Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Michał Krupiński »

GBoy pisze:Też to czytałem. Cały czas argumentem jest to, że ucierpi budżet. :roll: :evil: :evil: Widocznie Czesi nie muszą dbać o swój budżet! :mrgreen: :lol: :evil: :evil:
W kolejnych komentarzach polscy eksperci też zauważają, że w dłuższej perspektywie budżet by na tym zyskał.
Zresztą Polska ma tak olbrzymią fiskalizację, że do tej pory w zasadzie każde zmniejszenie dolegliwości podatkowych powodowało zwiększone wpływy do budżetu. Jeśli nie bezpośrednio to pośrednio.

Ale co tam - urzędnik wie przecież lepiej. :evil: :?
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Bo urzędnicy widocznie nie słyszeli o krzywej Laffera. :(

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Michał Krupiński »

W Gazecie Prawnej ukazał się wywiad z wiceministrem finansów Maciejem Grabowskim. Nie będę go wklejał, napiszę tylko krótkie podsumowanie:

1. MF przygotowało projekt nowelizacji ustawy uwzględniające orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Magoory, a także polskich sądów WSA.
2. Projekt został przesłany do zaopiniowania i zgody na niego do Komisji Europejskiej.
3. Termin odpowiedzi Komisji Europejskiej jest nieznany.
4. Pan minister nie mówi o żadnych konkretach, jednak można przyjąć za pewnik, że projekt zawiera ograniczenia w odliczaniu VAT zarówno od paliwa jak i zakupu samochodów osobowych.

Jesteśmy coraz bliżej rozstrzygnięć.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Michael pisze:2. Projekt został przesłany do zaopiniowania i zgody na niego do Komisji Europejskiej.

Jesteśmy coraz bliżej rozstrzygnięć.
Mogliby wreszcie się zmóżdżyć. Pewnie dealerzy niepotrzebnie teraz ponoszą koszty homologowania samochodów na ciężarowe, bo zaraz i tak coś zmienią. Rozmawiałem wczoraj z jedną z person z Volkswagena i oni są mocno wqrwieni tym burdelem. Postanowili nie robić nic az rząd łaskwie wypowie się co chce zrobić.Ja podzielam to zdanie i też jestem tym wqrwiony. :evil:

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Michał Krupiński »

Tomek_P pisze:
Michael pisze:2. Projekt został przesłany do zaopiniowania i zgody na niego do Komisji Europejskiej.

Jesteśmy coraz bliżej rozstrzygnięć.
Mogliby wreszcie się zmóżdżyć. Pewnie dealerzy niepotrzebnie teraz ponoszą koszty homologowania samochodów na ciężarowe, bo zaraz i tak coś zmienią. Rozmawiałem wczoraj z jedną z person z Volkswagena i oni są mocno wqrwieni tym burdelem. Postanowili nie robić nic az rząd łaskwie wypowie się co chce zrobić.Ja podzielam to zdanie i też jestem tym wqrwiony. :evil:
Nie wiem jaki jest koszt bezpośredni i pośredni uzyskania takiej homologacji, ale znając życie, to niepewność w przepisach potrwa jeszcze pewnie kilka miesięcy (tym bardziej, że zaraz zaczyna się sezon urlpowy... ;) ).
Nawet jak uchwalą zmianę przepisów to jest jeszcze vacatio legis. No i zapewne nastąpi boom rynkowy "za pięć dwunasta", tak jak to było w 2004 roku.

Wkurzonym można być, ale nie jestem pewien czy Audi/VW dobrze robi zwlekając.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Michał Krupiński »

Ciekawy artykuł znalazł się Gazecie Prawnej:
podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/317388,trzeba_zmienic_odliczanie_vat_od_aut_i_paliwa.html

Co prawd nie pada tam nic nowego, ani przełomowego, ale jest to obszerne podsumowanie w opinii kilku osób gówna w jakim znaleźliśmy się my jako podatnicy i również państwo Polskie.
Uderzająca jest opinia, którą niestety podzielam, że polskie organy sądownicze wcale nie będą się odwoływały jedynie do przepisów prawa, ale np. również do sytuacji budżetu państwa. to jest po prostu kuriozalne.

Generalnie pozostajemy w chaosie i nikt nie wie co będzie dalej. Ciekawe jak długo będziemy czekali na jakieś propozycje ze strony MF. Czas tyka, a maj ma się już ku końcowi.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Michał Krupiński »

No! Według słów rzecznik Ministerstwa Finansów dziś miała zapaść decyzja o nowych rozwiązaniach VAT.
Niby ma to być podobno projekt, który jednak będzie uwzględniał 100% odliczenia VAT od wszystkich bez wyjątku samochodów osobowych. :D

Pożyjemy, zobaczymy! :)
Ostatnio zmieniony 23 maja 2009, o 15:37 przez Michał Krupiński, łącznie zmieniany 1 raz.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Mieli debatę w Sejmie, może zabrakło czasu. :D
Cieszy jednak fakt, że takie głosy się pojawiają.

Oznaczałoby to radykalną zmianę myślenia w MF i nie tylko, które jeszcze miesiąc temu było zupełnie inne.

Ja jednak jestem nieufny. Obawiam się, że te "korzystne" rozwiązania mogą oznaczać możliwość odliczenia pełnego VAT, ale np. też dodatkowy podatek za używanie samochodów do celów prywatnych.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Michał Krupiński »

Różne są opinie w tej sprawie. Pomimo optymistycznego artykułu w Dzienniku, przeważają te, że nie będzie jednak tak różowo.

Ciężko jest mi sobie wyobrazić możliwość odliczenia Vat od paliwa. Ale zobaczymy.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Zastanawiająca jest ta radykalna zmiana podejścia. Kilka tygodni temu MF wypowiadało się w takim duchu, że będą przekonywać Komisję Europejską, żeby były ograniczenia, a tu nagle niespodzianka.

Widzę dwa wyjścia. Albo Dziennik dopuścił się manipulacji lub nadinterpretacji. Ewentualnie w MF siedzą ludzie, którzy nie mają spójnej koncepcji co robić. :roll:


Zablokowany