wyczuć na którym rozwiązaniu wyjdzie się najlepiej. Nie da się wszystkiego przewidzieć.

radix pisze:7. Korzystający nie może dokonywać zmian i ulepszeń Przedmiotu Leasingu, jak też odłączyć jego części, chyba że Strony postanowią inaczej. Każda część, przedmiot czy urządzenie zainstalowane lub dołączone do Przedmiotu Leasingu staje się z chwilą
dołączenia lub zainstalowania własnością Finansującego. Korzystający nie jest uprawniony do żądania od Finansującego zwrotu poniesionych kosztów lub otrzymania od Finansującego wynagrodzenia z tego tytułu, chyba że Strony postanowią inaczej.


Przedmiotem leasingu jest koparko-ładowarka. Chcę na wiosne do niej dokupić dodatkową łyżkę do kopania. W chwili obecnej koparko-ładowarka ma 2 łyżki. Czy mogę wymieniać łyżki ;) a na poważnie kupując łyżkę to ja jestem jej wlaścicielem i na dobrą sprawę to nikomu nic do tego czy kopię łyżką szerokości 40cm czy 150cm tym bardziej ze wymiana takiej łyzki zajmuje 5min. i wystarczy wybić dwa sworznie by tego dokonać.
To jeden z przykładów restrykcyjnego zapisu w OWUL na wyrost. Można sobie wyobrazić, że zwindykowani leasingobiorcy nasyłają na leasingodawcę sądy i komorników, bo sobie założyli inne felgi w samochodzie, albo sprzęt audio. Ewentualnie dołożyli jakieś elementy do danej maszyny czy urządzenia.
A tak zapis załatwia problem i nikt nie będzie mógł się kopać z koniem.

W praktyce przed ewentualnym oddaniem sprzętu możesz zdjąć łychę i założyć tą, która była na koparce w chwili zawarcia umowy.
Nawet w obecności windykatora można coś takiego zrobić - choć to oczywiście zależy od osoby windykatora.
radix pisze:2. Korzystający nie będzie samodzielnie dokonywał napraw Przedmiotu Leasingu. Korzystający jest zobowiązany do zawarcia, na własny koszt, umowy serwisowej, celem zapewnienia profesjonalnej obsługi i napraw Przedmiotu Leasingu. Korzystający zobowiązuje się prowadzić ewidencję wykonanych napraw lub przeglądów technicznych oraz na żądanie udzielać Finansującemu wszelkich informacji dotyczących koniecznych napraw lub przeglądów technicznych i na żądanie udostępnić mu prowadzoną ewidencję oraz wszelkie inne dokumenty związane z naprawą lub przeglądami stanu technicznego Przedmiotu Leasingu. Informacje stanowiące podstawę dla skorzystania z uprawnień wynikających z gwarancji lub/i rękojmi winny być przekazywane
niezwłocznie.


Koparkoładowarka jest z marca 2007r. Gwarancja obejmowała okres 2 lat albo 2000mtg. Na chwile obecna już jest po gwarancji. Czy zatem podpisanie umowy serwisowej jest obligatoryjne a jeśli tak to w jakim wymiarze? Co miesiąc - co pół roku, rok ??? W czaszie gwarancji były 3 duże obligatoryjne przeglądy na 50,500 i 1000mtg. Co znaczy profesjonalnej obsługi? czy tylko autoryzowany dealer czy może inny podmiot gospodarczy specjalizujacy sie w naprawach tego rodzaju sprzętu - bo przyznam różnice w kosztach korzystania są znaczne. Co obejmują samodzielne naprawy? czy wymiana spalonych żarówek musi zakończyć się zgłoszeniem do lasingodawcy a potem do serwisu - :lol: Tak trochę prześmiewczo ale chyba nikt na cos takiego nie zwraca uwagi bo z każdą błahostką biegać do serwisu to nieporozumienie.
Tu faktycznie jest trochę przegięcie.
Z reguły oczywiście są zapisy regulujące sprawy przeglądów, ale głównie ograniczają się do tego, że naprawy powinny być dokonywane w sieci akceptowanej przez producenta, dostawcę czy choćby finansującego.

W praktyce znowu chodzi o to, żeby nie demolować przedmiotu leasingu naprawami na druty. Leasingodawca daje co do tego jasność, żeby leasingobiorca nie mógł powiedzieć, że nie musiał, bo nie było w umowie.
Takie rzeczy jednak mają charakter bardziej opisowy i wychodzą gdy przy windykacji albo zwrocie przedmiotu leasingu okazuje się, że był to jakiś gruz.
Nie przejmowałbym się tym jakoś szczególnie, dopóki sprzęt będzie naprawiany jak Bóg przykazał. :)
radix pisze:Jeżeli stan techniczny Przedmiotu Leasingu pogorszy się w stopniu większym niż wynikałoby to z normalnego zużycia, Finansujący ma prawo żądania przywrócenia Przedmiotu Leasingu do stanu wynikającego z jego normalnego zużycia w terminie przez siebie wskazanym. W przypadku nieprzywrócenia przez Korzystającego Przedmiotu Leasingu do stanu wynikającego z jego normalnego zużycia we wskazanym terminie, Finansujący może wypowiedzieć Umowę ze skutkiem natychmiastowym.


