Co byście dodali, co byście zmienili ?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Bogusia
Posty: 12
Rejestracja: 14 cze 2010, o 13:33

Co byście dodali, co byście zmienili ?

Post autor: Bogusia »

Wiem, że to są tematy poruszane już na forum, ale proszę o odniesienie się konkretnie do tego, co jest poniżej.

1. Przewaga leasingu nad kredytem jako źródło finansowania inwestycji?
Jedną z największych walorów decydujących o większej atrakcyjności leasingu nad kredytem jest procedura jego uzyskania. Leasing posiada uproszczoną i mniej skomplikowaną procedurę zawierania umowy. Najczęściej dokumentami, jakie potencjalny leasingobiorca musi przekazać finansującemu to dokumenty założycielskie firmy i wniosek o niezaleganiu ze składkami ZUS. Wynika to z faktu, że finansujący pozostaje właścicielem leasingowanego środka w czasie trwania umowy i w razie ewentualnych problemów z ich spłatą firma leasingowa ma prawo odebrać przedmiot umowy i dokonać jego sprzedaży stronie trzeciej.
Uproszczona procedura przekłada się też na krótki okres decyzyjny co pozwala zaoszczędzić czasu.

Kolejną przewagą leasingu nad kredytem jest zabezpieczenie transakcji. Leasing jest łatwiejszym sposobem finansowania niż kredyt bankowy ponieważ standardowym zabezpieczeniem umowy jest leasingowany środek trwały. Jedynie w przypadku leasingowanych środków o wysokiej wartości wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie, np. weksel wystawiony przez korzystającego. W przypadku kredytu bankowego najczęściej nie ma możliwości otrzymania kredytu bez zabezpieczenia.

Kolejną przewagą leasingu jest to, że z punktu zdolności kredytowej jest neutralny ponieważ nie powoduje wzrostu współczynnika zadłużenia przedsiębiorstwa i nie ogranicza zdolności do zaciągania kredytu w innej formie. Leasing więc w przeciwieństwie do kredytu zwiększa dodatkowe źródło finansowania inwestycji.

Ponadto leasing poprawia płynność finansową przedsiębiorstwa ponieważ spłata rat leasingowych dokonywana jest z przychodów bieżących przedsiębiorstwa uzyskiwanych w związku z korzystaniem z przedmiotu leasingu

Leasing w przeciwieństwie do kredytu umożliwia świadczenie dodatkowych usług związanych z finansowaniem inwestycji, np.: ubezpieczenie przedmiotu leasingu, konserwacja przedmiotu, naprawy.

Kolejnym walorem leasingu decyduj…cym o jego większej atrakcyjności jest to, że daje przedsiębiorcy spore korzyści z punktu widzenia kosztów uzyskania przychodu, w które wlicza raty leasingowe płacone leasingodawcy i tym samym wykazuje mniejszy zysk jak również z punktu widzenia pozabilansowego charakteru zobowiązania. Stanowi to dla przedsiębiorcy podatkową tarczę której mianem określa się jego oszczędność jaką uzyskał na podatku w wyniku zmniejszenia podstawy opodatkowania.

Leasing pozwala łatwo dostosować się do postępu technicznego i technologicznego. W momencie, gdy następuje ekonomiczne zużycie się maszyn czy urządzeń leasing pozwala na łatwiejsze wymienienie dóbr na nowsze niż w przypadku zakupienia na własność.
Korzystanie poprzez leasing pozwala także uniknąć problemów i kosztów związanych ze zbyciem przestarzałych bądź niepotrzebnych środków trwałych.

Leasing z całą pewnością jest atrakcyjną formą finansowania, ale nie oznacza to, że dla każdego przedsiębiorcy będzie on korzystniejszy od kredytu ponieważ tak, jak każda forma finansowania posiada także wady.
Do wad leasingu można zaliczyć to, że przedmiot umowy przez cały czas jej trwania jest własnością finansującego, to że leasingobiorca nie może dokonywać żadnych trwałych modyfikacji na leasingowany środku oraz to, że pełna odpowiedzialność za wszelkie ryzyko związane z przedmiotem leasingu np. z jego kradzieżą spoczywa na korzystającym.
Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że leasing jest lepszą i atrakcyjniejszą formą finansowania inwestycji od kredytu ponieważ każde przedsiębiorstwo posiada inną sytuację finansową, preferencje i oczekiwania


2. Aspekty prawne umowy leasingu?

Umowa leasingu podlega ogólnym zasadom prawa Kodeksu cywilnego, który określa zasady jej realizowania oraz obowiązki i uprawnienia finansującego i korzystającego.
Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z leasingu jako formy finansowania inwestycji należy przeanalizować oferty różnych instytucji zajmujących się usługami leasingowymi i trzeba podać rozwadze szereg aspektów dotyczących transakcji zawarcia umowy leasingu.

