Mercedes C kombi a homologacja... (osobowy na ciężarowy)?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Ania75

Mercedes C kombi a homologacja... (osobowy na ciężarowy)?

Post autor: Ania75 »

Witam Was
Mam pytanie, ponieważ znalazłam ofertę mercedesa. Sprzedaż poprzez salon - samochód używany 3 letni..
Na Waszej stronie znalazłam go na liście aut z homologacją.. Czy po zakupie mogę zrobić homologację na własną rękę w prywatnej firmie? Żeby odliczyć pełen vat? Czy po prostu auto "musi wyjść z homologacją z salonu"?
Pozdrawiam


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Mercedes C kombi a homologacja...

Post autor: Michał Krupiński »

Niestety przeróbka nie wchodzi w grę, nawet jeśli dany model osobowy posiada swój odpowiednik z homologacją ciężarową.
To znaczy może inaczej - istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że Urząd Sakrbowy podczas kontroli zakwestionuje odliczenia Vat od tak przerobionego samochodu.
Przede wszystkim brakowałoby fabrycznej homologacji.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Awatar użytkownika
KOLEC
Posty: 316
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 10:56

Re: Mercedes C kombi a homologacja...

Post autor: KOLEC »

Michael pisze: To znaczy może inaczej - istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że Urząd Sakrbowy podczas kontroli zakwestionuje odliczenia Vat od tak przerobionego samochodu
Jak to prawdopodobieństwo? Przecież to oczywista oczywistość, że musi być homologacja fabryczna.

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Mercedes C kombi a homologacja...

Post autor: Tomasz Piotrowski »

KOLEC pisze:
Michael pisze: To znaczy może inaczej - istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że Urząd Sakrbowy podczas kontroli zakwestionuje odliczenia Vat od tak przerobionego samochodu
Jak to prawdopodobieństwo? Przecież to oczywista oczywistość, że musi być homologacja fabryczna.
Oczywista oczywistość to może jest, ale nie dla każdego urzędnika. W Polsce każdy urzędnik ma dowolność interpretowania przepisów.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Mercedes C kombi a homologacja... (osobowy na ciężarowy)?

Post autor: Michał Krupiński »

Jak to prawdopodobieństwo? Przecież to oczywista oczywistość, że musi być homologacja fabryczna.
Część specjalistów od prawa podatkowego jest zdania, że po wyroku ETS nie obowiązują żadne ograniczenia dotyczące odliczania VAT od samochodów.
Ich zdaniem VAT odliczać można nawet od samochodów osobowych. Przypomnę, że takiego samego zdania jest wyrok WSA w Krakowie, który został zaskarżony i czeka na rozpatrzenie w NSA.

Niestety ogólne wytyczne są takie, że niby trzeba mieć fabryczną homologację ciężarową.
Co nie zmienia faktu, że może jakimś cudem któryś urzędnik uznałby przeróbkę.

Dlatego napisałem o prawdopodobieństwie...

Osobiście wydaje mi się jednak, że nie ma co ryzykować, ale co kto lubi.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
michał

Re: Mercedes C kombi a homologacja... (osobowy na ciężarowy)?

Post autor: michał »

Witam Mam podobny problem chcę kupić demonstracyjną Octavie kombi, lecz jest ona bez kratki ale kiedy została wyprodukowana inne mogły mieć homolagcje ciężarową, Więc co zrobić żeby można było odliczać od niej Vat ?? Czy można wystąpić do producenta o wydanie zaświadczenia że w dniu sprzedaży taka octavia spełniała normy homologacji ciężarowej, założyć do niej kratkę i z tym iść do urzędu komunikacji żeby zrobili z niej ciężarówkę. Proszę o pomoc bo nie wiem jak można to załatwić :?

Awatar użytkownika
rooster
PRO
Posty: 143
Rejestracja: 13 cze 2009, o 20:52

Re: Mercedes C kombi a homologacja... (osobowy na ciężarowy)?

Post autor: rooster »

michał pisze:Witam Mam podobny problem chcę kupić demonstracyjną Octavie kombi, lecz jest ona bez kratki ale kiedy została wyprodukowana inne mogły mieć homolagcje ciężarową, Więc co zrobić żeby można było odliczać od niej Vat ?? Czy można wystąpić do producenta o wydanie zaświadczenia że w dniu sprzedaży taka octavia spełniała normy homologacji ciężarowej, założyć do niej kratkę i z tym iść do urzędu komunikacji żeby zrobili z niej ciężarówkę. Proszę o pomoc bo nie wiem jak można to załatwić :?
Nie da sie tak zrobic. Na gruncie prawa sa to zupelnie inne samochody mimo ze niewiele je rozni

Awatar użytkownika
michał

Re: Mercedes C kombi a homologacja... (osobowy na ciężarowy)?

Post autor: michał »

Ale przecież zgodnie z jakimś tam rozporządzeniem, jest powiedziane że homologacja europejska czy niemiecka nie jest ważna w Polsce i polską homologacje musi wydać importer samochodu, więc importer chyba może założyć do tego samochodu kratkę i wydać na niego homologacje ciężarową :roll: A jeśli importer nie wydaje homologacji to wedle prawa inne homologacje są nielegalne :mrgreen:

Awatar użytkownika
fix

Re: Mercedes C kombi a homologacja... (osobowy na ciężarowy)?

Post autor: fix »

Homologację wydaje urząd a nie importer. ;)


ODPOWIEDZ