To jest sprzęt budowlany - trudno tutaj określić normalne zużycie bo różnie pracuje wiec jak dla mnie to jest jakiś zupełnie nieporozumienie a jeśli już ktoś miałby to badać to powinien być przynajmniej rzeczoznawca chociaż i tak wg mnie jest trudne do ustalenia. Znając życie i zapisy w owul za rzeczoznawcę zapłace ja.
Tak - to określa rzeczoznawca, za którego z pewnością zapłaci leasingobiorca. :)
Oni mają swoje tabele, różne eurotaxy i inne katalogi, które określają przeciętne zużycie dla danego środka trwałego i tego się trzymają.

To podobnie jak z przebiegiem w samochodzie. Średnio powinien mieć tyle, a tyle - jeśli ma więcej do korygują wartość w dół. Jeśli mnie, to w górę.
radix pisze:§ 12. SZKODY.
1. W przypadku utraty albo uszkodzenia lub zmniejszenia wartości Przedmiotu Leasingu w stopniu wykluczającym jego dalsze używanie i uniemożliwiającym przywrócenie do stanu poprzedniego Umowa wygasa.
W takim przypadku Korzystający zobowiązany będzie do zapłaty, w terminie wskazanym przez Finansującego, wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych Opłat Leasingowych, pomniejszonych o korzyści, jakie Finansujący uzyskał wskutek ich
zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz z tytułu ubezpieczenia Przedmiotu Leasingu, a także naprawienia szkody w związku z tym poniesionej przez Finansującego.
2. W przypadku, gdy kwota wypłacona z tytułu ubezpieczenia Przedmiotu Leasingu będzie wyższa od kwoty sumy niezapłaconych Opłat Leasingowych pozostających do końca Umowy oraz szkody poniesionej przez Finansującego w związku z wygaśnięciem
Umowy, Finansujący przekaże Korzystającemu nadwyżkę ponad tę kwotę.
3. W przypadku uszkodzenia lub zmniejszenia wartości Przedmiotu Leasingu w stopniu niewykluczającym jego dalszego używania i umożliwiającym przywrócenie do stanu poprzedniego, Korzystający zobowiązany będzie przywrócić Przedmiot Leasingu do
stanu pierwotnego w terminie wskazanym przez Finansującego. Postanowienia § 9 ust. 3 zdanie drugie mają odpowiednie zastosowanie. Jeżeli Korzystający należycie wypełnia swoje obowiązki wynikające z Ogólnych Warunków i Umowy, w szczególności
dokonuje terminowej zapłaty Opłat Leasingowych, Finansujący po otrzymaniu odszkodowania z tytułu ubezpieczenia dokona rozliczenia z Korzystającym w ten sposób, że Korzystający otrzyma kwotę odszkodowania. W przeciwnym wypadku wartość
świadczenia uzyskanego przez Finansującego od ubezpieczyciela zostanie zaliczona na poczet zaległych świadczeń Korzystającego.
4. Korzystający zobowiązuje się informować Finansującego i ubezpieczyciela o każdym przypadku powstania szkód, o których mowa w niniejszym paragrafie, nie później niż w dniu następującym po dniu zdarzenia powodującego szkodę.


czy to standardowe zapisy korzystne dla leasingobiorcy? Pkt 3 o doprowadzeniu sprzętu do stanu poprzedniego przez korzystającego w terminie wskazanym przez finansującego. Przykład: Mam sprzętem wypadek lub poważną awarie - muszę powiadomić o tym fakcie finansującego - płacę terminowo raty ale nie mam w danej chwili np 20tys. zł żeby wyremontować ten sprzet. Dlaczego mogą zmusić mnie do remontu w terminie dla nich dogodnym- to powinno być chyba przedmiotem wspólnych ustaleń?



Znowu punkt na wyrost. Jak najbardziej nikt nie będzie Ci narzucał terminu naprawy przedmiotu leasingu.
To są zapisy, które mogą ewentualnie być użyte w sytuacjach konfliktowych.
radix pisze:czy w przypadku pkt 1 - kasacja sprzetu - zapłata pozostałych rat może zostać narzucona w innym terminie aniżeli dotychczasowy harmonogram spłat. Co z zagospodarowaniem wraku? Nie powinna znaleźć się tutaj taka informacja ?

