Wykup pojazdu po spłacie rat leasingowych (muszę zwrócić???)

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
waldeknowak
Posty: 4
Rejestracja: 4 paź 2011, o 15:36

Wykup pojazdu po spłacie rat leasingowych (muszę zwrócić???)

Post autor: waldeknowak »

Witam wszystkich forumowiczów serdecznie,

Potrzebuje porady. Dostałem ofertę leasingową jednego z towarzystw, ale przed podpisaniem umowy chciałbym uzyskać informację nt. wykupu pojazdu po spłacie rat leasingowych. Przeczytałem uważnie OWU (które wklejam poniżej w całości) i nie rozumiem punktu 1.1 - czyli po spłacie wszystkiego oddaje pojazd... leasingodawcy.
Nie ma ani słowa o wykupie. Moje pytanie jest takie - czy podpisując umowę z takim OWU nie narażam się np. na odmowę wykupu pojazdu bez podania przyczyny ?Czy źle rozumuję ?




Ogólne Warunki Umowy Leasingu obowiązujące w Leasing Polski sp. z o.o. w Gdańsku Wer.01. 03.2011
Par.1.1. Finansujący nabędzie rzecz ruchomą, zwaną dalej przedmiotem leasingu, zakupioną wg wyboru i wskazania Korzystającego, od oznaczonego zbywcy i odda ją Korzystającemu do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony w umowie leasingu, a Korzystający zapłaci Finansującemu wynagrodzenie pieniężne, na które składać się będą opłaty leasingowe określone w umowie. Korzystający zobowiązany będzie zwrócić przedmiot leasingu w stanie nie pogorszonym w terminie 30 dni od daty wymagalności ostatniej opłaty leasingowej.
Par.1.2. Na opłaty leasingowe składają się: czynsz wstępny, raty leasingowe, opłaty manipulacyjne, prowizje, a także opłaty. Opłaty manipulacyjne pobierane są zgodnie z aktualnie obowiązującą tabelą opłat. Finansujący każdorazowo powiadomi Korzystającego o zmianie tabeli opłat. Zmiana tabeli opłat nie stanowi zmiany umowy leasingu.
Par.2. Ogólne warunki umowy leasingu stosuje się również do umowy przez którą Finansujący zobowiązuje się oddać do używania albo do używania i pobierania pożytków rzecz stanowiącą jego własność. W takim przypadku wartością przedmiotu leasingu jest wartość wskazana w zamówieniu Korzystającego.
Par.3. Korzystający przed zawarciem umowy leasingu jest zobowiązany do zapłaty wkładu gwarancyjnego, czynszu wstępnego i opłaty manipulacyjnej oraz złożenia do dyspozycji Finansującego weksla „in blanco” wraz z deklaracją wekslową.
Par. 4. Finansujący może ustalić dodatkowe warunki, odroczyć termin spełnienia jednego lub więcej z wyżej wymienio-nych warunków lub zwolnić od spełnienia jednego lub więcej z wyżej wymienionych warunków.
Par.5.1. Przekazanie przedmiotu leasingu nastąpi na podstawie aktu wydania, w terminie 21 dni od daty spełnienia przez Korzystającego warunków, zgodnie z treścią par. 3.
Par.5.2.W przypadku odstąpienia od umowy leasingu przez Korzystającego, w szczególności przed odebraniem przedmiotu leasingu, Finansującemu należy się odszkodowanie w wysokości sumy czynszu wstępnego oraz wkładu gwarancyjnego.
Par.5.3. Jeżeli Korzystający nie odbierze przedmiotu leasingu w ciągu 21 dni od podpisania umowy, Finansujący może od umowy odstąpić i żądać odszkodowania w wysokości sumy czynszu wstępnego i wkładu gwarancyjnego.
Par.5.4. Finansujący wyda Korzystającemu razem z przedmiotem leasingu odpis umowy kupna sprzedaży lub faktury VAT, a także odpisy innych posiadanych dokumentów dotyczących tej umowy oraz dokumentu gwarancyjnego, na pisemne żądanie Korzystającego. Odpis dokumentu gwarancyjnego zostanie wydany, o ile Finansujący otrzymał go od Zbywcy lub Sprzedawcy przedmiotu leasingu.
