Konkretne pytanie dot. OWUL

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Mariusz

Konkretne pytanie dot. OWUL

Post autor: Mariusz »

Witam na forum,

Czytam i czytam, okazało się że wybór leasingodawcy jest niemniej skomplikowany od wyboru samochodu.
Mam kilka pytań na które być może uda Wam się odpowiedzieć:

1. Zmiana rat wg WIBOR w EFL
Przeczytałem dokładnie OWUL który dostałem z EFL i tam co prawda jest napisane że rata może zarówno rosnąć jak i maleć, ale nie więcej niż to wynika ze zmiany wskaźnika. W praktyce oznacza to, że EFL może dowolnie sterować wielkością zmiany raty w zakresie od 0 do wielkości zmiany, więc nie mają przymusu obniżenia raty. Zapis jest tak skonstruowany, że na pierwszy rzut oka wydaje się że będą obniżać.

Czy możecie napisać jak jest u nich w praktyce? Zmieniają raty również w dół?

2. Leasing w BAWAG
Doradca z Guru zaproponował leasing w tej firmie. Muszę jeszcze dokładnie przeczytać OWUL (11 stron!!!), ale najpierw chciałbym się dowiedzieć czy można zaufać tej firmie. W polskim Internecie nie ma prawie żadnych informacji o nich, a strona wygląda jak kupiona z szablonu za 500zł :-) Aha, jak porównywać oferty z innym WIBORem (BAWAG 3M, EFL 1M)?

3. Pytanie o pośrednika
Znalazłem jeszcze oferty firmy ATUT ze Szczecinka, są bardzo atrakcyjne (Santander i BRE, czekam jeszcze na OWUL). Pytanie tylko na co zwrócić uwagę podpisując umowę z pośrednikiem, a nie bezpośrednim przedstawicielem banku, tym bardziej że pośrednik jest na drugim końcu Polski. Czy jest tu jakiś haczyk lub ryzyko?

Generalnie skłaniam się ku EFL, ich OWUL na początku mnie przeraził, ale po przeczytaniu kilka razy okazuje się że jest jednak dość uczciwy. Niestety w Internecie aż roi się od fatalnych opinii na ich temat...

Pozdrawiam
Mariusz


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Konkretne pytanie dot. OWUL

Post autor: Lui »

Czy możecie napisać jak jest u nich w praktyce? Zmieniają raty również w dół?
Rzadziej i mniej chętnie niż w górę.
Praktycznie zmiany w górę też odbywają się dopiero jak wibor wzrośnie odczuwalnie.

W dół niestety musi to być jeszcze bardziej odczuwalnie.
2. Leasing w BAWAG
Bawag to austriacki duży bank. Polski chyba nie traktują zbyt poważnie pod względem ekspansji i tylko sobie coś tam dziubią, ale nie ma się co obawiać, że się zwiną i uciekną.
Co do strony to typowe dla Austriaków i Niemców, że są sto lat za Polską. Tu widać, że szablon jest wzięty od spólki matki.
Znalazłem jeszcze oferty firmy ATUT ze Szczecinka, są bardzo atrakcyjne (Santander i BRE, czekam jeszcze na OWUL). Pytanie tylko na co zwrócić uwagę podpisując umowę z pośrednikiem, a nie bezpośrednim przedstawicielem banku, tym bardziej że pośrednik jest na drugim końcu Polski. Czy jest tu jakiś haczyk lub ryzyko?
Jeśli nie wpłacasz pośrednikowi pieniędzy to ryzyko jest niewielkie.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Konkretne pytanie dot. OWUL

Post autor: Michał Krupiński »

Aha, jak porównywać oferty z innym WIBORem (BAWAG 3M, EFL 1M)?
Porównać jest raczej ciężko, bo Wibor to jedno, a drugie to algorytm o jaki dana firma leasingowa zmienia wysokość rat leasingowych.
Znając ten algorytm (ogólna zasada powinna być opisana w OWUL) można sprawdzić jak wyglądałyby zmiany rat w okresie ostatnich np. kilku miesięcy i zobaczyć, gdzie zmiany byłyby bardziej lub mniej korzystne.

Tyle tylko, że co innego dane historyczne, a co innego przyszłość.


Jeśli chodzi o sam BAWAG Leasing & Fleet, to jest to spółka zależna od BAWAG P.S.K. - to jest jeden z większych banków w Austrii, ostatnio przymierza się do przejęcia Volksbanku znanego w Polsce z posiadanej spółki VB Leasing.

