Sprzedawca zafałszował rocznik, co zrobi Leasingodawca?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Basik

Sprzedawca zafałszował rocznik, co zrobi Leasingodawca?

Post autor: Basik »

Witam

Leasinguję auto w EFL obecnie już 37 miesiąc. Ponieważ zmieniła się charakterystyka mojej pracy chciałem zrobić cesję praw do auta dla innej firmy a samemu kupić inny samochód. Podczas kontroli w serwisie z przyszłym (jak się okazało niedoszłym) właścicielem po odczycie VIN okazało się że auto zostało wyprodukowane w 2007 roku, a nie tak jak jest napisane w dokumentach rejestracyjnych, umowie leasingowej i książce serwisowej w 2008 roku.
Obecnie dokonałem zgłoszenia tej sprawy w firmie EFL ale znając ich "przyjazny" charakter dla firm, na które już mają "cyrograf" spodziewam się pisemka o treści "figa z makiem mamy to gdzieś, radź se sam frajerze". Czy ktoś się orientuje jakie mam pole manewru?
Na mój rozum mam prawo do zerwania umowy ze względu na fakt iż auto, które zostało mi przekazane do dyspozycji przez EFL nie jest tym samym autem, które miało być przedmiotem umowy (w umowie obok nazwy auta wymieniony jest nieprawidłowy rocznik), boję się że EFL będzie próbował przerzucić całą odpowiedzialność finansową za to oszustwo na moją firmę. Sprzedawca, firma ADAMUS z Krakowa (obecnie jej klonem jest CarGroup), oficjalnie nie istnieje.
Sprawa jest dla mnie bardzo poważna, wiem od ubezpieczyciela że w razie kradzieży czy całkowitej likwidacji byłyby kłopoty z wypłatą odszkodowania, poza tym wartość rynkowa auta jest niższa niż wynika to z oficjalnych wyliczeń EFL, więc w razie wykupu auta i sprzedaży będę musiał zaniżyć cenę i ponieść stratę z tytułu starszego rocznika.
Bardzo proszę o rady od kogoś kto jest zorientowany jakie kroki powinienem podjąć aby jak najlepiej wyjść z tej sytuacji.

Pozdrawiam


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Sprzedawca zafałszował rocznik, co zrobi Leasingodawca?

Post autor: Michał Krupiński »

Na mój rozum mam prawo do zerwania umowy ze względu na fakt iż auto, które zostało mi przekazane do dyspozycji przez EFL nie jest tym samym autem, które miało być przedmiotem umowy (w umowie obok nazwy auta wymieniony jest nieprawidłowy rocznik), boję się że EFL będzie próbował przerzucić całą odpowiedzialność finansową za to oszustwo na moją firmę.
Przepraszam bardzo, ale zupełnie nie rozumiem tego rodzaju logiki?
Czy to Ty wybierałeś sobie samochód, czy zrobił to za Ciebie EFL? :roll: Wydaje mi się, że jednak Ty! Zatem jeśli doszło rzeczywiście do oszustwa, to ewentualnym oszukanym jesteś Ty (przez dostawcę) i nie bardzo rozumiem w jaki sposób leasingodawca (EFL) ma ponosić tego konsekwencje...

Leasingodawca jest tylko finansującym i tyle!

Za wybór samochodu do leasingu Ty odpowiadasz - reguluje to zarówno umowa leasingu, ale i co więcej Kodeks Cywilny.
Gdyby było inaczej, to leasing samochodów używanych byłby praktycznie niemożliwy, bo kto chciałby ponosić ryzyko?

Poza tym niestety nie rozumiem takiej logiki jak prezentujesz, że niby "EFL będzie próbował przerzucić odpowiedzialność", na razie to raczej Ty próbujesz przerzucić odpowiedzialność na EFL. :roll:

Wracają do Kodeksu Cywilnego i tego co teraz możesz zrobić - teraz możesz dochodzić swoich roszczeń wobec dostawcy. Prawo Ci to umożliwia, a EFL nie może Ci tego zabronić. Zatem możesz śmiało "ścigać" teraz dostawcę.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
decru
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2011, o 17:05

Re: Sprzedawca zafałszował rocznik, co zrobi Leasingodawca?