Par.5.5. Z chwilą podpisania aktu wydania przedmiotu leasingu przechodzi na Korzystającego ryzyko przypadkowej utraty lub zniszczenia tego przedmiotu a także wszystkie obowiązki wynikające z par.13 owul.
Par.6. Przedmiot leasingu zostaje zaliczony do składników majątku Finansującego. Odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu będzie dokonywał Finansujący, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Par.7. Finansujący jest zwolniony z wszelkiej odpowiedzialności za dokonany przez Korzystającego wybór przedmiotu leasingu, zbywcy, umówioną z nim cenę, warunki sprzedaży, termin i sposób dostawy.
Par.8. Korzystający obowiązany jest sprawdzić rzecz w sposób wynikający z właściwości tej rzeczy, norm i instrukcji producenta, w szczególności w przypadku, gdy dokonuje w imieniu Finansującego czynności związanych z wydaniem przez Zbywcę zakupionej rzeczy. Korzystający dokonuje odbioru technicznego i uruchomienia zakupionej rzeczy na swój koszt, na warunkach określonych instrukcją techniczną producenta, bądź zbywcy.
Par.9.1. Zwrot przedmiotu leasingu w terminie wskazanym w par.1 nastąpi w siedzibie Finansującego, na podstawie protokołu zdawczo odbiorczego. Korzystający zobowiązany jest zwrócić przedmiot leasingu wraz ze wszystkimi dokumentami, kompletem kluczy i fabrycznym wyposażeniem w stanie technicznym odpowiadającym normalnemu jego zużyciu. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia, nadmiernego zużycia, wymiany podzespołu lub jego części lub też dokonania zmian niezgodnych z instrukcją fabryczną Finansujący powoła rzeczoznawcę celem dokonania opinii i obciąży Korzystającego kosztami przywrócenia przedmiotu leasingu do prawidłowego stanu technicznego.”
Par.9.2. Wkład gwarancyjny podlega zwrotowi na rzecz Korzystającego po zwróceniu przedmiotu leasingu, w trybie przewidzianym w par.9, pkt 1 i po zapłaceniu wszystkich zobowiązań wobec Finansującego, w szczególności opłat i odsetek umownych – w terminie 30 dni od zapłaty tych należności w całości.
Par.9.3. Z wkładu gwarancyjnego Finansujący może potrącić kwotę konieczną na pokrycie kosztów przywrócenia przedmiotu leasingu do stanu adekwatnego do normalnego zużycia w okresie trwania umowy oraz wszelkie inne zobowiązania Korzystającego.
Par.l0.1. Korzystający zobowiązuje się płacić opłaty leasingowe zgodnie z harmonogramem będącym załącznikiem do niniejszej umowy.
Par.10.2. Obowiązek zapłaty opłat nie ulega zawieszeniu w przypadku wystąpienia szkody komunikacyjnej lub innego uszkodzenia przedmiotu leasingu, jak również nie używania przedmiotu leasingu, niezależnie od powodów, także w wypadkach niezawinionych przez Korzystającego. Na pisemny wniosek Korzystającego, Finansujący może zawiesić wykonanie obowiązku, o którym mowa w tym ustępie przez czas określony. Finansujący nie jest zobowiązany do dostarczenia zastępczego przedmiotu leasingu na czas naprawy bądź odtworzenia pierwotnego przedmiotu leasingu.
Par.10.3. Obowiązek zapłaty opłat istnieje niezależnie od doręczenia Korzystającemu przez Finansującego faktury VAT, do wystawienia których Finansujący jest zobowiązany zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.
Par.11. Finansujący jest uprawniony do podwyższenia opłat proporcjonalnie do zmiany wartości przedmiotu leasingu wskutek zmiany cen zakupu, cła przywozowego oraz innych kosztów związanych z zakupem, transportem i instalacją przedmiotu leasingu, a także na skutek zmiany podstawowej stopy procentowej WIBOR, wprowadzenia lub zmiany wysokości podatku od towarów i usług.