Patrząc na ratingi papierów wartościowych emitowanych przez BAWAG P.S.K, to jest nie najgorzej. Obligacje mają nawet rating AAA.
Więc ogólnie sam bank raczej nie zniknie... :)
Jaka będzie przyszłość BAWAGu w Polsce to ciężko wyczuć, bo zgadzam się z Luim, jakoś chyba szczególnej strategii co do Polskiego rynku nie ma, ale raczej nie jest to firma, której można się obawiać.
Generalnie skłaniam się ku EFL, ich OWUL na początku mnie przeraził, ale po przeczytaniu kilka razy okazuje się że jest jednak dość uczciwy. Niestety w Internecie aż roi się od fatalnych opinii na ich temat...
Z opiniami na temat firm leasingowych w internecie trzeba ostrożnie.
Leasing ma to do siebie, że jak wszystko jest okej, to nikt nic dobrego nie napisze. Pisze dopiero jak jest źle, a do tego pisze często pod wpływem emocji w sytuacji kiedy sam zawinił.
Dlatego trzeba ostrożnie.

Te pozytywne opinie pojawiają się dopiero jak ktoś zapyta, np. na jakimś forum motoryzacyjnym, że chce skorzystać z leasingu, to wtedy często inni użytkownicy forum mu odpisują, ze "sam mam w firmie X i jest okej", itd.
Wtedy nagle okazuje się, że są zadowoleni, choć na co dzień tego nie wyrażają... Powiedzmy sobie szczerze - na co dzień, jak się płaci regularnie raty, to nawet zapomina się, że np. samochód czy maszyna jest leasingowana.


Natomiast co do samego EFL, to jest to taka firma trochę fabryka. Olbrzymia ilość klientów, do tego z reguły małych, drobnych firm. To powoduje, że nikt tam raczej nie bawi się w "indywidualne podejście", tylko wszystko leci z automatu.
Ma to z pewnością i złe i dobre strony.
Na pewno pod tym akurat względem będzie duża różnica pomiędzy Bawagiem a EFL.


EDIT: Z ciekawości sprawdziłem, że rozmowy pomiędzy Volksbank a Bawag w sprawie fuzji/przejęcie spaliły póki co na panewce - zostały zawieszone.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Dimitri
Posty: 63
Rejestracja: 24 mar 2010, o 08:08

Re: Konkretne pytanie dot. OWUL

Post autor: Dimitri »

Pytanie tylko na co zwrócić uwagę podpisując umowę z pośrednikiem, a nie bezpośrednim przedstawicielem banku, tym bardziej że pośrednik jest na drugim końcu Polski. Czy jest tu jakiś haczyk lub ryzyko?
Umowa leasingu musi być podpisana w obecności pracownika firmy leasingowej lub osoby upoważnionej
Ktoś bierze odpowiedzialność za to chociaż jak podpisany jest weksel o samej umowie nie wspominając ale to nie pana zmartwienie

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Konkretne pytanie dot. OWUL

Post autor: Rafael22 »

Mariusz pisze: Czytam i czytam, okazało się że wybór leasingodawcy jest niemniej skomplikowany od wyboru samochodu.
Nikt nie mówił, że będzie łatwo ;)

oprócz OWUL powinieneś poddać analizie też, tebele opłat i prowizji oraz harmonogram opłat przedstawione przez te firmy.

Im więcej firm sprawdzisz na różnych wariantach tym lepiej dla Ciebie.

Fragment mojej pracy licencjackiej :)
Np.
Dane:
Rodzaj leasingu: Leasing operacyjny
Waluta umowy leasingu: PLN
Przedmiot leasingu: Samochód osobowy , (np. Audi A4), Nowy, rok prod. 2010.
Wartość netto przedmiotu leasingu: 133 967,21 PLN
Okres leasingu: 36 miesięcy (36 rat), oraz 48 miesięcy (48 rat)
Opłata wstępna: 5% oraz 10%
Wartość końcowa: 1%
WIBOR : 3,6300

Wynik porównania na zdjęciu:
Obrazek

Jak widać na załączonym obrazku
Po analizie zaprezentowanych ofert można zaobserwować, że najkorzystniejsza oferta leasing jest przy opłacie wstępnej w wysokości 10% wartości przedmiotu na okres 36 miesięcy. Czołówka firm leasingowych jeśli chodzi o koszty całkowite jest do siebie zbliżona, wyjątkiem jest Europejski Fundusz Leasingowy w którym koszt całkowity jest największy, najmniejszy koszt całkowity natomiast jest w firmie Raiffeisen Leasing. Niemożna jednak stwierdzić jednoznacznie, że firma Raiffeisen Leasing jest najkorzystniejsza a Europejski Fundusz Leasingowy najmniej, ponieważ należałoby przeanalizować tabele opłat i prowizji, ogólne warunki umowy leasingu oraz opłaty związane z ubezpieczeniem.

