Raty leasingu powinny już wyraźnie spaść w porównaniu do lipcowego "szczytu"

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 558
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: O tyle powinny zmaleć raty leasingu od lipca

Post autor: Spayker »

marcinmaciek pisze:dzwoniłem na infolinie i powiedzieli mi, że trzeba napisać pismo i oni w ciągu 10 dni odeślą papierową odpowiedź. Pismo napisałem i czekam :)
Ciekawym co osiągniesz :)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
sonnenberg
Posty: 54
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 21:41

Re: O tyle powinny zmaleć raty leasingu od lipca

Post autor: sonnenberg »

mają mnie w d...e :)
Nie ma odpowiedzi i nie ma kontaktu, na infolinii twierdzą, że nadal "analizują" moje pismo.

Czekam dalej (teraz przynajmniej napisałem posta z dobrego konta)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: O tyle powinny zmaleć raty leasingu od lipca

Post autor: Michał Krupiński »

sonnenberg pisze:mają mnie w d...e :)
Nie ma odpowiedzi i nie ma kontaktu, na infolinii twierdzą, że nadal "analizują" moje pismo.

Czekam dalej (teraz przynajmniej napisałem posta z dobrego konta)
:)
Pośpiech nie jest teraz w ich interesie. Tzn. byłby, gdyby zdawali sobie, że przez takie rzeczy tracą sprawdzonego klienta, ale w niektórych firmach to tak niestety nie działa... ;)

Np.: w naszych ulubionych tu na forum leasingach fabrycznych nie działa to tak na pewno.
Kilka dni temu rozmawiałem z klientką Toyoty Leasing. Osoba ta była po części rozgoryczona, po części zdegustowana, a po części także śmiała się z postępowania swojego leasingodawcy. :)

Otóż Toyota Leasing podnosiła raty wraz z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych, za każdym razem przysyłając pismo o treści takiej - i to było przedmiotem śmiechu - że w zasadzie to oni nie mają wyjścia, są zmuszeni przez sytuację i bardzo żałują, ale no po prostu muszą podnieść tą ratę. :lol:

Oczywiście w drugą stronę to już nie zadziałało, tzn. jak od kilku miesięcy stopy i wibor spada, to ze strony Toyota Leasing zapadła cisza jak po śmierci organisty.

Więc klientka sama upomniała się o obniżkę. Powiedziano jej, że musi zrobić to na piśmie, bo tak przewiduje OWUL, co też uczyniła.

Odpowiedź napłynęła i raczej nikogo nie powinna dziwić. Powołując się na rozmaite paragrafy umowy i OWUL, w prawniczej nowomowie poinformowano klientkę, że obniżki nie będzie. :twisted:


Oczywiście prawnicza nowomowa w piśmie była potrzebna, bo ciężko jest inaczej poinformować klienta, że "mamy cię w dupie, bo możemy mieć cię w dupie, bo tak sobie to zapisaliśmy w owul, że ty musisz wszystko a my nie musimy nic".

Dlatego kolejna przestroga - czytać umowy! i omijać takie firmy krzaki szerokim łukiem. To, że w nazwie jest ładnie brzmiący wyraz Toyota czy Volkswagen, z którymi większość ma pozytywne skojarzenia, to jeszcze niestety o niczym nie świadczy. ;)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
sonnenberg
Posty: 54
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 21:41

Re: O tyle powinny zmaleć raty leasingu od lipca

Post autor: sonnenberg »

w załączniku odpowidez z getin leasing w sprawie mojego pisma o obniżkę rat zgodnie ze spadkiem WIBOR.

Jakieś pomysły co dalej?

Pozdrowienia
Załączniki
pismo.pdf
(40.71 KiB) Pobrany 647 razy

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: O tyle powinny zmaleć raty leasingu od lipca

Post autor: Lui »

sonnenberg pisze:w załączniku odpowidez z getin leasing w sprawie mojego pisma o obniżkę rat zgodnie ze spadkiem WIBOR.

Jakieś pomysły co dalej?

Pozdrowienia
Z tego co pamiętam w Getinie przeszacowania są raz na kwartał.
Teraz pewnie będzie w marcu. Może wtedy....
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
sonnenberg
Posty: 54
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 21:41

Re: O tyle powinny zmaleć raty leasingu od lipca

Post autor: sonnenberg »

Obawiam się, że Getin leasing ma w d..e spadek wiboru. Oczywiście napiszę ponowne pismo w marcu ale zapewne otrzymam identyczną odpowiedź.
Jestem ciekawy czy wszystkie firmy leasingowe tak się zachowują.

