Dlaczego Lobby leasingowe jest takie słabe?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Dlaczego Lobby leasingowe jest takie słabe?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Jak się przez chwilę zastanowić, to leasing w tym kraju zawsze miał pod górkę. Za kilka lat będziemy świętować dwudziestolecie leasingu w Polsce, a on nadal ma cały szereg rzeczy nieuregulowanych, niejasnych, zawiłych, problematycznych, niepewnych i tak dalej.

Najgorzej oczywiście jest z prawem podatkowym. Wygląda jakby pazerny fiskus robił co tylko możliwe, żeby nie dać się tej dziedzinie finansowania zbytnio rozwinąć. Jest to po części zrozumiałe, gdyż taka jest już specyfika biurokracji i mentalność urzędnicza.

Jednak od tego, żeby temu przeciwdziałać jest właśnie lobby. W pozytywnym, a nie negatywnym tego słowa znaczeniu. Wygląda na to, że lobby leasingowe, mimo, że zjednoczone w Związku Polskiego Leasingu jest kompromitująco słabe. Jak inaczej wyjaśnić fakt, że cały czas są jakieś problemy i ograniczenia? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? :)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Dlaczego Lobby leasingowe jest takie słabe?

Post autor: Michał Krupiński »

Według mnie nie zawsze interes leasingodawców jest tożsamy z interesem leasingobiorców.
Stąd może wynikać niedostateczny nacisk (lobbying) na rozwiązanie wszystkich kwestii.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Dlaczego Lobby leasingowe jest takie słabe?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Michael pisze:Według mnie nie zawsze interes leasingodawców jest tożsamy z interesem leasingobiorców.
Teoretycznie w interesie leasingodawców jest też interes leasingobiorców. Przejrzyste i dogodne warunki dla rozwoju, to więcej klientów. Więcej klientów, to większe obroty. :)

Awatar użytkownika
nowy
Posty: 10
Rejestracja: 15 maja 2009, o 14:49

Dlaczego Lobby leasingowe jest takie słabe?

Post autor: nowy »

Leasingobiorcy to dobre krowy do dojenia przez państwo. To nie żadni biedni bezrobotni albo renciści tylko bogaci byznesmeni którzy się nakradli.

Kto by się narażał elektoratowi i jeszcze pomagał tym wszystkim prywaciarzom.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Dlaczego Lobby leasingowe jest takie słabe?

Post autor: Michał Krupiński »

Tomek_P pisze:
Michael pisze:Według mnie nie zawsze interes leasingodawców jest tożsamy z interesem leasingobiorców.
Teoretycznie w interesie leasingodawców jest też interes leasingobiorców. Przejrzyste i dogodne warunki dla rozwoju, to więcej klientów. Więcej klientów, to większe obroty. :)
Po części tak, ale ja uważam, że nie ma takiej prostej zależności.
Śmiem twierdzić, że polskie firmy leasingowe, podobnie jak banki, stosują dość restrykcyjną politykę wobec potencjalnych klientów. Przyczyn jest kilka i nie będę się nad nimi rozwodził.
Uważam jednak, że przejrzyste przepisy nie wpłynęłyby tak bardzo na wzrost znaczenia i popularności leasingu w gospodarce. Po prostu o tym decydują firmy leasingowe, a ich jest jak na tak duży kraj niewiele, mają mało kapitału i nie mają know-how. Dlatego najchętniej ograniczyliby się tylko do leasingu środków najłatwiej zbywalnych, bo umówmy się, że "wypuszczać" w leasing autka potrafi nawet małpa.
Żeby wejść w jakąś ambitniejszą branżę, trzeba ją czuć - trzeba mieć wiedzę, itd. Tego w polskich firmach leasingowych nie ma - no może z jakimiś zupełnie marginalnymi wyjątkami.

Dlatego szczerze wątpię czy firmy leasingowe mają jakieś mocne parcie na to, żeby sprawy leasingowe i okołoleasingowe zostały wreszcie jasno, przejrzyście, a przede wszystkim trwale uregulowane w prawie i przepisach podatkowych.

