Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 25
Rejestracja: 6 lip 2009, o 15:11

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Mistrz »

aerofan pisze:Policzcie, zanim popędzicie do salonów. REALNE wyliczenia:

Kupujemy Kia Sportage- pierwszy z brzegu, ale jeden z najlepiej się sprzedających aut (opcjonalnie Skoda Octavia, Golf Variant itp. za podobne pieniądze). Opcja 4x4, diesel 136KM, dobre wyposażenie. Cennikowo 105 tys, targujemy u dilera na 100.000 PLN.

Wariant 1: Kupujemy auto "z kratką". Odliczamy 23% Vat, czyli zostaje nam 81.300. Wrzucamy to w koszty (amortyzacja). Zakłądając, ze generujemy zysk, to w skali globalnej odliczamy jeszcze 19% CIT. Czyli de facto samochód kosztuje nas ok 66.000. Auto sprzedajemy po 3-3,5 roku. Rynek wtórny jak marzenie. Auta sprzedają się bardzo dobrze (wiem, bo sam szukałem ostatnio 3 letniej Kii). Dostajemy 60.000 brutto(zakładając, że auta nie zajeździliśmy). Vat niestety musimy oddać (bez względu na to, czy sprzedajemy po pół roku czy od razu - odliczyliścmy cały to musimy oddać cały). Zostaje nam 48.780 netto (przychód). Oczywiście to nasz przychód, czyli minus 19% czyli zostaje w kieszeni 39.500. Na aucie straciliśmy przez ten czas więc ok. 26.500 PLN (netto).

Wariant 2. Kupujemy auto "normalnie". Płacimy 100.000, odliczamy 6000 VAT, reszta idzie w koszty (amortyzacja, 94.000 zł). Po odliczeniu CIT zostaje 76.140. Sprzedajemy po 3-3,5 roku (jeśli wykupujemy z leasingu czekamy pół roku). Dostajemy 60.000 zł. Musimy oddać 2/5 z tego 6000 zł Vat, co to go odliczyliśmy na początku, czyli 2400 zł. Zostaje nam 57.600 zł (netto). Oddajemy podatek CIT i zostaje 46600. Na aucie straciliśmy 29.484 zł (netto).

Finalnie różnica NIE w wysokości wartości podatku VAT, jak niektórzy sobie myślą krótkowzrocznie, ale tylko 3000 zł. Zakładając, że homologowane auto jest droższe o jakieś 1-3 tys w zależności od marki, ta różnica się zaciera. Gra warta świeczki ? Na dodatek nie jeździmy zwykłą osobówką tylko ciężarówką, co teoretycznie może przysporzyć nam problemów tylko (słyszałem o przypadkach, że ludzie dostawali mandaty za granicą bo wjeżdżali do miasta takim autem).
aerofan, jeśli jestem dobrze poinformowany to przy sprzedaży w 2014 roku każdego auta zarejestrowanego na firmę trzeba będzie odprowadzić podatek VAT, czyli wariant 2 już wychodzi zdecydowanie mniej korzystnie.

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Lui »

Mistrz pisze:aerofan, jeśli jestem dobrze poinformowany to przy sprzedaży w 2014 roku każdego auta zarejestrowanego na firmę trzeba będzie odprowadzić podatek VAT, czyli wariant 2 już wychodzi zdecydowanie mniej korzystnie.
Ja słyszałem, że ma zostać po staremu i będzie można sprzedawać nadal z VAT zw.
Tak podobno przewiduje projekt nowego rozporządzenia, które jeszcze nie zostało podpisane przez ministra stąd chyba zamieszanie powstało. Ale nie mam pewności co do tego.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 25
Rejestracja: 6 lip 2009, o 15:11

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Mistrz »

Dzięki za informacje, muszę się zagłębić w sprawie, bo już wycofałem jedno auto z firmy by uniknąć dodatkowego VATu a rozważam jeszcze taką możliwość dla dwóch pojazdów.

Awatar użytkownika
Wolny
Posty: 139
Rejestracja: 16 lut 2010, o 08:44

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Wolny »

Lui pisze:Ja słyszałem, że ma zostać po staremu i będzie można sprzedawać nadal z VAT zw.
Tak podobno przewiduje projekt nowego rozporządzenia, które jeszcze nie zostało podpisane przez ministra stąd chyba zamieszanie powstało. Ale nie mam pewności co do tego.
Potwierdzam :geek:

Ma być rozporządzenie i w grupie zwolnionej z vat jest zbycie samochodów od których nie przysługiwało pełne odliczenie vat przy nabyciu. brzmi on zresztą prawie tak samo jak w poprzednim rozporządzeniu.

