Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Michał Krupiński »

Witam,
Z uwagi na ostatnie wydarzenia nie da się ukryć, że czekają nas poważniejsze zmiany w ustawie o VAT. Ministerstwo Finansów jest w tej chwili na etapie opracowywania nowelizacji, która wprowadzi w życie przepisy zgodne z prawem europejskim.
Niestety Ministerstwo Finansów nie ma zamiaru wprowadzać udogodnień dla przedsiębiorców, które pozwolą na "odliczanie" VAT w pełnym zakresie od zakupu samochodów osobowych. To samo dotyczy zakupu paliw, leasingu, itd.

W tej chwili podobno trwają negocjacje z Unią Europejską. Strona Polska zamierza "wywalczyć" legalny i akceptowany przez UE sposób na wprowadzenie ograniczeń w możliwości rozliczenia VAT.
W najbliższym czasie należy spodziewać się szeregu komunikatów i informacji w tej sprawie. Dlatego pozwoliłem sobie założyć ten temat, żeby tu wrzucać kolejne informacje na ten temat - żeby to było takie "kompendium" wiedzy na temat nieuniknionej nowelizacji.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Tomasz Piotrowski »

liczę, że unia pokarze fucka polskim urzędnikom. Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby utrzymywać tą fikcję. Ciężko jest mi też sobie wyobrazić, żeby unia postąpiła inaczej.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Michał Krupiński »

Czesi poszli po rozum do głowy i robią, to o czym piszemy na forum. Takie kraje jak Polska, które mają restrykcyjną politykę fiskalną nie muszą nikogo dotować, żeby rozruszać popyt. Wystarczy, że zdejmą durne i niesprawiedliwe restrykcje:
Czesi tną VAT od zakupu auta

Praga wprowadziła przepisy, które mogą przyczynić się do szybkiego wzrostu popytu na nowe auta. Przedsiębiorcy mogą odliczyć podatek VAT od każdego auta kupionego na firmę.

Pod koniec marca prezydent Czech podpisał poprawkę, która zapewnia tamtejszym przedsiębiorcom możliwość odliczenia VAT od wszystkich nowych samochodów osobowych kupionych na potrzeby firmy.

Do tej pory czeskie firmy miały prawo odliczać VAT od samochodów osobowych, które mają zamontowaną specjalną kratkę wyraźnie oddzielającą kabinę pasażerską od przedziału bagażowego. Aby skorzystać z odliczenia, element ten montowany był nawet w modelach luksusowych, które następnie rejestrowano jako pojazdy użytkowe.

Niezależni analitycy oraz przedstawiciele koncernów zgodnie twierdzą, że wspomniane zmiany przepisów przyniosą teraz wyraźny wzrost sprzedaży w Czechach.

W mediach słychać również o propozycjach dyskutowanych na forum parlamentarnym co do ewentualnego wprowadzenia w Czechach systemu premii (25 000 koron), które zachęcać miałyby klientów do zakupu nowego auta przy jednoczesnym przekazaniu na złom starego wozu.

Przypomnijmy, że w lutym sprzedaż nowych samochodów osobowych w Czechach skurczyła się o 7,7% (do 9 823 sztuk), natomiast wynik skumulowany był o 10% gorszy niż w analogicznym okresie rok wcześniej (do 18 665 egzemplarzy).
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Tomasz Piotrowski »

kolego Michael!
kup sobie dzisiejszy Puls Biznesu, to pozbawisz się złudzeń, tak jak i ja zaczynam się pozbawiać.
Polscy urzędnicy MF mają zupełnie odmienną koncepcję. Co więcej twierdzą, że nie ma mowy o zwracaniu VAT od samochodów osobowych. Wyrok sobie, a urzędnik sobie. Prawo prawem, ale "sprawiedliwość" musi być po naszej (ich) stronie.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Michał Krupiński »

Czy mógłbyś streścić, bo niestety nie załapałem się na lekturę??? :oops:
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
GBoy
PRO
Posty: 300
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 14:12

Re: Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: GBoy »

Michael pisze:Czy mógłbyś streścić, bo niestety nie załapałem się na lekturę??? :oops:
Krótko pisząc - Tomek_p dobrze to określił. :mrgreen: Pan chyba wiceminister finansów wypowiedział się, ze w dupie ma wyrok Sądu w Kraku. Wystąpi o kasacje, a nawet jeśli będzie ona niekorzystna dla nich, to i tak nie zamierza oddawać kasy. :lol: :lol:

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Michał Krupiński »

GBoy pisze:Krótko pisząc - Tomek_p dobrze to określił. :mrgreen: Pan chyba wiceminister finansów wypowiedział się, ze w dupie ma wyrok Sądu w Kraku. Wystąpi o kasacje, a nawet jeśli będzie ona niekorzystna dla nich, to i tak nie zamierza oddawać kasy. :lol: :lol:
Przeczytałem już w necie "skrótowca" z tego artykułu. Rzeczywiście niezła bezczelność. To znaczy rozumiem, że budżetu nie stać na zwrot VAT za te kilka i jest to oczywiste.
Jednak widać, że nie ma z tego żadnych wniosków na przyszłość. Wygląda na to, że nie ma nawet takiego rozważania, czy "uwolnić" ten VAT w nowelizacji. Nie, bo nie i już.

Liczę na UE, że jakoś to utrudni, a może nawet uniemożliwi. Wiem, wiem - nadzieja matką głupich. :|
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
GBoy
PRO
Posty: 300
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 14:12

Re: Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: GBoy »

Michael pisze:Wiem, wiem - nadzieja matką głupich. :|
Sam to napisałeś. :mrgreen: :D

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: Michał Krupiński »

Przeczytałem wczorajszy artykuł w Rzeczpospolitej.
Generalnie piszą o tym o czym już napisaliśmy. W każdym razie całość nie napawa optymizmem.

Ministerstwo Finansów jest zdeterminowane, żeby przywrócić ograniczenie i na pewno nie pozwolić na jakieś "zelżenie" przepisów jeśli chodzi o samochody osobowe.

Jest niestety szansa, że uda im się przekonać Komisję Europejską. :evil:
Szczegóły powinny zacząć pojawiać się w maju.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
GBoy
PRO
Posty: 300
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 14:12

Czekają nas zmiany w ustawie o VAT - auta osobowe

Post autor: GBoy »

Też to czytałem. Cały czas argumentem jest to, że ucierpi budżet. :roll: :evil: :evil: Widocznie Czesi nie muszą dbać o swój budżet! :mrgreen: :lol: :evil: :evil:


Zablokowany