Praca dyplomowa - proszę o pomoc

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Bogusia
Posty: 12
Rejestracja: 14 cze 2010, o 13:33

Praca dyplomowa - proszę o pomoc

Post autor: Bogusia »

Przede wszystkich witam wszystkich bardzo serdecznie.
Za kilka dni mam obronę pracy licencjackiej, której tematem jest leasing (analiza ekonomiczno - prawna). Niestety z leasingiem nigdy wcześniej nie miałam doczynienia, wiec moja wiedza w dalszym ciągu jest dość ograniczona. Mój problem dotyczy zagadnien, jakie mogą się pojawić podczas obrony. Dostałam nawet lekką taryfę ulgową, ponieważ jeżeli sama wymyślę jakieś dwa sensowne pytania to będę mogła je mieć na obronie. I tu własnie jest moja prosba. Jedno pytanie powinno dot. rozdziału poświeconego charakteru prawnego umowy leasingu, a drugie podatkowej analizy.
Pomyślalam o :
- czy w przypadku zawarcia kilku umów leasingu z bankiem, które dotyczą maszyn przemysłowych bank ma prawo wypowiedzieć wszystkie umowy jeżeli leasingobiorca spóźnia się z zapłatą rat leasingowych tylko za jedną maszynę?
- czy wpłata większej kwoty czynszu inocjalnego zawsze powoduje mniejsze koszta leasingu? - chociaż w tym przypadku trzeba by się było chyba powoływać na obliczenia i konkretne dane?

Nie wiem na ile te pytania sa sensowne. Poza tym dot. one tylko działu prawnego leasingu. Jeśli chodzi o pierwze pytanie to w kodeksie cywilnym nie ma żadnej wzmianki na ten temat więc wszystko pewnie zależy od konkretnej umowy leasingu. Co do drugiego pytania to z kolei musiałabym się pewnie oprzeć jakimiś obliczeniami i musiałabym mieć jakieś konkretne dane - np. koszty przy wpłacie 20 i np. 50%.
Proszę Was o pomoc.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Praca dyplomowa - proszę o pomoc

Post autor: Lui »

- czy w przypadku zawarcia kilku umów leasingu z bankiem, które dotyczą maszyn przemysłowych bank ma prawo wypowiedzieć wszystkie umowy jeżeli leasingobiorca spóźnia się z zapłatą rat leasingowych tylko za jedną maszynę?
Najczęściej tak to jest uregulowane w umowie leasingu.
Jeśli chodzi o pierwze pytanie to w kodeksie cywilnym nie ma żadnej wzmianki na ten temat więc wszystko pewnie zależy od konkretnej umowy leasingu
Zgadza się.
- czy wpłata większej kwoty czynszu inocjalnego zawsze powoduje mniejsze koszta leasingu?
Koszt całkowity leasingu owszem, ale też nie zawsze.
Natomiast nie koszt pieniądza.
Poza tym dot. one tylko działu prawnego leasingu.
Pytanie o koszt leasingu nie jest raczej z zakresu prawa tylko ekonomii.

Ogólnie to poczytaj te forum może coś Cię zainspiruje bo nawet te pytania były tu już poruszane.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Praca dyplomowa - proszę o pomoc

Post autor: Tomasz Piotrowski »

O wpłacie jest tu:
Czynsz inicjalny - wpłacać więcej czy mniej?

O wypowiedzeniu kilku umów leasingu też były wątki, ale nie mogę teraz odnaleźć. :?

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Praca dyplomowa - proszę o pomoc

Post autor: Rafael22 »

Pozwólcie że się wtrącę :)

Co do pytania 2.

Dane:
Rodzaj leasingu: Leasing operacyjny
Waluta umowy leasingu: PLN
Przedmiot leasingu: Samochód osobowy , (np. Audi A4), Nowy, rok prod. 2010.
Wartość netto przedmiotu leasingu: 133 967,21 PLN
Okres leasingu: 36 miesięcy (36 rat), oraz 48 miesięcy (48 rat)
Opłata wstępna: 5% oraz 10%
Wartość końcowa: 1%
WIBOR : 3,6300

Wynik porównania na zdjęciu:
Obrazek

Jak widać na załączonym obrazku
Po analizie zaprezentowanych ofert można zaobserwować, że najkorzystniejsza oferta leasing jest przy opłacie wstępnej w wysokości 10% wartości przedmiotu na okres 36 miesięcy. Czołówka firm leasingowych jeśli chodzi o koszty całkowite jest do siebie zbliżona, wyjątkiem jest Europejski Fundusz Leasingowy w którym koszt całkowity jest największy, najmniejszy koszt całkowity natomiast jest w firmie Raiffeisen Leasing. Niemożna jednak stwierdzić jednoznacznie, że firma Raiffeisen Leasing jest najkorzystniejsza a Europejski Fundusz Leasingowy najmniej, ponieważ należałoby przeanalizować tabele opłat i prowizji, ogólne warunki umowy leasingu oraz opłaty związane z ubezpieczeniem.