Par.12.1. Wpłaty Korzystającego zalicza się w pierwszej kolejności na zaległe świadczenia z tytułu opłat leasingowych i odsetek umownych z tytułu opóźnienia. Finansujący może dokonywane wpłaty zaliczyć w pierwszej kolejności również na należności uboczne i inne zaległe długi.
Par.12.2. W wypadku opóźnienia w zapłacie jakichkolwiek płatności wynikających z niniejszej umowy Korzystający zobowiązany jest do zapłaty, bez dodatkowego wezwania, odsetek za opóźnienie w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP rocznie.
Par.13. Korzystający jest zobowiązany :
a) należycie chronić przedmiot leasingu przed uszkodzeniem i utratą, używać przedmiot leasingu zgodnie z przezna-czeniem, właściwościami i instrukcjami producenta;
b) pokrywać wszelkie koszty niezbędne dla utrzymania przedmiotu leasingu w stanie technicznym istniejącym w dacie jego wydania i ponosić koszty przywrócenia przedmiotu leasingu do stanu pierwotnego w razie jego uszkodzenia;
c) dokonywać przeglądów i napraw w autoryzowanych firmach, a w razie ich braku - wskazanych przez Finansującego.
d) na każde żądanie Finansującego udostępnić przedmiot leasingu celem umożliwienia kontroli jego stanu techniczne-go, sposobu jego używania, a także w celu zabezpieczenia przed utratą i uszkodzeniem;
e) do niezwłocznego informowania Finansującego o zmianach dotyczących siedziby, miejsca używania, garażowania przedmiotu leasingu i adresów poręczycieli oraz o wszczęciu w stosunku do niego postępowania naprawczego, układowego, upadłościowego, likwidacyjnego, egzekucyjnego lub reorganizacji prowadzącej do podziału przedsiębior-stwa Korzystającego lub połączenia z innym podmiotem gospodarczym. W przypadku wszczęcia postępowania egzekucyjnego Korzystający obowiązany jest nadto powiadomić organ prowadzący egzekucję o prawie własności przedmiotu leasingu.
f) oznaczyć używany przez siebie przedmiot leasingu w sposób wskazujący na to, iż stanowi on własność Finansujące-go.
g) udostępnić na żądanie Finansującego dokumenty w celu przeprowadzenia okresowej oceny zmian w kondycji finansowej Korzystającego.
h) do przedłożenia w terminie 7 dni od dnia wystawienia faktur VAT za wykonane usługi, na użyte części i podzespoły w przypadku wszelkich napraw pojazdu finansowanych przez zakład ubezpieczeń, bądź zobowiązuje się zapłacić za naprawę z własnych środków,
i) do przesłania Finansującemu dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz pozwolenia czasowego niezwłocznie po utracie ich ważności, nie później niż w terminie 3 dni,
j) do przedstawienia pojazdu do właściwego organu celem dokonania wymaganych prawem badań, w szczególności określonych w Prawie o ruchu drogowym wszelkich badań technicznych (pierwsze, okresowe, dodatkowe, badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu, uzyskanie dokumentu wydanego przez organ dozoru technicznego, stwierdzającego sprawność urządzenia technicznego) oraz do niezwłocznego przesłania dowodu przeprowadzonych badań Finansującemu,
k) niezwłocznie przesłać Finansującemu drugi komplet kluczy do pojazdu,
l) niezwłocznie przesłać Finansującemu zdjęcia przedmiotu leasingu po zmianie jego wyglądu zewnętrznego.
