Problem z windykacją.

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
ines21
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2010, o 15:08

Problem z windykacją.

Post autor: ines21 »

Witam jestem poręczycielem umowy leasingowej w EFL, ale to ja spłacam leasing na 2 umowy ( 3 umowę spłaca a raczej spłacał leasingobiorca). Mamy 3 umowy w EFL, wszystkie 3 trafiły do firmy windykacyjnej Spectra z Wrocławia, w listopadzie, mimo iz ja czynsze do moich umów płacę regularnie, to przez Leasingobiorcę tam trafiły ( nie płaci od grudnia). Teraz pytanie: umowa na moj samochód i przyczepę kończy się 31.03.2010 roku , i windykatorzy powiedzieli mi że nie dostanę auta i przyczepy jak nie spłacę długu leasingobiorcy, nie rozumiem tego bo ja mam umowę na te 2 pojazdy co się umowa kończy a nie na tamten, czy windykator ma rację ???? Co mogę zrobić??? Czekam na pomoc, Pozdrawiam, Aga.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Problem z windykacją.

Post autor: Michał Krupiński »

Niestety windykator najprawdopodobniej ma rację.
Twój leasingodawca z pewnością zastrzegł sobie w umowie prawo do wypowiedzenia każdej z obsługiwanych umów leasingowych, jeśli choćby jedna z nich "podpada" pod wypowiedzenie.
Dodatkowo zastrzegł sobie z pewnością, że każdy wpływ na konto zalicza na poczet najstarszych zaległości.

Nie da się więc płacić za jedną czy dwie umowy, a pozostałe "porzucić", bo tak czy inaczej leasingodawca będzie rozliczał te umowy jakby "solidarnie".

Wykup natomiast jest możliwy dopiero wtedy kiedy dana umowa leasingowa jest rozliczona - a rozliczona będzie dopiero wtedy, gdy wszystkie pozostałej nie będą zadłużone.

Oczywiście czasem z firmą leasingować można się jakoś dogadać, porozumieć - sytuacje są różne i czasem specyficzne, ale w tym przypadku, jeśli sprawa jest już w tak daleko posuniętej windykacji, to może być ciężko. :(
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Awatar użytkownika
Dimitri
Posty: 63
Rejestracja: 24 mar 2010, o 08:08

Re: Problem z windykacją.

Post autor: Dimitri »

Nie powinienem tego pisać ale jest to klasyczny przykład na to żeby nie trzymać się jednej firmy leasingowej. Mając umowy u kilku leasingodawców nie ma wtedy takich problemów. ;)

Awatar użytkownika
Gość

Re: Problem z windykacją.

Post autor: Gość »

ale ja mam umowy u jednego leasingodawcy, dziękuję za odpowiedzi :( może coś uda mi sie wymyślić:(

Awatar użytkownika
Hoover
PRO
Posty: 168
Rejestracja: 19 kwie 2009, o 16:42

Re: Problem z windykacją.

Post autor: Hoover »

Witam jestem poręczycielem umowy leasingowej w EFL
Skoro jesteś poręczycielem to wcześniej czy później i tak będziesz musiała spłacić dług leasingobiorcy, jeżeli on tego nie zrobi. Na tym polega poręczenie.

Lepiej zacząć robić to już teraz (chyba, że nie jesteś w stanie), bo potem zadłużenie będzie rosło w dużym tempie, łącznie z kosztami postępowań sądowych i innymi.

Nie kazali wam zwrócić przedmiotów leasingu?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Problem z windykacją.

Post autor: Lui »

Skoro jesteś poręczycielem to wcześniej czy później i tak będziesz musiała spłacić dług leasingobiorcy, jeżeli on tego nie zrobi. Na tym polega poręczenie.
Taka jest prawda.
Można wystąpić z jakąś propozycją ugody i rozłożenia zadłużenia na raty, ale mogą nie chcieć wypuścić leasingowanego sprzętu do wykupu, bo dla nich to jest teraz karta przetargowa i zabezpieczenie. Ale jakieś polubowne rozwiązanie jest możliwe zakładając, że ktoś nie chce sobie przyciąć na chama po kilku latach spłaty.
Moja sugestia, żeby spróbować porozmawiać z działem windykacji EFL, a nie tylko firmą windykacyjną.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