Zaliczanie czynszu inicjalnego do kosztów

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Zaliczanie czynszu inicjalnego do kosztów

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Było: Kolejny podatkowy burdel i kompromitacja.

Kolejnym bajzlem z którym spotykam się dość często w pytaniach od moich klientów jest sprawa czynszu inicjalnego. Czy ktoś może mi wreszcie powiedzieć czy jest to koszt czy nie jest?
Tak wiem, głupio się pytam, ale skłaniam do dyskusji.
Ostatnio zmieniony 8 kwie 2009, o 08:37 przez administracja, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zmiana tytułu na bardziej czytelny


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Zaliczanie czynszu inicjalnego do kosztów

Post autor: Michał Krupiński »

To znaczy rozumiem, że chodzi Ci o to czy ma to być koszt rozliczany jednorazowo czy rozliczany jako koszt pośredni proporcjonalnie w całym okresie trwania umowy?
Podejrzewam, że to jedynie Twoje "przejęzyczenie", bo kosztem czynsz inicjalny jest zawsze.

To prawda, że jest to kolejny burdel zależny od interpretacji. Na szczęście sądy dość jednoznacznie potwierdzają, że jest to koszt jednorazowy, ale niestety organy skarbowe (w tym Minister Finansów) jest zdania odmiennego.
Przyznam się, że nie śledziłem ostatnio co się dzieje w tej sprawie, ale przeszukałem googla i widzę, że nadal jest interpretacyjny chaos.
Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że na jaką formę rozliczenia kosztów by się człowiek nie zdecydował, to może ona okazać się zła... hehe
Więc niech nie myśli ten kto rozlicza proporcjonalnie, że może spać spokojne. Jeśli zapadnie decyzja, że powinien rozliczyć jednorazowo, to mu "wyrzucą" z kosztów to co wpisał w kolejnych latach.

Paranoja - ale cóż. Trzeba czekać, aż może ktoś się zlituje i wreszcie to uporządkuje.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
GBoy
PRO
Posty: 300
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 14:12

Zaliczanie czynszu inicjalnego do kosztów

Post autor: GBoy »

Dlatego firmy leasingowe pozmieniały umowy i teraz czynsz inicjalny nazywa się pierwszą ratą. :mrgreen: 8-)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Zaliczanie czynszu inicjalnego do kosztów

Post autor: Michał Krupiński »

GBoy pisze:Dlatego firmy leasingowe pozmieniały umowy i teraz czynsz inicjalny nazywa się pierwszą ratą. :mrgreen: 8-)
Z tego co wiem, to nic to nie daje od strony "prawno-formalno-podatkowej". Znaczy chodzi mi o to, że nic nie daje zmiana nazewnictwa.
Widziałem zresztą już umowy, gdzie firmy, które przeszły jakiś czas temu na "pierwszą ratę" znowu używają "czynsz inicjalny", albo "opłata wstępna", itd.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
co?
Posty: 1
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 15:30

Zaliczanie czynszu inicjalnego do kosztów

Post autor: co? »

Czy ja dobrze czytam, że jest jakiś problem z księgowaniem pierwszej wpłaty? Czy to dotyczy wszystkich firm?

Awatar użytkownika
GBoy
PRO
Posty: 300
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 14:12

Re: Zaliczanie czynszu inicjalnego do kosztów

Post autor: GBoy »

co? pisze:Czy ja dobrze czytam, że jest jakiś problem z księgowaniem pierwszej wpłaty? Czy to dotyczy wszystkich firm?
Jest taki problem po zmianie przepisów w styczniu 2007. :mrgreen:
Ale nie pękaj, bo on dotyczy wszystkich. :D :mrgreen:


ODPOWIEDZ