Par.14. Korzystający ponosi wszelkie ciężary związane z przedmiotem leasingu oraz jego używaniem, w szczególności: koszty badań technicznych, uzyskania dokumentu dozoru technicznego, legalizacji tachografu, podatków od środków transportu, opłat z tytułu korzystania z dróg publicznych oraz innych opłat i podatków pozostających w związku z umową i przedmiotem leasingu. Korzystający nie może zmieniać przeznaczenia ani substancji przedmiotu leasingu, miejsca jego używania ani oddawać przedmiotu leasingu do używania osobie trzeciej bądź nieuprawnionej. Korzystają-cy nie może obciążać Finansującego kosztami napraw i ulepszeń przedmiotu leasingu ani kosztami związanymi z jego używaniem. Korzystający nie może bez zgody Finansującego ustanawiać na przedmiocie leasingu jakichkolwiek praw na rzecz osób trzecich (zastaw, użyczenie, podnajem, oddanie w bezpłatne użytkowanie itp.) ani przelewać swoich praw na osoby trzecie.
Par.15.1. Finansujący ubezpiecza przedmiot leasingu w zakresie OC, AC, NW na koszt Korzystającego, u wybranego przez siebie ubezpieczyciela, przy czym Korzystający oświadcza, że zapoznał się i akceptuje ogólne warunki ubezpie-czenia obowiązujące u tego ubezpieczyciela. Koszty ubezpieczenia zawarte są w ratach leasingowych.
Par.15.2. Udział własny Korzystającego w każdej szkodzie autocasco wynosi 1000 zł. i jest pokrywany przez Korzysta-jącego.
Par.15.3. W przypadku zgłoszenia szkody i wypłaty odszkodowania z polisy, przy wznowieniu umowy ubezpieczenia na kolejny okres Korzystający zobowiązany jest do zapłaty ubezpieczeniowej opłaty wyrównawczej w wysokości określo-nej w Tabeli opłat za każda szkodę.
Par.15.4. Postanowienie określone w pkt. 3 niniejszego paragrafu stosuje się także w każdym przypadku wcześniej-szego rozwiązania umowy leasingu.
Par.16. Korzystający jest odpowiedzialny za dopełnienie i zachowanie wszelkich warunków obowiązujących ubezpie-czającego, od których zależy zawarcie umowy ubezpieczenia i odpowiedzialność ubezpieczyciela.
Par.17. W przypadku czasowego użytkowania środka transportu poza granicami RP Korzystający zobowiązany jest do pełnego ubezpieczenia pojazdu na rzecz Finansującego, tj. wykupienia tzw. "Zielonej Karty" oraz posiadania kopii dokumentów wyjaśniających podstawę użytkowania pojazdu przez Korzystającego.
Par.18. O wszelkich zdarzeniach objętych odpowiedzialnością odszkodowawczą ubezpieczyciela, w szczególności przy uszkodzeniu, zaginięciu, kradzieży przedmiotu leasingu Korzystający zobowiązany jest powiadomić niezwłocznie ubezpieczyciela oraz Finansującego, nie później niż w 24 godziny od zaistniałego zdarzenia.
Par 19. W przypadku utraty przedmiotu leasingu, a także jego zniszczenia lub uszkodzenia, które zostanie zakwalifiko-wane przez ubezpieczyciela jako szkoda całkowita, umowa leasingu wygasa, a wkład gwarancyjny nie podlega zwrotowi. Z zastrzeżeniem par. 20 Korzystający zobowiązany jest zapłacić Finansującemu wszystkie przewidziane w umowie, a nie zapłacone opłaty leasingowe, a następnie Finansujący zwróci Korzystającemu ewentualne korzyści, które uzyskał wskutek zapłaty opłat leasingowych przed umówionym terminem i wygaśnięciem umowy leasingu oraz z tytułu przedmiotu leasingu, a także naprawienia szkody.
Par 20.1. Jeśli zdarzenie skutkujące wygaśnięciem umowy objęte jest odpowiedzialnością ubezpieczyciela, do czasu wydania przez ubezpieczyciela decyzji w przedmiocie wypłaty odszkodowania oraz jego wypłaty, Korzystający zobowiązany jest do uiszczania opłat leasingowych zgodnie z harmonogramem. Finansujący może zwolnić Korzystają-cego z obowiązku, o którym mowa w zdaniu poprzednim, na jego wniosek.
