Faktura VAT za odstępne

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
kako1
Posty: 3
Rejestracja: 22 lip 2013, o 13:33

Faktura VAT za odstępne

Post autor: kako1 »

Chcę przejąć leasing auta i będę musiał zapłacić odstępne dla obecnego leasingobiorcy, ok 8000pln.
Bez problemu wystawi mi ta firma na tą kwotę fakturę, tylko teraz kwestia jest co może być na tej fakturze, żebym mógł sobie od niej odliczyć Vat. I najlepiej jakby ten Vat nie wliczał się w te limit 6000pln, który można odliczyć łącznie.

Z tego co wiem, to nie da rady wpisać takiego czegoś takiego jak odstępne.
Może wpisać jakąś usługę związaną z tym autem?
Jakie macie doświadczenia w tej kwestii?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 558
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Faktura VAT za odstępne

Post autor: Spayker »

kako1 pisze:Chcę przejąć leasing auta i będę musiał zapłacić odstępne dla obecnego leasingobiorcy, ok 8000pln.
Bez problemu wystawi mi ta firma na tą kwotę fakturę, tylko teraz kwestia jest co może być na tej fakturze, żebym mógł sobie od niej odliczyć Vat. I najlepiej jakby ten Vat nie wliczał się w te limit 6000pln, który można odliczyć łącznie.

Z tego co wiem, to nie da rady wpisać takiego czegoś takiego jak odstępne.
Może wpisać jakąś usługę związaną z tym autem?
Jakie macie doświadczenia w tej kwestii?
Z interpretacji podatkowych wynika, że możesz odliczyć cały VAT (bez limitu) od odstępnego nawet jeżeli przejmowana umowa dotyczy samochodu osobowego.

Sprawdź sobie w google ILPP1/443-889/08-5/BP

Tylko co do zaliczenia w koszty to jeżeli prowadzisz pełną księgowość powinieneś rozliczać koszt odstępnego proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy.

Wpisuje się na fakturze prawdę :)
Czyli "opłata za przejęcie praw do umowy" albo coś podobnego.

Awatar użytkownika
palacz

Re: Faktura VAT za odstępne

Post autor: palacz »

kako1 pisze:I najlepiej jakby ten Vat nie wliczał się w te limit 6000pln, który można odliczyć łącznie.
Spayker pisze:Z interpretacji podatkowych wynika, że możesz odliczyć cały VAT (bez limitu) od odstępnego nawet jeżeli przejmowana umowa dotyczy samochodu osobowego.
Niektórzy dmuchają na zimne (albo nie wiedzą) i odliczają tylko 60% od odstępnego, ale na pewno nie liczy się to do limitu 6000 dla umowy.

Awatar użytkownika
kako1
Posty: 3
Rejestracja: 22 lip 2013, o 13:33

Re: Faktura VAT za odstępne

Post autor: kako1 »

Ok, czyli rozumiem, że na odstepne mogę dostać legalnie f-re.
Kwestia teraz jak to napisać na tej f-rze, żeby US się nie czepiał.

Czy słowo "odstępne" może zostać użyte, czy moze lepiej któreś z poniższych?

"opłata za przejęcie praw do umowy X"
Czy może takie coś "przeniesienie praw użytkowania przedmotu leasingu X" ?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Faktura VAT za odstępne

Post autor: Michał Krupiński »

kako1 pisze:Ok, czyli rozumiem, że na odstepne mogę dostać legalnie f-re.
Kwestia teraz jak to napisać na tej f-rze, żeby US się nie czepiał.

Czy słowo "odstępne" może zostać użyte, czy moze lepiej któreś z poniższych?

"opłata za przejęcie praw do umowy X"
Czy może takie coś "przeniesienie praw użytkowania przedmotu leasingu X" ?
Myślę, że nie ma przeszkód, żeby zostało użyte słowo "odstępne", ale jest ono dość mało opisowe...

"opłata za przejęcie praw do umowy X" - wydaje się, że oddaje o co chodzi.
"przeniesienie praw użytkowania przedmotu leasingu X" - też wydaje się okej.

Dla większej pewności zapytałbym jeszcze na jakimś forum, na którym siedzą ludzie zajmujący się księgowością, np. forum.gofin.pl.
Myślę, że znajdzie się ktoś kto robił takie rzeczy.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
docktor
Posty: 86
Rejestracja: 10 sie 2010, o 17:21

Re: Faktura VAT za odstępne

Post autor: docktor »

Odstępne może być

np, odstępne za przekazanie praw do umowy leasingu
albo samo przekazanie praw do umowy leasingu

Prawdę mówiąc nazewnictwo na fakturze ma drugorzędne znaczenie, ale odstępne jest w porządku


ODPOWIEDZ