Awatar użytkownika
Art

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Art »

no to jak to będzie z tym odbiorem auta w leasingu?? z jednej strony piszecie, ze zapis dotyczy tylko leasingu, czyli np. przy gotowce odliczamy wszystko, przy kredycie w sumie tez, ale potrzebujemy fakturę zaliczkową. Tyle ze jak ktoś napisał - od 2014 - od faktury zaliczkowej nie można chyba odliczyć vat ????

Z kolei wracając do leasingu i wplacenia 1 raty w lutym tj przed wejściem w zycie ustawy - powinno to być traktowane jako prawo nabyte????

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał Krupiński »

Art pisze:no to jak to będzie z tym odbiorem auta w leasingu?? z jednej strony piszecie, ze zapis dotyczy tylko leasingu
Chodzi o to, że przy leasingu samochód musi być odebrany od leasingodawcy przed wejściem w życie ustawy, żeby po wejściu jej w życie móc dalej odliczać 100% VAT od kolejnych rat leasingowych.
Art pisze:czyli np. przy gotowce odliczamy wszystko, przy kredycie w sumie tez, ale potrzebujemy fakturę zaliczkową. Tyle ze jak ktoś napisał - od 2014 - od faktury zaliczkowej nie można chyba odliczyć vat ????
Nikt nie napisał, że potrzebna jest faktura zaliczkowa. Padło tylko pytanie, czy to wystarczy.
Mowa później była o tym, że nowa ustawa nie reguluje (bo nie może) na jakich zasadach można odliczyć VAT jeżeli do dostawy "fizycznie" nie dojdzie przed wejściem w życie nowej ustawy.

Jeżeli już to regulują to obecnie obowiązujące przepisy.
Czy wystarczy faktura zaliczkowa, ewentualnie inne rozwiązanie, to trzeba prześledzić przepisy, ewentualnie - jak polecił Lui - przedzwonić do KIP.

Jak mi wystarczy czasu, to sam przedzwonię, bo widzę, że przebieramy w tej dyskusji nogami w miejscu... :roll: :)
Art pisze:Z kolei wracając do leasingu i wplacenia 1 raty w lutym tj przed wejściem w zycie ustawy - powinno to być traktowane jako prawo nabyte????
I jest! Jednak trzeba będzie umowę zarejestrować w US oraz odbiór pojazdu od leasingodawcy musi nastąpić najpóźniej na dzień przed wejściem w życie nowej ustawy.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
eni4c

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: eni4c »

Michael pisze:Nikt nie napisał, że potrzebna jest faktura zaliczkowa. Padło tylko pytanie, czy to wystarczy.
Mowa później była o tym, że nowa ustawa nie reguluje (bo nie może) na jakich zasadach można odliczyć VAT jeżeli do dostawy "fizycznie" nie dojdzie przed wejściem w życie nowej ustawy.

Jeżeli już to regulują to obecnie obowiązujące przepisy.
Czy wystarczy faktura zaliczkowa, ewentualnie inne rozwiązanie, to trzeba prześledzić przepisy, ewentualnie - jak polecił Lui - przedzwonić do KIP.

Jak mi wystarczy czasu, to sam przedzwonię, bo widzę, że przebieramy w tej dyskusji nogami w miejscu...
Mój księgowy dzwonił do urzędu skarbowego, dostał informację, że takie rozwiązanie jest możliwe.

Awatar użytkownika
KOLEC
Posty: 316
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 10:56

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: KOLEC »

eni4c pisze:Mój księgowy dzwonił do urzędu skarbowego, dostał informację, że takie rozwiązanie jest możliwe.
W urzędach czasem nie nadążają.

KIP bezpieczniejszy moim bardzo skromnym zdaniem

Awatar użytkownika
palacz

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: palacz »

Reporter rmf dowiedział się w MF, że chcą wprowadzić ustawę jak najszybciej. Podobno już nie 1 marca ale w połowie lutego albo nawet szybciej :shock:


Zablokowany