Par.20.2. W przypadku wypłaty przez ubezpieczyciela na rzecz Finansującego odszkodowania, obowiązek Korzystają-cego, o którym mowa w Par. 19 ogranicza się do zapłaty różnicy pomiędzy sumą wszystkich przewidzianych w umowie, a nie zapłaconych opłat leasingowych oraz innych kosztów obciążających Korzystającego i wypłaconym odszkodowa-niem. Jeżeli kwota odszkodowania okaże się wyższa od sumy opłat pozostających do zapłacenia, nadwyżka może zostać zwrócona Korzystającemu lub zaliczona na poczet ewentualnej nowej umowy zawartej między Finansującym a Korzystającym, chyba że zostanie zaliczona na poczet należności wynikających z innej umowy zawartej między Finansującym a Korzystającym.
Par.21. Należności wynikające z treści par.19 i 20, które zobowiązany jest zapłacić Korzystający, stają się wymagalne w terminie 14 dni od daty wygaśnięcia umowy.
Par.22.1. Każdej ze stron przysługuje uprawnienie wypowiedzenia umowy w trakcie jej trwania, zgodnie z poniższymi warunkami.
Par.22.2. W przypadku rażącego naruszania obowiązków wynikających z umowy leasingu przez Finansującego, Korzystający może wypowiedzieć umowę leasingu. W tym celu zobowiązany jest wezwać uprzednio Finansującego do prawidłowego wykonania umowy i wyznaczyć mu odpowiedni termin, nie krótszy niż 30 dni. Po bezskutecznym upływie terminu Korzystający może wypowiedzieć umowę leasingu. W takim przypadku Finansujący może żądać od Korzysta-jącego natychmiastowego zapłacenia wszystkich wynikających z umowy, a niezapłaconych opłat leasingowych, pomniejszonych o korzyści, jakie Finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu.
Par.22.3. Z zastrzeżeniem par. 23, Finansujący może wypowiedzieć umowę także w przypadku, gdy po stronie Korzystającego zajdą przesłanki do ogłoszenia upadłości lub znajdzie się on w stanie likwidacji. Par. 22.2 zdanie czwarte stosuje się odpowiednio.
Par.23. Finansujący może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym w przypadku gdy Korzystający:
a) dopuszcza się zwłoki z zapłatą opłat leasingowych w wysokości nie niższej niż średnia arytmetyczna sumy wszyst-kich rat leasingowych zgodnie z harmonogramem ponad 7 dni, używa przedmiotu leasingu w sposób sprzeczny z treścią „Ogólnych warunków umowy leasingu”, z przeznaczeniem rzeczy, w szczególności gdy nie wywiązuje się z obowiązków wynikających z treści par.13,14,16,17,18 umowy, lub jeżeli dokumenty dostarczone przez Korzystającego są podrobione lub przerobione albo zawierają dane nieprawdziwe lub gdy zachodzi uzasadniona obawa, że przedmiot leasingu użyto do popełnienia przestępstwa.;
b) dopuszcza się zwłoki z zapłatą co najmniej jednej raty leasingowej i po pisemnym wezwaniu nie zapłaci zaległości w terminie 7 dni;
Par.24. W przypadku wypowiedzenia umowy przez którąkolwiek ze stron Korzystający zobowiązany jest zwrócić do siedziby Finansującego przedmiot leasingu w terminie 3 dni, traci prawo do zwrotu wkładu gwarancyjnego oraz zapłaci 6 % kwoty będącej średnią arytmetyczną sumy rat leasingowych zgodnie z harmonogramem, za każdy dzień posiada-nia go po dacie wypowiedzenia umowy. Zapłacone wcześniej opłaty leasingowe nie podlegają zwrotowi.
Par.25. W razie wypowiedzenia przez Finansującego umowy na skutek okoliczności, za które Korzystający ponosi odpowiedzialność, Finansujący może żądać od Korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzia-nych w umowie a niezapłaconych opłat leasingowych.