Jednym z pierwszych aspektów, który trzeba rozważyć jest koszt całkowity leasingu. Należy tutaj zwrócić uwagę czy do kosztu całkowitego doliczona jest wysokość wykupu ponieważ niektóre firmy podają zsumowany koszt leasingu bez wliczania wykupu. Wtedy koszt wydaje się być niższy niż u konkurencji, choć w rzeczywistości nie musi tak być.

Kolejnym ważnym aspektem umowy leasingu koszty początkowe jej zawarcia, tzn. czy występują prowizje, kaucje, opłaty wstępne, depozyty gwarancyjne.
Może się zdarzyć sytuacja, że np. w ofercie będzie widnieć 10% czynszu inicjalnego, jednak w praktyce do zapłacenia może być więcej. Będziemy musieli zapłacić ubezpieczenie plus ewentualnie jakieś inne opłaty (np. koszt rejestracji). Trzeba się dowiedzieć odpowiednio wcześnie jakie to będą opłaty i w jakiej kwocie. Unikniemy w ten sposób rozczarowania jeśli spodziewamy się np. kwoty 10.000 PLN, a w praktyce wyjdzie np. 10.500 PLN, bo zapomnieliśmy albo nie byliśmy poinformowani o jakiś koniecznych opłatach.

Warto zapytać lesingodawcę, która ze stron ponosi tzw. koszty operacyjne, czyli koszty związane z np. ubezpieczeniem, przeglądem, remontami okresowymi

Kolejnym ważnym aspektem jest proponowany okres umowy leasingu oraz to, czy istnieje możliwość dostosowania opłat leasingowych do oczekiwań leasingobiorcy, np. czy częstotliwość płacenia rat jest comiesięczna, kwartalna, półroczna, albo czy opłaty wnoszone są na początku czy na końcu okresu rozliczeniowego.

Bardzo ważnym aspektem warunków umowy leasingu jest tabela opłat i prowizji, w której objęte są kary i opłaty wynikające z niedotrzymania warunków umowy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na punkt dotyczący niedotrzymania terminu płatności rat. Oczywiście biorąc leasing nikt nie planuje mieć problemów ze spłatą czynszów miesięcznych, ale życie płata różne figle. Dobrze jest wiedzieć jakie mogą być tego konsekwencje, czyli w jakiej wysokości liczone są odsetki, czy za wezwania do zapłaty liczone są dodatkowe kary/opłaty. Po jakim czasie w praktyce mogą nam wypowiedzieć umowę. Czy jest możliwość wznowienia umowy leasingu, jeśli tak to jaki jest koszt wznowienia, jakie są koszty manipulacyjne związane z windykacją.

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność powinni dowiedzieć się, czy w oferowanym leasingu jest możliwość uzyskania karencji w spłacie rat.

W OWUL należy sprawdzić czy istnieje możliwość wcześniejszego odstąpienia od umowy leasingu i jakie są tego konsekwencje, przede wszystkim w jaki sposób leasingodawca ma prawo rozliczyć umowę w przypadku jej wypowiedzenia z winy leasingobiorcy. Ważnym aspektem jest to, że jeżeli w umowie nie jest jasno zawarte, że odszkodowanie z tytułu wypowiedzenia umowy nie zostanie pomniejszone o wartość odebranego przedmiotu leasingu, to lepiej od razu darować sobie współpracę z takim leasingodawcą.

Kolejnym aspektem umowy leasingu jest rodzaj proponowanego leasingu: operacyjny czy finansowy, ponieważ ma to zasadniczy wpływ na dokonywanie amortyzacji. W tym miejscu należałoby jeszcze zwrócić uwagę na to, czy dana umowa daje możliwość wykupu przedmiotu albo przedłużenia umowy leasingu po jej zakończeniu.

Warto również zwrócić uwagę na takie aspekty umowy leasingu jak: zabezpieczenia proponowane przez firmę leasingową, jaki jest czas przekazania leasingowanego dobra do dyspozycji leasingobiorcy od momentu złożenia wniosku oraz jaka jest rynkowa specjalizacja firmy ponieważ można stracić wiele tygodni próbując przeprowadzić leasing na maszynę o wartości 2 000 000 zl w firmie, która specjalizuje się w leasingu samochodów, nie ma też sensu wnioskować o leasing komputera w firmie, w której dominują umowy o wartości 200 000 zł.

Potencjalny leasingobiorca powinien dokładnie przyłożyć się do przeanalizowania wymienionych aspektów umowy leasingowej , aby wybrać najkorzystniejszą dostępną ofertę ponieważ zazwyczaj wiążę się on z firmą leasingową na wiele lat więc lepiej być świadomym klientem aby uniknąć późniejszych niespodzianek i rozczarowań. Leasing nie powinien być źródłem frustracji


Za odpowiedzi z góry dziękuję.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Co byście dodali, co byście zmienili ?