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: O tyle powinny zmaleć raty leasingu od lipca

Post autor: Tomasz Piotrowski »

sonnenberg, Tu mniej zdawkowa odpowiedź, którą dostał inny użytkownik forum od Getinu:
W odpowiedzi na poniższego e-maila i w celu wyjaśnienia przedstawionych wątpliwości, GETIN Leasing S.A. wyjaśnia co następuje.
Przeprowadzone przeszacowanie wysokości opłat leasingowych dokonane zostało w oparciu o zapisy zawartej pomiędzy Stronami umowy leasingu, tj. § 12 ust. 6 Ogólnych Warunków Umowy Leasingu (dalej „OWUL”) stanowiących załącznik do umowy leasingu i w związku z wystąpieniem określonych tam przesłanek.
Zgodnie bowiem z przywołanym powyżej zapisem OWUL (cyt.):
„Wysokość opłat leasingowych jest zmienna i może podlegać przeszacowaniu w pierwszym dniu każdego kwartału kalendarzowego w przypadku zmiany stawki WIBOR 3M dla umów wyrażonych w złotych, EURIBOR 3M dla umów indeksowanych kursem EUR, LIBOR 3M dla umów indeksowanych kursem USD oraz umów indeksowanych kursem CHF, w stosunku do stawki ostatnio obowiązującej tj. stawki z dnia zawarcia umowy leasingu albo wynikającej z ostatnio dokonanego przeszacowania. Przeszacowania może dokonać Leasingodawca, o czym zawiadomi Leasingobiorcę na piśmie, a zmienione opłaty zostaną ujęte w wystawianych fakturach VAT. Zmiana opłat leasingowych następuje począwszy od drugiego miesiąca kwartału, po którym nastąpiła zmiana stawki WIBOR 3M/EURIBOR 3M/LIBOR 3M i nie powoduje konieczności zawarcia aneksu do umowy leasingu.”
Jak wynika z powyższego postanowienia:
- przeszacowanie wysokości opłat leasingowych związane ze zmianą oprocentowania możliwe jest w pierwszym dniu kwartału kalendarzowego – „dzień przeszacowania” (w tym przypadku 01.10.2012r.),
- jeśli miała miejsce zmiana stawki bazowej przyjętej do umowy (zmiana pomiędzy stawką z dnia przeszacowania a stawką poprzednio obowiązującą dla umowy, tj. odpowiednio stawką z dnia zawarcia umowy lub wynikającą z ostatnio dokonanego przeszacowania),
- przeszacowania dokonuje Leasingodawca, o czy zawiadamia pisemnie Leasingobiorcę,
- zmiana wysokości opłat leasingowych związana z przeszacowaniem następuje od drugiego miesiąca kwartału kalendarzowego (w tym przypadku od 11.2012r.).
W związku z zaistnieniem wskazanych okoliczności, tj. wystąpieniem zmiany (wzrostu) stawki WIBOR 3M w umowie leasingu na dzień przeszacowania, Spółka GETIN Leasing S.A. jako Leasingodawca, działając zgodnie z postanowieniami umowy, dokonała zmiany oprocentowania na umowie.
W tym miejscu należy podkreślić, iż jedynie zbiegiem okoliczności jest fakt, iż dokonane przez Leasingodawcę w sposób uprawniony i właściwy przeszacowanie wysokości opłat leasingowych zbiegło się w czasie z decyzją Rady Polityki Pieniężnej („RPP”) o obniżce stóp procentowych. Zwracamy jednak uwagę, iż przedmiotowa decyzja RPP może mieć ewentualny wpływ na oprocentowanie przyjęte w umowie leasingu w przyszłości, jeśli zajdą określone w § 12 ust. 6 OWUL przesłanki, ale takiej ocenie owa okoliczność może – zgodnie z brzmieniem przywołanego przepisu umowy - podlegać najwcześniej w pierwszym dniu kolejnego kwartału kalendarzowego (wówczas będzie możliwe porównanie obowiązujących stawek WIBOR 3M).
Zwracamy też uwagę, iż zgodnie z treścią umowy, przeszacowania każdorazowo dokonuje Leasingodawca, o czym informuje Leasingobiorcę na piśmie. Decyzja taka każdorazowo podejmowana jest przez Leasingodawcę w oparciu o wszechstronną analizę bieżących oraz przyszłych, spodziewanych trendów na rynkach finansowych, zmiany stóp procentowych, kosztu pieniądza i z uwzględnieniem sytuacji gospodarczej kraju.
W świetle przedstawionych powyżej wyjaśnień i argumentów, stwierdzić należy jednoznacznie, iż dokonana przez GETIN Leasing S.A. obecna zmiana oprocentowania w umowach leasingu odbyła się zgodnie z postanowieniami zawartych umów, w terminach i na zasadach w nich określonych. W związku z tym opłaty leasingowe należy uiszczać w wysokościach i terminach zgodnych z przesłanym Pana nowym harmonogramem opłat leasingowych.
GETIN Leasing S.A. wyraża nadzieję, iż przedstawione powyżej wyjaśnienia są dla Pana jasne i czytelne, sytuacja związana z dokonanym przeszacowaniem wysokości opłat leasingowych, do której Spółka została zmuszona sytuacją gospodarczą, nie będzie budzić dalszych wątpliwości, a nasza dalsza współpraca przebiegać będzie bez zakłóceń, z poszanowaniem interesów obu stron i Pani zadowoleniem z usług świadczonych przez GETIN Leasing S.A.
Jeżeli nie zdecydują się na obniżkę w marcu to nie będą mieli się jak tłumaczyć, bo sytuacja gospodarcza jest teraz taka, że stopy będą cały czas spadać i wszyscy mówią, że nadal są za wysokie.

