leasing operacyjny gdzie w bilansie? - praca licencjacka

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
mateuszn
Posty: 2
Rejestracja: 22 gru 2010, o 18:26

leasing operacyjny gdzie w bilansie? - praca licencjacka

Post autor: mateuszn »

witam wszystkich serdecznie, piszę pracę na temat :"leasing jako źródło finansowania przedsiębiorstwa na przykładzie firmy x." mój problem polega na czymś takim, ze robię właśnie analizę leasingu operacyjnego w firmie, jest to firma która znajduje się na giełdzie, stad też mam dostęp do sprawozdań finansowych z poszczególnych lat. mam zestawione dane dotyczące leasingu operacyjnego w latach 2005-2009, tylko teraz mam problem bo nie wiem do czego mam te dane odnieść, nie wiem po prostu gdzie zawarte są te liczby z leasingu w bilansie... Moja promotorka powiedziała zebym odniósł się do: Pasywa>Zobowiązania długoterminowe>zobowiązania z tytułu kredytów. Ale niestety ta droga jest chyba błędna, ponieważ np. w 2005 roku firma wykazała zobowiązania z tytułu kredytów : 0 , a suma samego leasingu operacyjnego w 2005 roku wyniosła 661 tys., czyli coś jest nie tak. Gdzie mam szukać leasingu operacyjnego w bilansie? i czy on się tam w ogóle znajduje?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
parox

Re: leasing operacyjny - praca licencjacka

Post autor: parox »

Witam
Leasing operacyjny dla celów podatkowych to zobowiązania pozabilansowe. ;)

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: leasing operacyjny - praca licencjacka

Post autor: Lui »

parox pisze:Witam
Leasing operacyjny dla celów podatkowych to zobowiązania pozabilansowe. ;)
Chyba dla celów rachunkowych. ;)

Od tego zacząłbym zresztą pytanie jaki ta firma ma leasing.?

Jeżeli operacyjny dla celów podatkowych a finansowy dla celów rachunkowych (większość umów w Polsce) to przedmiot leasingu będzie w aktywach jako środek trwały a w pasywach jako zobowiązanie.

Jeżeli to nie jest leasing finansowy dla celów rachunkowych (np. wynajem długoterminowy) to jest to na kontach pozabilansowych.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
mateuszn
Posty: 2
Rejestracja: 22 gru 2010, o 18:26

Re: leasing operacyjny gdzie w bilansie? - praca licencjacka

Post autor: mateuszn »

no napewno nie jest to leasing finansowy, ponieważ o takim w sprawozdaniu finansowym nie ma nic, występuje za to leasing operacyjny, który napewno nie jest ujęty w pasywach jako zobowiązanie...

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: leasing operacyjny gdzie w bilansie? - praca licencjacka

Post autor: Michał Krupiński »

Jeśli to jest leasing operacyjny w sensie bilansowym, to korzystający księguje w sprawozdaniu jedynie koszty ponoszonych rat.
A gdzie je księguje, czy w kosztach operacyjnych ogólnych, zarządu, sprzedaży, itd., to już zależy od tego jak ta firma jest zorganizowana i jak wykorzystuje poszczególne przedmioty leasingu.

Sądzę, że bez zapytania u źródła nie uda się odnaleźć tych kwot w rachunku wyników i bilansie - bo rozumiem, że o to chodzi.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Aniuś

Re: leasing operacyjny gdzie w bilansie? - praca licencjacka

Post autor: Aniuś »

A możesz mi kolego ujawnić co to za firma, która ma dane na temat leasingu, bo ja też o tym piszę i za cholere nie mogę znaleźć.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: leasing operacyjny gdzie w bilansie? - praca licencjacka

Post autor: Jarosław Król »

Aniuś pisze:A możesz mi kolego ujawnić co to za firma, która ma dane na temat leasingu, bo ja też o tym piszę i za cholere nie mogę znaleźć.
Wysłaliśmy koledze mateuszn powiadomienie o Twoim pytaniu. Miejmy nadzieję, że zajrzy tu i odpowie.


ODPOWIEDZ