Par.26.1 W razie odstąpienia przez Finansującego od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy umowa wygasa. W tym przypadku ma zastosowanie par.19 umowy.
Par. 26.2 Korzystający może żądać odstąpienia przez Finansującego od umowy ze Zbywcą z powodu wad rzeczy, jeżeli uprawnienie Finansującego do odstąpienia wynika z przepisów prawa lub umowy ze Zbywcą. Uzasadnione żądanie Korzystającego wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Korzystający zobowiązany jest zwrócić przedmiot leasingu do siedziby Finansującego niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od zajścia przesłanek warunkujących powstanie uprawnienia do odstąpienia od umowy. Żądanie Korzystającego odstąpienia od umowy ze Zbywcą jest dla Finansującego wiążące, o ile jest uzasadnione i zostały spełnione przesłanki uzasadniające realizację roszczenia.
Par.27. Finansujący może bez zgody Korzystającego przenieść na osobę trzecią swoje wierzytelności wobec Korzysta-jącego wynikające z umowy, jak również przenieść na osobę trzecią wszystkie prawa i obowiązki Finansującego wynikające z umowy.
Par.28.1. W wyniku wejścia w życie przepisów prawa dotyczących świadczonych przez Finansującego usług, wprowadzających postanowienia odmienne od zawartych w niniejszej umowie, zastrzega się ich uwzględnienie poprzez aneks do umowy.
Par. 28.2. Jeśli którekolwiek z postanowień umowy okaże się nieważne nie ma to wpływu na ważność innych postano-wień. Nieważne postanowienie zostanie zastąpione ważnym, którego treść będzie w jak największym stopniu odpowia-dać celowi gospodarczemu nieważnego postanowienia.
Par.29. Korzystający upoważnia Finansującego w wypadku wygaśnięcia umowy, rozwiązania lub wypowiedzenia umowy przez którąkolwiek ze stron i nie zwrócenia przedmiotu leasingu do siedziby Finansującego w terminie, o którym mowa w par.24 i 26, do odbioru przedmiotu leasingu, także za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm, w dowolnym miejscu w tym również na terenie i w pomieszczeniach Korzystającego. Rzeczy przewożone przy pomocy pojazdu będącego przedmiotem leasingu zostaną rozładowane i przechowywane na koszt Korzystającego. Korzystający ponosi wszelkie koszty związane z odbiorem przedmiotu leasingu oraz jego transportem i dostarczeniem do siedziby Finansu-jącego.
Par.30. Korzystający, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r., o ochronie danych osobowych zwanej dalej „Ustawą", wyraża zgodę na wykorzystanie w celu przetwarzania własnych danych osobowych przez Finansującego oraz podmioty powiązane oraz w celach marketingowych związanych z prowadzoną działalnością .
Par.31.1. Zmiany umowy oraz załączników wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. W przypadku zmiany warunków niniejszej umowy Finansujący pobierze jednorazową prowizję w wysokości 1 % wartości przedmiotu leasingu, chyba, że w Tabeli opłat zastrzeżono opłatę w innej wysokości.
Par. 31.2 Wszelkie zgody, upoważnienia i zezwolenia Finansującego wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważ-ności.
Par. 32. Spory wynikające ze stosunku objętego niniejszą umową podaje się pod rozstrzygnięcie sądu właściwego w Gdańsku.
Par. 33.1. Wszystkie oświadczenia, zawiadomienia dotyczące niniejszej umowy powinny być dokonane za pośrednic-twem listów poleconych lub przesyłek kurierskich.
Par.33.2. Korespondencja awizowana na adres Korzystającego wskazany w umowie i nie podjęta w terminie, uznawa-na jest za prawidłowo doręczoną.