Post autor: decru »

W umowach leasingowych nie mają zastosowania przepisy Kodeksu Cywilnego. Kodeks cywilny odnosi się do osób fizycznych a nie do spółek. To raz.
Dwa - użytkownik nie jest stroną w umowie kupna sprzedaży. Umowa taka spisywana jest pomiędzy Leasingodawcą a Sprzedawcą. Użytkownik jest użytkownikiem, może wskazać auto, które chce wyleasingować ale to na Leasingodawca weryfikuje auto przed zakupem. Na pewno EFL zrobił to dobrze i zgodnie z przepisami, problemem jest tutaj nieuczciwy sprzedawca.
Sprawa jest faktycznie dosyć złożona - EFL powinien co najmniej zweryfikować i poprawić dane w dowodzie rejestracyjnym, zwłaszcza że to on figuruje tam jako właściciel oraz na nowo ustalić wartość rynkową auta. Każdy kolejny nabywca tego samochodu - czy wykup zrobi pierwszy użytkownik auta czy ktoś zupełnie nowy będzie mógł założyć sprawę w sądzie i żądać odszkodowania za zafałszowanie rocznika. Nie jest to żaden precedens - takie sprawy bardzo często są w sądach i wyroki zasądzane są na korzyść osób które zakupiły auto.
Polecam lekturę tego artykułu:
http://www.admoto.pl/pub/article_print. ... chota&dat=

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Sprzedawca zafałszował rocznik, co zrobi Leasingodawca?

Post autor: Michał Krupiński »

W umowach leasingowych nie mają zastosowania przepisy Kodeksu Cywilnego. Kodeks cywilny odnosi się do osób fizycznych a nie do spółek. To raz.
Za przeproszeniem - napisałeś kompletną bzdurę. :|
Podejrzewam, że pomylił Ci się Kodeks Cywilny z Ustawą o Ochronie Konsumentów. :roll:

To raz...

Dwa:
To, że EFL czy jakikolwiek inny leasingodawca robi np. wyceny samochodów używanych, sprawdza dostawcę, itd., to robi to... dla siebie! To znaczy firmy leasingowe w ten sposób ograniczają w jakiś sposób ryzyko dla siebie, że "wdepną" w lewą albo kiepską transakcję! Ograniczają, nie oznacza, że zupełnie eliminują!

To przyszły leasingobiorca w swoim najlepiej pojętym interesie powinien dołożyć wszelkich starań, żeby sprawdzić dostawcę i przedmiot. Przecież tak by było gdyby kupował samochód za gotówkę.

Dlatego też podobnie jest z leasingiem - to leasingobiorca ponosi odpowiedzialność za wybór przedmiotu, ale ma też >>PRZYWILEJ<< dochodzenia swoich praw wobec dostawcy, a leasingodawca nie może mu tego przywileju ograniczyć!

Jest to zupełnie normalne, naturalne i logiczne... ;)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Sprzedawca zafałszował rocznik, co zrobi Leasingodawca?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

decru pisze: Dwa - użytkownik nie jest stroną w umowie kupna sprzedaży. Umowa taka spisywana jest pomiędzy Leasingodawcą a Sprzedawcą.


Art. 7098. § 1. Finansujacy nie odpowiada wobec korzystajacego za wady rzeczy, chyba -e
wady te powstały na skutek okolicznosci, za które finansujacy ponosi odpowiedzialnosc.
Postanowienia umowne mniej korzystne dla korzystajacego sa niewa-ne.
§ 2. Z chwila zawarcia przez finansujacego umowy ze zbywca z mocy ustawy przechodza na
korzystajacego uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujace finansujacemu wzgledem
zbywcy, z wyjatkiem uprawnienia odstapienia przez finansujacego od umowy ze zbywca.

§ 3. Wykonanie przez korzystajacego uprawnien okreslonych w § 2 nie wpływa na jego
obowiazki wynikajace z umowy leasingu, chyba -e finansujacy odstapi od umowy ze zbywca z
powodu wad rzeczy.
§ 4. Korzystajacy mo-e -adac odstapienia przez finansujacego od umowy ze zbywca z
powodu wad rzeczy, je-eli uprawnienie finansujacego do odstapienia wynika z przepisów
prawa lub umowy ze zbywca. Bez zgłoszenia -adania przez korzystajacego finansujacy nie
mo-e odstapic od umowy ze zbywca z powodu wad rzeczy.
§ 5. W razie odstapienia przez finansujacego od umowy ze zbywca z powodu wad rzeczy,
umowa leasingu wygasa. Finansujacy mo-e -adac od korzystajacego natychmiastowego
zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o
korzysci, jakie finansujacy uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i
wygasniecia umowy leasingu oraz umowy ze zbywca.

