IRR i NPV dla kredytu i leasingu - pomoc do pracy licencjackiej

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
mcharcinski
Posty: 6
Rejestracja: 5 maja 2013, o 12:58

IRR i NPV dla kredytu i leasingu - pomoc do pracy licencjackiej

Post autor: mcharcinski »

Witajcie. Mam prośbę. Potrzebuję do mojej pracy licencjackiej obliczyć NPV i IRR dla oferty Kredytu oraz Leasingu.
Kwota zakupu samochodu: netto 65 040,65, brutto 79 999,99.
Oprocentowanie nominalne kredytu: 5,99 %
Prowizja banku kredyt: 5 %
Koszt leasingu: 109,30 %
Okres kredytu i Leasingu: 3 lata
Wykup leasing: 1 %
Wkład własny: Kredyt 20%, Leasing 10%
Rata brutto: Kredyt 2 169,15 PLN, Leasing 2 327,86 PLN

Prośba czy ktoś mógł by mi obliczyć IRR i NPV i najlepiej przesłać plik z excela bo chciał bym też zobaczyć procedurę obliczeń. Z góry wielkie dzięki


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
palacz

Re: IRR i NPV dla kredytu i leasingu - pomoc do pracy licencjackiej

Post autor: palacz »

Próbowałeś zrobić coś sam, czy czekasz na gotowe?

Awatar użytkownika
mcharcinski
Posty: 6
Rejestracja: 5 maja 2013, o 12:58

Re: IRR i NPV dla kredytu i leasingu - pomoc do pracy licencjackiej

Post autor: mcharcinski »

Probowalem o powychodzily mi glupoty.
Przy IRR obliczalem to tak ze w punkcie zero obliczylem - (79 999,99 - wplata pierwsza), potem 1-35 rata 36 rata + wykup i wyszlo mi IRR ponizej 100% wiec cos wyszlo mi nie tak.


Awatar użytkownika
mcharcinski
Posty: 6
Rejestracja: 5 maja 2013, o 12:58

Re: IRR i NPV dla kredytu i leasingu - pomoc do pracy licencjackiej

Post autor: mcharcinski »

A macie moze NPV?

Awatar użytkownika
thewas69

Re: IRR i NPV dla kredytu i leasingu - pomoc do pracy licencjackiej

Post autor: thewas69 »

Nie wiem jak załączyć plik Excel, to Ci opiszę, bo temat prosty:
Przede wszystkim zrozum ofertę kredytu:

wartość przedmiotu 79.999,99
Udział własny: 20%
oprocentowanie nominalne, jak piszesz 5.99% (czyli GETIN)
rata, jak powiadasz 2.169,15
Zakładam, że prowizja (uważasz 5%) kredytowana, bo w innym przypadku taka wysokość raty przy tym oprocentowaniu nie miałaby sensu.
Wartość faktycznie zaciąganego kredytu, przy założeniu nominalnego oprocentowania 5.99% policzysz w Excelu ze wzoru:
=-PV(5,99%/12;36;2169,15;0;0) - otrzymasz 71.312,79 - to jest wartość faktycznie zaciągniętego kredytu. Prowizja zatem wynosi nie 5%, tylko 71.312,79 - 80%*79.999,99 = 7.312,79, czyli 11.43% wartości kredytu 64.000 (tj. 80%*79.999,99). Tak, tak kredyty nie są tanie pomimo oprocentowania 5.99%. Oczywiście przedstawiona oferta mówi o 5% prowizji dla banku, nie mówi natomiast o dodatkowej prowizji 6.43% dla kogoś innego (dealer, finansowanie dodatkowych usług np. dojazd przedstawiciela, koszty akwizycji itp). Ewentualnie jakieś obligatoryjne ubezpieczenia.

Jak zrobisz sobie przepływ:
przepływ 0 = -64000 (zakładasz, że tyle kredytu zaciągasz), bo wpłaciłeś 20% i więcej bank nie płaci do dostawcy, reszta to kredytowane prowizje, których spłata jest uwzględniona w następnych przepływach
przepływ 1-36 = 2.169,15
Zrobienie przepływów to 37 komórek w Excel bezpośrednio pod sobą np. w ostatniej, 38-ej dajesz funkcję =IRR(zakres komórek;0,0001)*12 i masz roczne faktyczne oprocentowanie kredytu uwzględniające spłatę prowizji w czasie
W tym przypadku równe = 13.41%

Dla leasingu sprawa jest prostsza:
przepływ 0 = -72000 (zakładasz 10% udział własny)
przepływ 1-35 = 2.327,86 (raty 1-35)
przepływ 36 = 3.127,86 (rata + wykup)
Analogicznie jak dla kredytu dajesz = IRR(zakres komórek;0,0001)*12 i masz roczne faktyczne oprocentowanie leasingu - 10.70%.

Awatar użytkownika
thewas69

Re: IRR i NPV dla kredytu i leasingu - pomoc do pracy licencjackiej

Post autor: thewas69 »

a odnośnie NPV, to najpierw spytaj promotora jakiego projektu inwestycyjnego ma dotyczyć, trochę więcej szczegółów, czy przedsiębiorca, czy konsument, czy możliwe odliczenie VAT czy nie, jakie dochody osiąga, wg. jakiej skali podatkowej się rozlicza itp - wówczas analiza NPV może mieć jakichś sens. I spytaj jaką masz założyć stopę dyskonta.

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: IRR i NPV dla kredytu i leasingu - pomoc do pracy licencjackiej

Post autor: Rafael22 »

thewas69 zapomniałeś dodać do kredytu 5% prowizji IRR będzie większe.

W banalnie prosty sposób można sobie policzyć IRR a co za tym idzie rzeczywiste oprocentowanie kredytu i leasingu takim ustrojstem co sie zwie: Kalkulator do porównania ofert leasingu v.2.1

oto wynik:
Obrazek

Awatar użytkownika
mcharcinski
Posty: 6
Rejestracja: 5 maja 2013, o 12:58

Re: IRR i NPV dla kredytu i leasingu - pomoc do pracy licencjackiej

Post autor: mcharcinski »

Witam. Wielkie dzieki za pomoc. Jestem niezgonnie wdzieczny. Co do pytan dot NPV: chodzi tu o przedsiebiorce, mozna odliczyc VAT rozlicza sie wedlug podatku liniowego, a co do dochodow moge sam cos zalozyc nawet i 0 PLN dochodu. Iezeli chodzi o dyskont tez moge wpisac to co chce. Chodzi tu tylko i wylacznie o porownanie, a dane ktore wpisalem mam tylko i wylycznie wpisac w prace.

Awatar użytkownika
thewas69

Re: IRR i NPV dla kredytu i leasingu - pomoc do pracy licencjackiej

Post autor: thewas69 »

Rafael,

Zakładam, że prowizja jest w całości kredytowana, w taki sposób funkcjonują kredyty samochodowe. W związku z czym nie dokłada się jej, gdyż jej spłata uwzględniona jest w ratach miesięcznych.
Oczywiście najpewniejszym rozwiązaniem byłoby przedstawienie faktycznej oferty/umowy kredytowej, wtedy wszystko jest jasne.


ODPOWIEDZ