Awatar użytkownika
sonnenberg
Posty: 54
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 21:41

Re: O tyle powinny zmaleć raty leasingu od lipca

Post autor: sonnenberg »

super :)
kiedy proponujecie napisać ponownie?
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: O tyle powinny zmaleć raty leasingu od lipca

Post autor: Michał Krupiński »

sonnenberg pisze:super :)
kiedy proponujecie napisać ponownie?
Pozdrowienia
Ja bym napisał jeszcze od razu teraz - przed tym jak minie data na podjęcie decyzji. Bo potem to trzeba czekać kolejny kwartał (w przypadku jeśli nie obniżą)

Zawarłbym coś w stylu::
W związku z wyraźnym spadkiem Wibor 3M oraz jednoznacznymi prognozami i oczekiwaniami co do kolejnych obniżek w bieżącym roku zwracam się ponownie z prośbą o przeszacowanie raty leasingowej do obecnego poziomu Wibor 3M.

Obecna polityka monetarna nie uzasadnia utrzymywania kosztu finansowego na niezmienionym poziomie.

Niezrozumiałe jest też dla mnie powoływanie się na stanowisko banku finansującego Państwa działalność, w sytuacji kiedy jest to, co do kapitału i tożsamości, praktycznie ta sama instytucja.

Wobec powyższego, brak pozytywnej reakcji na moją prośbę zmuszony byłbym uznać jako świadome wykorzystanie sytuacji w celu zwiększenia Państwa marży.
Wierzę jednak, że tak się nie stanie, bo nadszarpnęłoby to moje zaufanie i dobrą opinię... itd., itp.


Napisałem tak na szybko co ja bym zawarł w takim piśmie... :oops:
Tak naprawdę to i tak może guzik dać, bo ta firma w OWUL zostawiła sobie dużą dowolność w kształtowaniu kosztu.
Jednak próbować warto. :)
sonnenberg pisze:Jestem ciekawy czy wszystkie firmy leasingowe tak się zachowują.
Te w stylu Getinu zachowują się dokładnie tak samo. :)

Są jednak też i takie, które z mocy umowy zobowiązują się do korekty rat w górę i w dół w zależności od zmiany wysokości Wibor i co miesiąc z automatu rata jest dostosowywana do poziomu Wibor.

Robi to "komputer" i nie trzeba czekać na niczyją decyzję. ;)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
sonnenberg
Posty: 54
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 21:41

Re: O tyle powinny zmaleć raty leasingu od lipca

Post autor: sonnenberg »

witajcie
zgodnie z propozycją dziś napiszę kolejny list miłosny do BOK Getin leasing z uwzględnieniem powyższych propozycji, Na pewno poinformuję co i jak :)

Pozdrowienia


ODPOWIEDZ