Awatar użytkownika
decru
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2011, o 17:05

Re: Sprzedawca zafałszował rocznik, co zrobi Leasingodawca?

Post autor: decru »

No tak. Ale to jest znowu cytat z kodeksu cywilnego, który reguluje stosunki prawne pomiędzy firmą a osoba fizyczną. Przepisy które zostały tutaj przytoczone dotyczą leasingu konsumenckiego a nie operacyjnego dla firmy.
Poza tym czy zafałszowany rocznik można traktować z prawnego punktu widzenia jako wadę?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Sprzedawca zafałszował rocznik, co zrobi Leasingodawca?

Post autor: Michał Krupiński »

decru, Jesteś w błędzie.
Zapisy w Kodeksie Cywilnym dotyczące leasingu nie dotyczą tylko leasingu konsumenckiego! :shock:

W ogóle Kodeks Cywilny jak najbardziej reguluje stosunki również pomiędzy osobami prawnymi/firmami! Nie wiem skąd Ci przyszło, że jest inaczej! :shock:

Nie wiem - może proponuję trochę poczytać na ten temat choćby przy użyciu google - może dodatkowa lektura wyprowadzi Cię z błędu. :idea: :)
Poza tym czy zafałszowany rocznik można traktować z prawnego punktu widzenia jako wadę?
Jak najbardziej.
Jest to cecha, która może zmniejszać wartość samochodu/przedmiotu leasingu.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Sprzedawca zafałszował rocznik, co zrobi Leasingodawca?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Nie wiem - może proponuję trochę poczytać na ten temat choćby przy użyciu google - może dodatkowa lektura wyprowadzi Cię z błędu.
Po co aż gugiel

Wystarczy otworzyć Kodeks Cywilny i przeczytać pierwszy artykuł:
Art. 1. (1) Kodeks niniejszy reguluje stosunki cywilnoprawne miedzy osobami fizycznymi i
osobami prawnymi.
:mrgreen:

Awatar użytkownika
KOLEC
Posty: 316
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 10:56

Re: Sprzedawca zafałszował rocznik, co zrobi Leasingodawca?

Post autor: KOLEC »

decru pisze:No tak. Ale to jest znowu cytat z kodeksu cywilnego, który reguluje stosunki prawne pomiędzy firmą a osoba fizyczną. Przepisy które zostały tutaj przytoczone dotyczą leasingu konsumenckiego a nie operacyjnego dla firmy.
leasingu konsumenckiego to nie ma oficjalnie jeszcze w polskim prawie, a leasing pomiędzy firmami w K.Cywilnym jest od 2000. Wtedy się chyba nie śniło nikomu o czymś takim jak leasing konsumencki.

Awatar użytkownika
Basik

Re: Sprzedawca zafałszował rocznik, co zrobi Leasingodawca?

Post autor: Basik »

Dziękuje wszystkim za wypowiedzi.
Kto by tutaj nie zawinił fakt jest faktem i pewne rzeczy muszą być wyjaśnione.
Po pierwsze - ubezpieczenie - mam opinie od ubezpieczyciela że w razie kradzieży lub likwidacji wypłaca odszkodowanie jak za auto o wartości rynkowej z 2007 roku a nie jak z 2008. Czyli w przypadku tego samochodu jest to około 10-12 tys zł różnicy.
Po drugie - zły rok produkcji w dowodzie rejestracyjnym - prędzej czy później EFL musi to wyjaśnić, jak dojdzie od wykupu auta i nabywca się zorientuje po fakcie że został wprowadzony w błąd - i tak i tak skończy się w sądzie. Nie ma się co oszukiwać że rocznik auta jest jednym z głównych parametrów jakie wpływają na cenę rynkową.
Po trzecie - tutaj odwołując się już bezpośrednio do umowy - jej przedmiotem jest samochód takiej marki, o takim modelu i takim roku produkcji. A tak naprawdę okazuje się że auto jakie zostało mi udostępnione nie pasuje do tego które jest przedmiotem umowy.

Powiem tak jeśli EFL nie będzie chciał tego jakoś wyjaśnić, chociaż mam nadzieję że będzie - to ruszę swoje zapasy gotówki, wykupię to auto i wtedy wystąpię o odszkodowanie już jako strona.


ODPOWIEDZ