Miałem zresztą okazję parę razy wysłuchać, poczytać i obserwować wystąpienia ludzi z ZPL i związanych z nim ekspertów. I powiem szczerze, ze dla mnie jest to kolejny związek para-kartelowy, którego wzrok nie sięga dalej niż na czubek własnych butów.
Zresztą to temat rzeka... Ja w każdym razie uważam, że interes leasingodawców nie koniecznie jest ten sam co leasingobiorców. I nie wierzę, że "lobby" leasingowe może "załatwić" coś dla leasingobiorców.
Przykro mi - przynajmniej dopóki nie nastąpi wzrost konkurencyjności w branży nie wierzę w to.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Dlaczego Lobby leasingowe jest takie słabe?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Mhm...
Pytanie tylko czy leasingobiorcy byliby w stanie zorganizować jakieś swoje własne lobby. :idea: :?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Dlaczego Lobby leasingowe jest takie słabe?

Post autor: Lui »

Tomek_P pisze:Mhm...
Pytanie tylko czy leasingobiorcy byliby w stanie zorganizować jakieś swoje własne lobby. :idea: :?
Tak teoretycznie to są różne stowarzyszenia przedsiębiorców, które tak teoretycznie też mogłyby się tym zająć. Ciekawym czy, któraś z tych organizacji kiedykolwiek podejmowała temat leasingu.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Dlaczego Lobby leasingowe jest takie słabe?

Post autor: Michał Krupiński »

Lui pisze:Tak teoretycznie to są różne stowarzyszenia przedsiębiorców, które tak teoretycznie też mogłyby się tym zająć. Ciekawym czy, któraś z tych organizacji kiedykolwiek podejmowała temat leasingu.
Lui - niedawno czytałem stenogram z posiedzenia komisji "Przyjazne Państwo". Dotyczyło to sprawy podniesionej przez Stowarzyszenie Leasingobiorców Fair Business związanej z uregulowaniem sprawy opłat w przypadku wypowiedzenia umowy leasingu z winy leasingobiorców.

Strona leasingodawców oczywiście prezentowała stanowisko zgoła odmienne od stanowiska stowarzyszenia. Mniejsza o to kto miał rację, , itd.
Jednak najbardziej zaskoczyła mnie wypowiedź jakiejś kobity z Lewiatana (organizacja pracodawców). Nie dość, że ona prezentowała stanowisko zgodne ze stroną leasingodawców, to była jeszcze najbardziej arogancka, żeby nie powiedzieć zwyczajnie chamska.

Zastanowiło mnie to na tyle, że aż musiałem upewnić się, czy ona rzeczywiście reprezentuje organizację pracodawców - czy może w stenogramie nie ma jakiegoś błędu. Niestety nie było.
Wychodzi więc na to, że pracodawcami są firmy leasingowe, a ich klienci już chyba nie są. :D hehe

Prawda jest po prostu taka, że takie organizacje jak Lewiatan, BCC, itp. reprezentują interesy wielkiego biznesu. Small business i cały sektor MSP, czyli de facto siła napędowa gospodarki, ale również branży leasingowej nie dorobiła się jeszcze takiej wpływowej organizacji. I pewnie szybko się nie dorobi, bo to wynika ze specyfiki tego sektora.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Dlaczego Lobby leasingowe jest takie słabe?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Pytanie staje się ponownie aktualne. Gdzie było i co robiło lobby leasingowe w czasie prac nad projektem nowelizacji ustawy o VAT. Co robił Związek Przedsiębiorstw Leasingowych w tej sprawie?

Awatar użytkownika
Ronin
PRO
Posty: 17
Rejestracja: 18 cze 2009, o 14:43

Re: Dlaczego Lobby leasingowe jest takie słabe?

Post autor: Ronin »

Tomek_P pisze:Pytanie staje się ponownie aktualne. Gdzie było i co robiło lobby leasingowe w czasie prac nad projektem nowelizacji ustawy o VAT. Co robił Związek Przedsiębiorstw Leasingowych w tej sprawie?
Darujcie sobie ZPL. Największe osiągniecie jakie ma na swoim koncie to samo jej trwanie.


ODPOWIEDZ