Podatnik zwolniony z Vatu - leasing auta używanego...

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
jagmar

Podatnik zwolniony z Vatu - leasing auta używanego...

Post autor: jagmar »

Witam!

Czytałem na temat leasingu i trochę się w tym gubię...

Prowadzę działalność od ponad 3 lat... wykazuje dochód... moje usługi są zwolnione podatku VAT... średnio podatek dochodowy wychodzi mi koło 1 tysiąca miesięcznie. Więc myślę, że warto by było kupić samochód w leasing... zawsze trochę to pomniejszy podatek...

i teraz przechodzę do sedna... chciałbym kupić samochód używany (mniej więcej 3 letni) o wartości około 50 tyś. Czy jest możliwość abym kupił taki samochód od osoby prywatnej lub z komisu i czy to będzie dla mnie opłacalne ?

pomyślałem sobie aby zrobić to tak - włacić pierwszą ratę (wstępną) około 20 tyś i je od razu jednorazowo wrzucić w koszty a potem raty leasingowe co miesiac dodawać w koszty. Czy w przypadku zakupu samochodu nie nowego (tylko np z komisu) będzie to możliwe ?

Czy jest w ogóle możliwość zakupu samochodu od osoby prywatnej w leasing ?

Czy zostaje mi jedynie leasing zwrotny (w przypadku sprowadzenia samochodu z zagranicy i zarejestrowania go) ?

pozdrawiam


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Podatnik zwolniony z Vatu - leasing auta używanego...

Post autor: Michał Krupiński »

jagmar, Leasing samochodu od osoby prywatnej jest możliwy, jednak bardzo mało firm ma taki produkt w swojej ofercie.
Więcej firm toleruje taki leasing, ale np. przy wykorzystaniu pośrednictwa komisu do takiej transakcji.

Generalnie jest to możliwe, ale nie jest takie powszechne, a także jest trochę droższe niż leasing samochodu kupowanego na pełną fakturę VAT.

Co się tyczy kosztów:
Jeśli chciałbyś wrzucić w koszty jednorazowo czynsz inicjalny to musisz skorzystać z leasingu operacyjnego, bo tylko on daje taką możliwość. Niestety tu pojawia się problem z VAT, ponieważ leasing operacyjny jest usługą na którą obowiązuje stawka 22% VAT - czyli zarówno czynsz inicjalny jak i każdą ratę miesięczną firma leasingowa będzie musiała powiększyć o ten VAT 22%.

Biorąc pod uwagę, że chcesz kupić samochód od osoby prywatnej, to w takim wariancie ten samochód stanie się droższy o 22% VAT, którego nawet nie będziesz w stanie odliczyć nie będąc płatnikiem VAT.

Żeby tego VAT uniknąć, to zostaje Ci leasing finansowy, ale przy nim niestety nie wrzucisz w koszty ani czynszu inicjalnego, ani rat.
Bowiem przy leasingu finansowym kosztem dla Ciebie tylko część odsetkowa raty, a także możesz amortyzować ten samochód. Czyli wpłata wysokiego czynszu inicjalnego daje Ci znikomą korzyść podatkową - choć oczywiście używany samochód można amortyzować z podwyższonym wskaźnikiem.

Więc podsumowując - leasing samochodu od osoby prywatnej jest możliwy, ale znacznie korzystniej jest znaleźć samochód z fakturą 22% VAT.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
jagmar

Re: Podatnik zwolniony z Vatu - leasing auta używanego...

Post autor: jagmar »

Witam!

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź...

A więc - leasing finansowy odpada bo będzie dla mnie znikomo opłacalny... koszty jakie będę ponosił są niewspółmierne z zyskami... spłacę samochód a odliczę od niego małą sumę...

zostaje leasing operacyjny... kupując samochód nowy od dealera rozumiem, że wtedy on po swojej stronie płaci ten podatek VAT ? I wtedy ani do raty inicjalnej ani do raty miesięcznej nie będę musiał dopłacać 22% ? I to będzie chyba jedyne rozwiązanie, ponieważ dopłacając 22% do samochodu za około 50 tyś suma jaką za niego zapłacę będzie 60 tyś + odsetki dla banku - dobrze rozumuje ? Więc na pewno ponad 10 tyś a wliczając go w koszty zyskam koło 10 tyś na podatku... wiec bez sensu...

a tak nie chciałem kupować nowego samochodu :(

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Podatnik zwolniony z Vatu - leasing auta używanego...

Post autor: Michał Krupiński »

A więc - leasing finansowy odpada bo będzie dla mnie znikomo opłacalny... koszty jakie będę ponosił są niewspółmierne z zyskami... spłacę samochód a odliczę od niego małą sumę...
Kosztem jest amortyzacja, a to też nie mało. Zwłaszcza, że przy używanym samochodzie można zastosować np. wskaźnik nominalnej amortyzacji (20% w przypadku samochodu osobowego) x 2.
Koszt amortyzacji nie będzie zatem wcale taki mały. Na pewno jest to jakaś opcja.
kupując samochód nowy od dealera rozumiem, że wtedy on po swojej stronie płaci ten podatek VAT ? I wtedy ani do raty inicjalnej ani do raty miesięcznej nie będę musiał dopłacać 22% ?

Tak czy inaczej, biorąc leasing operacyjny, dostaniesz fakturę z VAT 22%, którego to VAT w Twoim przypadku nie odliczysz.
Ale będzie to już jakby "ten sam" VAT, który jest zawarty w cenie samochodu, a nie "dodatkowy" jak w przypadku samochodu od osoby prywatnej.

Po prostu umowa leasingu zawierana jest od wartości netto samochodu.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Podatnik zwolniony z Vatu - leasing auta używanego...

Post autor: Tomasz Piotrowski »

a tak nie chciałem kupować nowego samochodu
Ale używane samochody też można kupić na fakturę vat. Wybór jest na pewno mniejszy ale jest.

Awatar użytkownika
Agio
PRO
Posty: 19
Rejestracja: 7 paź 2010, o 14:08

Re: Podatnik zwolniony z Vatu - leasing auta używanego...

Post autor: Agio »

kupując samochód nowy od dealera rozumiem, że wtedy on po swojej stronie płaci ten podatek VAT ? I wtedy ani do raty inicjalnej ani do raty miesięcznej nie będę musiał dopłacać 22% ? I to będzie chyba jedyne rozwiązanie, ponieważ dopłacając 22% do samochodu za około 50 tyś suma jaką za niego zapłacę będzie 60 tyś + odsetki dla banku - dobrze rozumuje ?
I tak i nie. VAT zawsze płacisz Ty, tyle, że kupując auto na fakturę VAT (od dealer, komisu itp.) auto warte 50 tys. brutto, firma leasingowa przyjmie do umowy kwotę 40983,61 zł netto. I od tej kwoty będziesz miał naliczany VAT we wszystkich opłatach. Kupując to samo auto o wartości 50 tys. od osoby fizycznej, firma leasingowa przyjmie do umowy wartość 51 tys. (cena z umowy kupna + 2 % PCC) i od tej kwoty będzie naliczany VAT do wszystkich opłat leasingowych. Reasumując możesz kupić auto używane, oba tylko było na pełną fakturę VAT (część komisów wystawia faktury VAT marża, co też Cię nie urządza). Nawet jesli będzie droższe o kilka procent od takiego samego auta bez faktury to i tak będzie Ci się opłacać.


ODPOWIEDZ