Gdyby tak przerobić używany samochód osobowy na ciężarowy

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
jacek1234

Re: Gdyby tak przerobić używany samochód osobowy na ciężarowy

Post autor: jacek1234 »

czyli panowie mam rozumieć że jeśli jest ciężarowy w dowodzie (5 miejsc siedzących) to spokojnie vat mogę odliczać. bodaj że wczoraj dzwoniłem do innego sprzedawcy z oplem combo też 5 miejsc i też potwierdził że nie powinno być problemu z odliczeniem vatu. także zakupuje. niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba :)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Gdyby tak przerobić używany samochód osobowy na ciężarowy

Post autor: Michał Krupiński »

jacek1234 pisze:czyli panowie mam rozumieć że jeśli jest ciężarowy w dowodzie (5 miejsc siedzących) to spokojnie vat mogę odliczać. bodaj że wczoraj dzwoniłem do innego sprzedawcy z oplem combo też 5 miejsc i też potwierdził że nie powinno być problemu z odliczeniem vatu. także zakupuje. niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba :)
Wiesz Jacku - staramy się na tym forum nie wypowiadać w sposób autorytarny, bo każdy zdaje sobie sprawę, że przepisy, przepisami, a o wszystkim i tak decyduje Twój Urząd Skarbowy przy kontroli. Po prostu w tym kraju jest tak, że poszczególne urzędy skarbowe mają dużą autonomię i nie muszą nawet "słuchać" się wytycznych i interpretacji organu nad nimi nadrzędnego, czyli Ministerstwa Finansów.
Oczywiście zawsze można wygrać później z nimi w procedurze odwoławczej, albo przed sądem, ale...

Nie zmienia to jednak faktu, że po wyroku ETS, Opel Combo z fabryczną homologacją ciężarową i możliwością przewożenia pięciu osób, i takowym wpisem w dowodzie rejestracyjnym, pozwala w tej chwili na pełne odliczanie VAT, zarówno od zakupu/leasingu samego samochodu jak i zakupu paliwa do niego.
Musisz Jacku jednak obserwować co będzie się działo w następnych miesiącach, bo rząd planuje zmianę ustawy i planuje to zrobić na dzień 01.01.2010. Nie jest do końca pewne, czy uda im się to zrobić i jak to dokładanie będzie wyglądało.
Ale może się zdarzyć, że Twój 5-osobowy Combo pomimo, że nadal ciężarowy, to straci prawo do odliczeń VAT od paliwa.

Czy tak będzie, czy nie, to niestety nie jest jeszcze nic pewnego.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
jurcys_zga
Posty: 1
Rejestracja: 22 paź 2009, o 19:33

Re: Gdyby tak przerobić używany samochód osobowy na ciężarowy

Post autor: jurcys_zga »

Witam jestem tutaj pierwszy raz i chciałem zapytac znawców tematu odnośnie odliczenia vat-u od paliwa w przypadku gdy w dowodzie rejestracyjnym mamy zapisane że pojazd zarejestrowany jest jako ciężarowy a liczba miejsc wynosi 9

Dziękuje za wszelkie odpowiedzi

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 558
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Gdyby tak przerobić używany samochód osobowy na ciężarowy

Post autor: Spayker »

jurcys_zga pisze:Witam jestem tutaj pierwszy raz i chciałem zapytac znawców tematu odnośnie odliczenia vat-u od paliwa w przypadku gdy w dowodzie rejestracyjnym mamy zapisane że pojazd zarejestrowany jest jako ciężarowy a liczba miejsc wynosi 9

Dziękuje za wszelkie odpowiedzi
Jeżeli ładowność jest powyżej 500kg i jest homologacja fabryczna to można odliczać.

Awatar użytkownika
NOWYTU

Re: Gdyby tak przerobić używany samochód osobowy na ciężarowy

Post autor: NOWYTU »

A JAK BĘDZIE Z AUTKAMI Z NIEMCOWA?
GDZIEŚ SŁYSZAŁEM, GDZIEŚ CZYTAŁEM ŻE DLA SPROWADZONYCH MOŻNA REJESTROWAĆ JAKO CIĘŻAROWE ALE ...
NIESTETY CO ŹRÓDŁO TO INNA WERSJA

CZY KTOŚ SPODKAŁ SIĘ Z CZYMŚ TAKIM?