Uzyskaj najlepsze możliwe warunki Leasingu i Ubezpieczenia GAP

 Wyszukiwarka Leasingu  - Otrzymasz oferty od bankowych leasingodawców. Porównasz warunki i unikniesz kosztownych błędów.

 Kalkulator Ubezpieczenia GAP  - Kupisz dobry GAP fakturowy taniej na włąsną rękę.



Awatar użytkownika
adamov2
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2010, o 22:04

Re: Wykup pojazdu po spłacie rat leasingowych

Post autor: adamov2 »

ciekawy leasingodawca :)

proponuje się odezwać do kogoś bardziej znanego i większego :)

Awatar użytkownika
waldeknowak
Posty: 4
Rejestracja: 4 paź 2011, o 15:36

Re: Wykup pojazdu po spłacie rat leasingowych

Post autor: waldeknowak »

Dziękuje za nic nie wnoszącą do tematu odpowiedź. Nie o opinie nt. leasingodawcy pytałem.

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 559
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Wykup pojazdu po spłacie rat leasingowych

Post autor: Spayker »

Przeczytałem uważnie OWU (które wklejam poniżej w całości) i nie rozumiem punktu 1.1 - czyli po spłacie wszystkiego oddaje pojazd... leasingodawcy.
Tak to wygląda. :roll:
Po pobieżnej lekturze tego OWUL nie widzę też słowa o warunkach wykupu. :|

Na ofercie albo jakimś harmonogramie był wykup? Może w samej umowie jest coś o tym?

Awatar użytkownika
waldeknowak
Posty: 4
Rejestracja: 4 paź 2011, o 15:36

Re: Wykup pojazdu po spłacie rat leasingowych

Post autor: waldeknowak »

Juz wszystko wiem. Podpisując umowę leasingu jest dodatkowy dokument w którym leasingodawca po zapłacie wszystkich rat leasingowych zobowiązuje się sprzedać pojazd za X (to wynika z warunków indywidualnej umowy) % w ciągu 14 dni od daty ostatniego czynszu.

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Wykup pojazdu po spłacie rat leasingowych

Post autor: Tomasz Piotrowski »

waldeknowak pisze:Juz wszystko wiem. Podpisując umowę leasingu jest dodatkowy dokument w którym leasingodawca po zapłacie wszystkich rat leasingowych zobowiązuje się sprzedać pojazd za X (to wynika z warunków indywidualnej umowy) % w ciągu 14 dni od daty ostatniego czynszu.
Dodatkowy dokument?
Takie coś stosowało się kilkanaście lat temu, żeby obejść ograniczenia dla leasingu w podatkach. Dziś nie ma najmniejszego powodu, żeby stosować dodatkowy dokument dotyczący wykupu.
Nawet więcej...... firmy, które upadły jak Clif i podobne gdzie były zobowiązania wykupu na oddzielnym dokumencie nie wywiązały się z tych zobowiązań. Sądy nie pomogły bo to okazało się bezwartościowym świstkiem i ludzie musieli zwracać przedmioty, a jak chcieli wykupić to owszem, ale za wartość rynkową. :roll:

Awatar użytkownika
waldeknowak
Posty: 4
Rejestracja: 4 paź 2011, o 15:36

Re: Wykup pojazdu po spłacie rat leasingowych

Post autor: waldeknowak »

Może źle się wyraźiłem. Jeden z załączników do umowy leasingowej to jest.

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Wykup pojazdu po spłacie rat leasingowych

Post autor: Tomasz Piotrowski »

waldeknowak pisze:Może źle się wyraźiłem. Jeden z załączników do umowy leasingowej to jest.
O'K
Tylko, żeby jeszcze umowa leasingu odsyłała do tego załącznika. :idea:

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1256
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Wykup pojazdu po spłacie rat leasingowych (muszę zwrócić???)

Post autor: Jarosław Król »

// Pytanie o sposób zaliczenia w koszty wykupu po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego zostało wydzielone do wątku:
Jak zaliczam w koszty wykup w leasingu operacyjnym?


ODPOWIEDZ