Nie będzie zachowany dotychczasowy termin spłat, ponieważ umowa wygasa w przypadku szkody całkowitej.
W praktyce leasingodawcy czekają na wypłatę odszkodowania. A jeśli nawet trzeba coś dopłacać, to też można negocjować rozłożenie płatności na raty.
Wszystko jest kwestią indywidualnych ustaleń.

Co do wraku, to przydałaby się jasna regulacja w OWUL. :?
radix pisze:3. Umowa ubezpieczenia Przedmiotu Leasingu zostanie zawarta przez Finansującego w jego imieniu i na jego rzecz, na koszt Korzystającego.
4. Finansujący prześle Korzystającemu dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia Przedmiotu Leasingu w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy ubezpieczenia. Korzystający zobowiązuje się do przestrzegania warunków umowy
ubezpieczenia.
5. Korzystający zobowiązany jest do pokrycia kosztów umowy ubezpieczenia Przedmiotu Leasingu, w terminie, kwocie i na rachunek bankowy wskazany w dokumencie potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia Przedmiotu Leasingu.


czy wartość ubezpieczenia nie powinna być znana w momencie podpisywania umowy?
Jak najbardziej!

I podobnie rzecz ma się z wyceną przez rzeczoznawcę- notabene ma być ona dokonana w terminie późniejszym. Czy również w momencie podpisywania umowy nie powinienem znać kosztów działań tego rzeczoznawcy?

Powinieneś wiedzieć ile zapłacisz za wycenę zanim stanie się ona (zapłata) wymagalna!

Naciskaj ich trochę, żeby się zdeklarowali co do tych opłat.
radix pisze:W ten sposób znałbym wszystkie koszty zawarcia leasingu - co uniknąć pozwoliłoby niespodzianek w pożniejszym terminie.


Dokładnie!

radix pisze:Rozwiązanie i wypowiedznie umowy
3. W przypadku rozwiązania Umowy przez Finansującego, Korzystający jest zobowiązany do zapłaty wszystkich zaległych do dnia rozwiązania Umowy Opłat Leasingowych oraz innych należności wynikających z Umowy włącznie z odsetkami. Ponadto
Korzystający jest zobowiązany do zapłaty na rzecz Finansującego odszkodowania w kwocie równej sumie wszystkich pozostałych do końca Okresu Leasingu Opłat Leasingowych pomniejszonych o korzyści, jakie Finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed
umówionym terminem i wygaśnięcia Umowy. Wskazane kwoty oraz wszystkie inne należności wynikające z Umowy, Korzystający zobowiązany jest zapłacić w terminie 3 dni od dnia otrzymania od Finansującego oświadczenia o rozwiązaniu lub
wypowiedzeniu Umowy.
4. W przypadku, gdy w terminie 3 dni od dnia otrzymania od Finansującego pisemnego oświadczenia o wypowiedzeniu Umowy, Korzystający dokona zapłaty zaległych Opłat Leasingowych oraz innych należności wynikających z Umowy wraz z odsetkami oraz
kwoty pozostałych Opłat Leasingowych , o którym mowa w § 14 pkt 3 zdanie 2, z zastrzeżeniem przewidzianych prawem odliczeń, a także wykona inne zobowiązania wynikające z Umowy, Korzystający ma prawo żądać od Finansującego dokonania sprzedaży
Przedmiotu Leasingu na jego rzecz, na podstawie odrębnej umowy, z zaliczeniem na poczet ceny sprzedaży kwoty pozostałych Opłat Leasingowych, o których mowa w § 14 pkt 3 zdanie 2 z zastrzeżeniem przewidzianych prawem oraz postanowieniami
Umowy odliczeń.


Nie bardzo wiem do czego odnosi się pkt 4. tzn Korzystający ma prawo żądać od Finansującego dokonania sprzedaży
Przedmiotu Leasingu na jego rzecz, na podstawie odrębnej umowy,.
To jest akurat dobry zapis - tylko termin taki krótki. :)
Odrębna umowa, to umowa sprzedaży środka trwałego. Finansujący zobowiązuje się do sprzedaży przedmiotu leasingu dotychczasowemu korzystającemu jeśli po wypowiedzeniu umowy w trzy dni dostanie wszystko co mu się należy.