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Gdyby tak przerobić używany samochód osobowy na ciężarowy

Post autor: Tomasz Piotrowski »

NOWYTU pisze:A JAK BĘDZIE Z AUTKAMI Z NIEMCOWA?
GDZIEŚ SŁYSZAŁEM, GDZIEŚ CZYTAŁEM ŻE DLA SPROWADZONYCH MOŻNA REJESTROWAĆ JAKO CIĘŻAROWE ALE ...
NIESTETY CO ŹRÓDŁO TO INNA WERSJA

CZY KTOŚ SPODKAŁ SIĘ Z CZYMŚ TAKIM?
Poczytaj ten temat i podane w nim linki:
http://www.fmleasing.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=1048

Awatar użytkownika
zagubiony

Re: Gdyby tak przerobić używany samochód osobowy na ciężarowy

Post autor: zagubiony »

Panowie,

odswiezam starszy temat. od wczoraj zczytuje posty dotyczace homologacji, VAT itp, ale nadal nie znam odpowiedzi na nastepujace pytanie:
Czy auto, ktore zostalo sprzedane w kraju UE, jako auto osobowe, ale przerobione w kraju UE na auto ciezarowe (w tym kraju jest homologacja, oraz w Polsce importer/producent posiada homologacje na takie auto w wersji icezarowej) po sprowadzeniu do kraju zostanie uznane za auto ciezarowe co pozwoli na odliczenia VAT, czy tez jest to mozliwe tylko i wylacznie w przypadku aut, ktore sprzedane z salonu w dowolnym kraju UE zostaly juz jako auta ciezarowe?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Gdyby tak przerobić używany samochód osobowy na ciężarowy

Post autor: Michał Krupiński »

zagubiony pisze:Panowie,

odswiezam starszy temat. od wczoraj zczytuje posty dotyczace homologacji, VAT itp, ale nadal nie znam odpowiedzi na nastepujace pytanie:
Czy auto, ktore zostalo sprzedane w kraju UE, jako auto osobowe, ale przerobione w kraju UE na auto ciezarowe (w tym kraju jest homologacja, oraz w Polsce importer/producent posiada homologacje na takie auto w wersji icezarowej) po sprowadzeniu do kraju zostanie uznane za auto ciezarowe co pozwoli na odliczenia VAT, czy tez jest to mozliwe tylko i wylacznie w przypadku aut, ktore sprzedane z salonu w dowolnym kraju UE zostaly juz jako auta ciezarowe?
Witaj,
Możesz odliczać VAT. :)

Tutaj interpretacja, która może Ci się przydać:
interpretacja

Oczywiście pamiętaj, że Twój Urząd Skarbowy ma nadal dość dużą dowolność interpretacyjną i różnie może być. Wtedy pozostaje procedura odwoławcza...
Ale dotychczasowe interpretacje są generalnie na Twoją korzyść. Ja bym odliczał. :)

Dodam też, że już od kilku miesięcy działają firmy, które właśnie w ten sposób przerabiają samochody osobowe kupione w Niemczech (PKW) na ciężarowe (LKW) i sprowadzają do Polski, żeby kupujący mógł odliczyć 100% VAT.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 25
Rejestracja: 6 lip 2009, o 15:11

Re: Gdyby tak przerobić używany samochód osobowy na ciężarowy

Post autor: Mistrz »

Witam,

Dziś oglądałem Zakup Kontrolowany 7 na TVN Turbo i jednym z oglądanych samochodów było Audi q7 nowe z fabryczną homologacją na ciężarówkę i używane q7 z 2007 bez takiej homologacji (nie miało kratki i było na polskich blachach EPA....). Prowadzący pan Adam Kornacki powiedział, że zainteresowany zakup może kupić to używane Audi q7 i odliczyć pełen VAT, tak samo jak w nowym Audi q7.
Chyba się pomylił, prawda?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Gdyby tak przerobić używany samochód osobowy na ciężarowy

Post autor: Michał Krupiński »

Zdecydowanie coś mu się pomerdało, albo nie ma wiedzy na ten temat. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