Graniczna wartość opłaty leasingowej - pytanie

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Graniczna wartość opłaty leasingowej - pytanie

Post autor: Rafael22 »

Witam

Szukając materiałów do pracy mgr napotkałem na pewien artykuł który porównuje Kredyt z Leasingiem.
Z artykułu wynika, że można za pomocą wzoru na: Graniczną wartość opłaty leasingowej wyliczyć kiedy się opłaca wziąć leasing a kiedy kredyt.
http://www.resma.pl/layout/set/print/Kr ... zy-leasing

niestety nie ma tam wzoru oraz przykładu wyliczenia wg tego wzoru, od razu jest tylko wynik ;/

Wzór jakoś znalazłem w necie:
https://docs.google.com/viewer?a=v&q=ca ... hnlkv7vxPA

slajd 96

problem w tym, że nie wiem jak odpowiednio podstawić do tego wzoru dane na przykładzie.
Coś kombinowałem ale nie wychodziło, może jakiś głupi błąd mi się wkradł albo coś przeoczyłem ;/

Mam nadzieje, że pomożecie :)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 558
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Graniczna wartość opłaty leasingowej - pytanie

Post autor: Spayker »

A co podstawiasz, że Ci nie wychodzi?

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Graniczna wartość opłaty leasingowej - pytanie

Post autor: Rafael22 »

Wzór Graniczna wartość opłaty leasingowej (leasing operacyjny):
Obrazek

Dane przyjąłem stąd:
http://www.resma.pl/layout/set/print/Kr ... zy-leasing

tj.

Io - Wartość aktywa = 50 000
Lo - Opłata leasingowa wstępna= 5 000
A - Amortyzacja aktywa ( 50 000 *(3*20%)) = 30 000
T - podatek dochodowy = 19%
r - stopa kosztu długu netto (oprocentowanie kredytu) = 16%
RV - wykup przedmiotu = 3 500

wtedy wychodzi mi z wzoru: -2079,79 czemu minus? no ale dobra (oprocentowanie roczne leasingu dla tych danych i przy racie miesięcznej 2079,79zł by wyszło około 38% (dwa razy wiecej niz kredytu) )
W naszym przykładzie dotyczącym finansowania zakupu samochodu dostawczego graniczna wartość opłaty leasingowej wynosi około 2100 zł. Jeżeli comiesięczna płatność związana z leasingiem byłaby wyższa niż 2100 zł, to kontrakt leasingowy byłby mniej opłacalny niż sfinansowanie nabycia samochodu za pośrednictwem kredytu bankowego.
Jako że ustalona dla naszego przykładu miesięczna płatność wynosi 1500 zł, to skorzystanie z leasingu operacyjnego jest dla naszej firmy znacznie bardziej opłacalnym źródłem finansowania niż zaciągnięcie kredytu bankowego.
Wychodzi na to, że jest w porządku, tylko dlaczego piszą:
Wartość graniczna opłaty leasingowej, a więc opłacalność leasingu, uzależniona jest od kilku podstawowych czynników. Z najważniejszych należy wymienić:

wartość wstępnej opłaty leasingowej
stopę podatku dochodowego, którą opodatkowana jest działalność firmy
wartość odpisów amortyzacyjnych
koszt kredytu bankowego skorygowany tarczą podatkową
okres, na jaki może być udzielony kredyt bankowy
wartość końcową środka trwałego, po której może on być wykupiony od finansującego.
bo jakoś nie widzę gdzie by to wcisnąć.


Dla sprawdzenia policzyłem ile by wyszedł Koszt pozyskania aktywa leasingiem przy racie miesięcznej o wielkości 2080zł

Całkowite wydatki i koszty związane z umową leasingową

Wartość przedmiotu: 50 000
Opłata wstępna : 5 000
Suma rat (36*2080) = 74 880
Wykup = 3 500
Razem = 83 380

Wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodu
Opłata wstępna : 5 000
Suma rat (36*2080) = 74 880
Razem = 79 880

Zaoszczędzony podatek (tzw. tarcza podatkowa)
Wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodu x stopa podatku dochodowego: 79 880 x 19 proc. = 15 177,20 zł
Całkowite wydatki i koszty związane z umową leasingową - osłona podatkowa : 83 380 - 15 177,20 = 68 202,80 zł

Koszt pozyskania samochodu o wartości 50 000 zł przy wykorzystaniu leasingu: 68 202,80zł

gdzie dla kredytu jest:
Koszt pozyskania samochodu o wartości 50 000 zł przy wykorzystaniu kredytu bankowego: 84 693,92 zł.
Dalej spory skok a miał być zbliżony :roll:
Zbliżona wartość mi wyszła dopiero przy racie miesięcznej leasingu = 2 645 zł
Wtedy koszt pozyskania wyszedł: 84 678,20 zł

No i bądź tu mądry :?

Awatar użytkownika
gość

Re: Graniczna wartość opłaty leasingowej - pytanie

Post autor: gość »

I jak z tym zadaniem? Udało się coś wyliczyć? Też mam z tym problem teraz :/


ODPOWIEDZ