Wykup przedmiotu leasingu po zakonczeniu umowy a podatek

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Wykup przedmiotu leasingu po zakonczeniu umowy a podatek

Post autor: Rafael22 »

Witam

Pisząc prace mgr postanowiłem jeden podrozdział poświecić na ukazanie w praktyce korzyści leasingu operacyjnego.

Przydatny jest przykład z tematu: Leasing czy kredyt (różnice, zalety i wady)
http://www.forumleasing.pl/viewtopic.php?f=7&t=895

Tylko tam nie ma wykupu i stąd moje pytania.

Przykład
leasingu operacyjnym na samochód osobowy o wartosci netto 133 967,21zł umowa na 36 miesiecy ,
wykup za np 1% tj 1339,67zł netto , vat 308,12zł

Skończyła się umowa leasingu

Jako leasingobiorca wcześniej wrzucałem raty i oplate wstepna w koszty uzyskania przychodu, odliczyłem 6 tys Vat-u itd.

Czy teraz powinno się liczyć tak:

vat podlgajacy odliczeniu (60% z 308,12zł)= 184,87zł
vat nie podlegajacy odliczeniu (308,12-184,87)= 123,25zł

wartosc amortyzowana (1339,67 + 123,25 ) = 1462,92zł
wartosc podlegajaca amortyzacji (wartosc amortyzowana * (2*20%) * 19%) = 111,18zł

Suma oszczędności z wykupu = 111,18 + 184,87 = 296,05zł


dobrze kombinuje?
co do vat-u to jestem pewny ze dobrze kombinuje, ale co do amortyzacji to nie wiem czy aby na pewno ma byc ta kwota wykupu ;/ czy inna


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
trawex
Posty: 1
Rejestracja: 3 cze 2009, o 15:08

Re: Wykup przedmiotu leasingu po zakonczeniu umowy a podatek

Post autor: trawex »

takiej niskiej kwoty sie nie amortyzuje tylko w calosi w koszty wllicza w miesiacu poniesienia

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Wykup przedmiotu leasingu po zakonczeniu umowy a podatek

Post autor: Rafael22 »

Poniżej 3 500zł się nie musi amortyzować ale można, no chyba ze coś źle kojarzę.
Mi nie chodzi o kwotę czy to mniej niz 3,5 tys czy wiecej chodzi mi czy tak to sie liczy w tej sytuacji.

To wykup też można wrzucić w koszty uzyskania przychodu? sądziłem że nie, w końcu to już jest odrębna umowa kupna - sprzedaży :?

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Wykup przedmiotu leasingu po zakonczeniu umowy a podatek

Post autor: Tomasz Piotrowski »

To wykup też można wrzucić w koszty uzyskania przychodu?

A amortyzacja to nie koszt uzyskania przychodu? ;)

Co do obliczeń to nie sprawdziłem czy dobrze policzyłeś, ale założenia są dobre.

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Wykup przedmiotu leasingu po zakonczeniu umowy a podatek

Post autor: Rafael22 »

Tomek_P pisze:
To wykup też można wrzucić w koszty uzyskania przychodu?

A amortyzacja to nie koszt uzyskania przychodu? ;)
W tym pytaniu miałem na myśli wrzucenie wykupu w całości jak raty leasingowe to odniesienie do wypowiedzi
takiej niskiej kwoty sie nie amortyzuje tylko w calosi w koszty wllicza w miesiacu poniesienia
i to mi nie pasowało :p
Tomek_P pisze: Co do obliczeń to nie sprawdziłem czy dobrze policzyłeś, ale założenia są dobre.
jak są słuszne to git ;)

Czyli co jak jest mniej niż 3,5 tys to się wrzuca jak ratę leasingowa w koszty uzyskania przychodu a jak powyżej to obliczać wg słusznych założeń z postu 1?

Awatar użytkownika
rooster
PRO
Posty: 143
Rejestracja: 13 cze 2009, o 20:52

Re: Wykup przedmiotu leasingu po zakonczeniu umowy a podatek

Post autor: rooster »

Rafael22 pisze:
Czyli co jak jest mniej niż 3,5 tys to się wrzuca jak ratę leasingowa w koszty uzyskania przychodu a jak powyżej to obliczać wg słusznych założeń z postu 1?
Tak


ODPOWIEDZ