W praktyce pewnie nieczęsto się to zdarza, ale zapis jest... ;)

Co do skrócenia umowy, to rzadko kiedy coś takiego opisane jest w umowie. Trzeba też pamiętać, że nie da się skrócić umowy leasingu operacyjnego jeśli nie upłynęło 40% okresu amortyzacji
radix pisze:I na sam koniec czy można sie zapoznać z OWUL innych towarzystw leasingowych - tak celem porównania niektórych zapisów. Może ktoś z szanownych forumowiczów dysponuje takimi - chetnie się zapoznam
Napisz do mnie na email - michal@forumleasing.pl
Dysponuję chyba z 6-7 aktualnymi OWUL-ami, to Ci prześlę.
Będę też wdzięczny jeśli zrewanżujesz mi się tym OWULem, który posiadasz.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Oferta a umowa - rozbieżności rat i inne takie

Post autor: Michał Krupiński »

radix, Przeczytałem ten "Twój" OWUL. Zrobiłem to trochę pobieżnie, bo rozmiar czcionki jest faktycznie koszmarny, a już nie mam czasu bawić się w powiększenia.

To co rzuciło mi się przede wszystkim w oczy to brak jakiegokolwiek zapisu, że w przypadku odbioru przedmiotu leasingu na skutek wypowiedzenia umowy leasingu wysokość odszkodowania należnego leasingodawcy zostanie pomniejszona o wartość odebranego przedmiotu.

Jest tylko powtórzenie regułki z Kodeksu Cywilnego, że odszkodowanie ma być pomniejszone o korzyści. A tymi korzyściami dla firm leasingowych, zdaniem większości sądów są jedynie odsetki. Wartość przedmiotu leasingu już tą korzyścią nie jest.

Powiem szczerze, że ja bym takiej umowy nie podpisał, wiedząc, że są firmy leasingowe, które tą sprawę jasno opisują i zobowiązują się do pomniejszania odszkodowania o wartość odebranego przedmiotu leasingu.
Do tego jeszcze dochodzi to, że dali Ci inną ofertę, a co innego jest w umowie...

No sam nie wiem. Niezręcznie mi tak zniechęcać, ale byłbym czujny i spróbował chyba jeszcze ponegocjować z konkurencją.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Awatar użytkownika
GBoy
PRO
Posty: 300
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 14:12

Re: Oferta a umowa - rozbieżności rat i inne takie

Post autor: GBoy »

Czy również w momencie podpisywania umowy nie powinienem znać kosztów działań tego rzeczoznawcy? W ten sposób znałbym wszystkie koszty zawarcia leasingu - co uniknąć pozwoliłoby niespodzianek w pożniejszym terminie.
Umowę wpierw podpisujesz jednostronnie! Klamka zapadnie dopiero jak wplacisz czynsz inicjalny, a i też nie zawsze! :idea: :idea:


Awatar użytkownika
radix
Posty: 7
Rejestracja: 23 lis 2009, o 21:06

Re: Oferta a umowa - rozbieżności rat i inne takie

Post autor: radix »

Witajcie!
Zlośliwość rzeczy martwych nie zna granic - przymroziło troche i nie było u mnie prądu wiec nie zaglądałem tutaj. A załuje bo widzę że dyskusja się rozwineła i niektóre podpowiedzi dają do myślenia a ja no wlaśnie nie wiem czy niestety czy stety dzisiaj podpisałem umowę i wpłaciłem wpłatę wstępną w wysokości 20%.
Hamonogram spłat ten przesłany okazał sie błędnym i gdy zjawiłem się w banku juz był nowy który odpowiadał moim pobieżnym wyliczeniom - rata była o około 150zł niższa od tego błędnego.
Wartości ubezpieczenia nie były wprawdzie wpisane w żadnym załaczniku ale na moje wyraźne sugestie żeby nie zrobiło się np z 500zł 3500 po fakcie - padły konkretne kwoty Allianz 645zł ubezpieczenia PZU 1512zł. Wprawdzie padło na tańszych ale musze sprawdzić jeszcze warunki tego ubezpieczenia. Co do napraw w związku z tym że jest po okresie gwarancyjnym sprzętu można zakupywać własnym sumptem częsci z tym ze powinny byc również rachunki od mechanika za montaż tych części.
Trochę zmartwiliście mnie tym co napisaliście o rozliczeniu w przypadku wypowiedzenia umowy - ale u pozostałych 2 najtańszych oferentów od których rownież wczoraj poprosiłem OWUL nie ma takich zapisów - przynajmniej nie doczytałem się ich. Tak więc nie ma zmiłuj sie - papiery poszły , pieniądze przelane teraz trzeba płacić by nie dać powodu leasingodawcy do wypróbowania tego punktu w praktyce. Ale i tak przez najbliższe 4 lata "ożeniłem" się z leasingiem na dobre i na złe ;)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Oferta a umowa - rozbieżności rat i inne takie

Post autor: Michał Krupiński »

Ale i tak przez najbliższe 4 lata "ożeniłem" się z leasingiem na dobre i na złe
Oby na dobre! :D
Życzę zadowolenia z podjętej decyzji i pamiętaj, żeby po jakimś czasie podzielić się opinią o leasingodawcy. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