Post autor: Lui »

z pierwszych zdań które zauważylem, bo na wiecej nie miałem teraz czasu, to:
1. Zaswiadczenia z Zus teraz już prawie nikt nie wymaga. Najwyżej przy umowach o dużej wartości.
2. Weksel in blanco jest konieczny przy każdej umowie leasingu.

Później przeczytam reesztę.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Bogusia
Posty: 12
Rejestracja: 14 cze 2010, o 13:33

Re: Co byście dodali, co byście zmienili ?

Post autor: Bogusia »

Ok;)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Co byście dodali, co byście zmienili ?

Post autor: Michał Krupiński »

Dla mnie w sumie jest okej.
Lui słusznie zwrócił uwagę na dwa jakby błędy - czy jak to nazwać. :)
Ja jeszcze w tekście znalazłem ze dwa takie stwierdzenia, które trochę nie przystają do rzeczywistości, ale nie są to błędy merytoryczne, więc myślę, że spokojnie nie trzeba tego zmieniać.

To co moim zdaniem jest jednak słabością, to punkt drugi.
Sporo treści dotyczy jednak nie aspektów prawnych umowy, tylko raczej finansowych, także pewnej praktyki, itd.
Ten podpunkt jest trochę "mało prawny" po prostu. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Bogusia
Posty: 12
Rejestracja: 14 cze 2010, o 13:33

Re: Co byście dodali, co byście zmienili ?

Post autor: Bogusia »

Jeśli chodzi o 2 pkt to pytanie powinno brzmieć: czym powienien kierować się potencjalny leasingobiorca przed podpisaniem umowy. Ale propmotor powiedział, żeby pytanie brzmiało: aspekty prawne umowy leasingu

Odpowiedź chciałam zacząć tak:
Umowa leasingu urgulowana jest w prawie Kodeksu cywilnego, który określa zasady jej realizowania a także obowiązki i uprawnienia finansujacego i korzystajacego. Dlatego większość umów róznych leasingodawców będzie zawierać wiele wspólnych zapisów. Umowy będą sie do siebie róznić zazwyczaj szczegółowymi zapisami, dlatego lesingobiorca przed podpisaniem umowy powinien się z nia dokładnie zapoznać i najlepiej porównać kilka ofert. Przed podpisaniem umowy powinien zwrócić uwagę na takie aspekty jak .... i wymieniam to, co jest w pkt 2:)

Awatar użytkownika
Bogusia
Posty: 12
Rejestracja: 14 cze 2010, o 13:33

Re: Co byście dodali, co byście zmienili ?

Post autor: Bogusia »

A, z resztą "wstęp" napisałam już wczesniej, powyżej.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Co byście dodali, co byście zmienili ?

Post autor: Michał Krupiński »

Jeśli chodzi o 2 pkt to pytanie powinno brzmieć: czym powienien kierować się potencjalny leasingobiorca przed podpisaniem umowy. Ale propmotor powiedział, żeby pytanie brzmiało: aspekty prawne umowy leasingu
A - no to chyba, że tak.
W takim razie moim zdaniem ujdzie w tłoku. :)
Hehe - nie no - jest okej - najistotniejsze sprawy są raczej poruszone jeśli chodzi o to na co powinien zwrócić uwagę leasingobiorca.

Rzeczywiście jest tak, że pewne ramy narzuca Kodeks Cywilny, a w umowie leasingu i OWUL uregulowane są już bardziej szczegóły.
Oczywiście te szczegóły są bardzo ważne, bo regulują sposoby rozliczeń, koszty dodatkowe, itd.
I moim zdaniem o większości tych rzeczy wspomniałaś.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Co byście dodali, co byście zmienili ?

Post autor: Lui »

Co do tego, że łatwiej jest dostać finansowanie w leasingu niż przy kredycie to zgadza się, ale tylko przy środkach trwałych, które łatwo jest sprzedać na rynku wtórnym.
Więc samochody osobowe, dostawcze - jeśli chodzi o ciężki transport to ostatnio trudniej.
Maszyny budowlane też, wózki widłowe, czasami sprzęt medyczny, rolniczy. Najłatwiej to co jest sprzedawane przez duże i znane marki i ma sieć serwisową i później jest zapotrzebowanie na ten sprzęt jak już jest używany.

Wynalazki to nie bardzo - wtedy będzie nawet trudniej niż przy kredycie, bo firmy leasingowe poza poręczeniem nie bawią się w inne zabezpieczenia.
W kredycie wtedy może być łatwiej jak się zabezpieczy.
Z tą łatwością otrzymania to nie zawsze tak jest, po prostu zależy co ma być przedmiotem leasingu.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