Wysokość raty leasingowej w każdej firmie leasingowej jest inna, ponieważ wysokość raty zależy od kilku czynników:
• od ilości pieniędzy które firma leasingowa wyłoży na przedmiot leasingu z środków własnych a ile z środków obcych np. z kredytu,
• od wielkości średniej ważonej kosztu kapitału obcego, która może być oparta o WIBOR,
• od czasu na jaki jest zawarta umowa leasingu,
• od wysokości wpłaty wstępnej i wysokości wykupu przedmiotu,
• od wariantu finansowania stałego czy zmiennego, jeśli zmiennego to w oparciu o jaki wskaźnik.
• od przede wszystkim od tego ile firma chce zarobić


Co do pytania 1
czy w przypadku zawarcia kilku umów leasingu z bankiem, które dotyczą maszyn przemysłowych bank ma prawo wypowiedzieć wszystkie umowy jeżeli leasingobiorca spóźnia się z zapłatą rat leasingowych tylko za jedną maszynę?

Bank a firma leasingowa to co innego, Banki mogą być udziałowcami firm leasingowych. Bank może mieć oddzielną jednostkę jako leasing, np Raiffeisen bank, Raiffeisen leasing, nazwa sama mówi za siebie. Nie można mówić o Raiffeisen leasing że jest to Bank. Bank udzieli Ci kredytu ale nie kupi przedmiotu i nie wynegocjuje go u sprzedawcy.
No chyba że się mylę to proszę o korektę :p

Jeśli jest to 1 umowa na np 8 maszyn to nie ma mowy o spóźnianiu się z zapłatą rat za 1 maszynę, bo raty są liczone od wszystkiego, tzn od 8.
Natomiast jeśli masz kilka umów to wtedy wg mnie mogą Ci zabrać tą jedną maszynę, do reszty nic nie powinni mieć bo to oddzielne umowy.
Musiała byś przeanalizować umowę a w szczególności Ogólne warunki umowy leasing. Podejrzewam, że w każdej firmie może wyglądać to inaczej.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Praca dyplomowa - proszę o pomoc

Post autor: Michał Krupiński »

Rafael22, Brawo za wartościowy post! :)

Uściśliłbym tylko, że jednak z reguły firmy leasingowe zastrzegają sobie prawo do wypowiedzenia wszystkich umów leasingu nawet jeśli zadłużona jest jedna.

A konkretnie odbywa się to tak, że umowy leasingu najczęściej posiadają zapis, że wszelkie płatności zaliczane są na poczet najstarszych zaległości niezależnie od tego której umowy leasingu dotyczą.
Dlatego to nie sam leasingobiorca decyduje o tym za którą umowę płaci, a za którą nie, tylko "księguje się" to jakby kolejno na poszczególne płatności.
Dodatkowo w umowach są zapisy, że jedna zadłużona umowa pozwala na wypowiedzenie pozostałych.

Oczywiście w praktyce nie zawsze jest to robione, ale jest to pewnego rodzaju straszak.
Dlatego zawsze warto przemyśleć czy wiązać się tylko z jedną firmą leasingową, czy też "rozłożyć" ryzyko.

Bo jak przychodzi czarna godzina, to ma się więcej manewru po prostu.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Awatar użytkownika
Bogusia
Posty: 12
Rejestracja: 14 cze 2010, o 13:33

Re: Praca dyplomowa - proszę o pomoc

Post autor: Bogusia »

Witam ponownie.
Bardzo dziękuje za odpowiedzi. Aczkolwiek moja prośba została mylnie odebrana. Nie chodziło mi o to, czy odpowiedzi na te dwa pytania są poprawne, ale czy pytania same w sobie są sensowne i mogłyby takie paść podczas obrony pracy licencjackiej. Pytania zostały zaczerpnięte własnie z tego forum.
Pytanie dotyczące czynszu inicjalnego odrzuciłam. Natomiast wpadły mi do głowy dwa pytania dotyczące podatkowej strony umowy leasingu, mianowicie:

1.Jak przerwanie umowy leasingu wpłnie na przychody i koszty podatkowe?
2.Jakie konsekwencje podatkowe wynikają z cesji umowy?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Praca dyplomowa - proszę o pomoc

Post autor: Michał Krupiński »

Poniższe pytania są jak najbardziej okej moim zdaniem, tylko w przypadku pierwszego:
Bogusia pisze:1.Jak przerwanie umowy leasingu wpłnie na przychody i koszty podatkowe?
Jest to temat trochę śliski, bo podlega rozmaitym interpretacjom. Organy podatkowe w większość przychylają się do tego, że koszty poniesione z powodu przerwania umowy leasingu, czy to na skutek jej wygaśnięcia (np. w przypadku szkody całkowitej), czy też z powodów windykacyjnych są kosztami podatkowymi.
Jednak niektóre Urzędy Skarbowe robią już problem.

Więc generalnie zwracam uwagę na to, że sprawa nie jest tak do końca jednoznaczna.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