Wysokość raty leasingowej w każdej firmie leasingowej jest inna, ponieważ wysokość raty zależy od kilku czynników:
• od ilości pieniędzy które firma leasingowa wyłoży na przedmiot leasingu z środków własnych a ile z środków obcych np. z kredytu,
• od wielkości średniej ważonej kosztu kapitału obcego, która może być oparta o WIBOR,
• od czasu na jaki jest zawarta umowa leasingu,
• od wysokości wpłaty wstępnej i wysokości wykupu przedmiotu,
• od wariantu finansowania stałego czy zmiennego, jeśli zmiennego to w oparciu o jaki wskaźnik.
• od przede wszystkim od tego ile firma chce zarobić

Tak więc sama analiza OWUL nic Ci nie da, w sensie wybrania najkorzystniejszej firmy.
Radził bym też szukać firm z czołówki firm leasingowych a nie jakąkolwiek byle leasing.

Co do porównania WIBOR M3 z M1 ,
stan na dzis:
M1 = 3,63
M3 = 3,86

wg mnie nie przeliczysz tego ponieważ wzór na wyliczenie oprocentowania jest skomplikowany a mianowicie:
r = (rw * Ww) + (rd* Wd *(1-rp))

gdzie:
r - stopa oprocentowania (stopa dyskontowa)
rw - oczekiwana przez inwestora stopa zwrotu z kapitału własnego
rd - średnie ważone oprocentowanie kapitału obcego
rp - stopa podatku dochodowego
Ww - wskaźnik udziału kapitału własnego w kapitale spółki,
Wd - wskaźnik udziału kapitału obcego w kapitale spółki.

z czego znasz tylko stopa podatku dochodowego, firma Ci nie poda reszty.
Próbowałem to obczaić i pisałem do Michael-a żeby mi co nieco wyjaśnił no i wyszło na to ze to wiedza tylko dla leasingodawcy.

Tak więc musisz poprosić firmy żeby oparły obliczenia o konkretny WIBOR powiedz im jaki.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2012, o 17:46 przez Rafael22, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KOLEC
Posty: 316
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 10:56

Re: Konkretne pytanie dot. OWUL

Post autor: KOLEC »

Czy Guru to chodzi o Gurufinancial - firmę która umieszczała na forum pozytywne opinie na swój własny temat jako rzekomi klienci? :roll:

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Konkretne pytanie dot. OWUL

Post autor: Lui »

KOLEC pisze:Czy Guru to chodzi o Gurufinancial - firmę która umieszczała na forum pozytywne opinie na swój własny temat jako rzekomi klienci? :roll:
No raczej.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Konkretne pytanie dot. OWUL

Post autor: Lui »

wg mnie nie przeliczysz tego ponieważ wzór na wyliczenie raty jest skomplikowany a mianowicie:
r = rw * Ww + (rd* Wd *(1-rp))

gdzie:
r - stopa oprocentowania (stopa dyskontowa)
rw - oczekiwana przez inwestora stopa zwrotu z kapitału własnego
rd - średnie ważone oprocentowanie kapitału obcego
rp - stopa podatku dochodowego
Ww - wskaźnik udziału kapitału własnego w kapitale spółki,
Wd - wskaźnik udziału kapitału obcego w kapitale spółki.
To jest jakiś wzór związany raczej z obliczaniem rentowności samej umowy leasingu z punktu widzenia leasingodawcy. A Mariusza pewnie bardziej interesuje w jaki sposób mogą ulec zmianie raty na skutek wahań stop WIBOR.

Jedno i drugie nie będzie tożsame.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Konkretne pytanie dot. OWUL

Post autor: Rafael22 »

Ja rozumiem to:
jak porównywać oferty z innym WIBORem (BAWAG 3M, EFL 1M)?

W taki sposób, że ma kolega 2 oferty, jedna od BAWAG oparty o WIBOR M3 oraz drugą ofertę firmy EFL oparty o WIBOR M1
wg mnie nie przeliczy której firmy oferta jest bardziej korzystna.

Co prawda w tym wzorze co podałem brakuje czegos no ale innego nie znalezlem

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Konkretne pytanie dot. OWUL

Post autor: Michał Krupiński »

Wspomniałem wcześniej na ten temat...

Wibor wiborem - można zastanowić się czy korzystniejszy je 1M czy 3M, jednak istotne jest to jaki algorytm przyjmuje firma leasingowa do zmiany rat leasingowych w oparciu o wahania tych stóp.
Poza tym ważna jest też polityka - czyli jak często i przy jakich wahaniach zmiany mogą następować. Czy tylko w górę, czy również w dół. Czy z automatu, czy decyzją np. zarządu, itd.

Dopiero mając te dane można szacować, która firma robi to korzystniej dla swoich klientów.

Samo to czy to jest wibor 1M czy 3M niewiele daje, tym bardziej, że to nie są stopy jakoś od siebie oderwane - zachowują się podobnie.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