Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
FmLeasing.pl
FmLeasing.pl
Posty: 906
Rejestracja: 31 mar 2009, o 13:12

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: FmLeasing.pl »

Kolejne wątpliwości związane z nowelizacją budzi sposób odliczania VAT od rat leasingu samochodów osobowych po wejściu w życie nowych zasad.
Także na naszym forum poruszany był ten problem i padały także błędne odpowiedzi. Wyjaśniamy jak jest to rozwiązane w projekcie:
...
Czytaj dalej: Co z VAT od kolejnych rat leasingu samochodów osobowych po nowelizacji?
http://www.FmLeasing.pl | Kontakt: news(at)fmleasing.pl


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Raffiwawa

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Raffiwawa »

Witam,
proszę o pomoc, gdyż mam już kilka sprzecznych odpowiedzi.
Chciałbym wziąć w leasing Renault Megane hatchback z homologacją (kratka za tylnymi siedzeniami) rok 2010
Księgowa mojej żony powiedziała, że od takiego auta nie ma możliwości odliczenia 100% VATu.
Gdzieś w tym temacie znalazłem, że ładowność auta osobowego używanego musi mieć 500 kg, a Megane tyle chyba nie ma.

We wszystkich ogłoszeniach, oglądałem Megane i Focusy (same hatchbacki), sprzedający piszą, że można odliczyć 100% VATu.

Mam już mętlik w głowie, także proszę kogoś o pomoc i wypowiedzenie się w temacie, najlepiej z oparciem o podstawę prawną.

Z góry dziękuję
Rafał

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Lui »

Raffiwawa pisze:Chciałbym wziąć w leasing Renault Megane hatchback z homologacją (kratka za tylnymi siedzeniami) rok 2010
Ma kratkę to zakładam, że jest to model sprzedany w 2010 roku jako ciężarowy z homologacją od polskiego dealera.
Jeśli tak to musiał mieć ładowność 500 kg.

Jeśli tak to można odliczyć w tej chwili 100% vatu

Podstawą prawną jest obowiązująca ustawa o VAT
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Lui »

Dodam jeszcze, że w 2010 roku Megane hatchback były sprzedawane w wersji z homologacją ciężarową, więc takie samochody na pewno są na wtórnym rynku.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1236
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Jarosław Król »

wiadomości pisze:Kolejne wątpliwości związane z nowelizacją budzi sposób odliczania VAT od rat leasingu samochodów osobowych po wejściu w życie nowych zasad.
Także na naszym forum poruszany był ten problem i padały także błędne odpowiedzi. Wyjaśniamy jak jest to rozwiązane w projekcie:
UWAGA WAŻNE!
Powyższa publikacja odnosi się do zapisów w projekcie nowelizacji z dnia 07.01.2014. Tymczasem projekt ten został już zmodyfikowany. W nowej wersji projektu artykuł, na podstawie którego przygotowaliśmy publikację został zmieniony! Obecnie analizujemy nowszy projekt i wnioskami podzielimy się tak szybko jak to możliwe.

Awatar użytkownika
Wojcieszko
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2014, o 22:30

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Wojcieszko »

Witam. A ja mam do Państwa takie pytanie... Po jutrze mam podpisać umowę i ofertę leasingową na Skodę Superb z homologacją N1, bez kratki. Prowadzę działalność gospodarczą i planuję odliczyć od samochodu pełny VAT. Jak już wyczytałem nie będzie żadnych problemów z odliczeniem pełnego VAT'u od wszystkich rat leasingowych, ponieważ auto odbiorę w przyszłym tygodniu... Mam jednak pytanie które mnie nurtuje nawet bardziej niż sam VAT. Czy takim autem, po wejściu nowych przepisów nadal będę mógł jeździć w celach prywatnych? Wiadomo, że w nowych przepisach ma być 50% odliczenia, jeżeli planujemy wykorzystywanie auta do celów prywatnych, co więc z autami zakupionymi w takiej sytuacji jak ja? Krótko mówiąc czy auto zakupione w styczniu tego roku, z pełnym odliczeniem VAT i homologacją N1, w np. maju tego roku (po wejściu nowych przepisów) będę mógł wykorzystywać do celów prywatnych? Za wszystkie odpowiedzi z góry serdecznie dziękuję. Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Raffiwawa

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Raffiwawa »

W związku z tymi zawirowaniami,
czy jak zakupie auto za gotówkę z homologacją do czasu wprowadzenia nowych przepisów, to oczywiście mogę jednorazowo wtedy odliczyć 100% VATu od zakupu?
Tak rozmyślam, bo czasu niby coraz mniej i chyba to będzie bezpieczniejsze. Jeszcze zamieszają coś z tymi ratami leasingowymi od kratek i będę w plecy.


Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał Krupiński »

Wojcieszko pisze:Czy takim autem, po wejściu nowych przepisów nadal będę mógł jeździć w celach prywatnych? Wiadomo, że w nowych przepisach ma być 50% odliczenia, jeżeli planujemy wykorzystywanie auta do celów prywatnych, co więc z autami zakupionymi w takiej sytuacji jak ja? Krótko mówiąc czy auto zakupione w styczniu tego roku, z pełnym odliczeniem VAT i homologacją N1, w np. maju tego roku (po wejściu nowych przepisów) będę mógł wykorzystywać do celów prywatnych? Za wszystkie odpowiedzi z góry serdecznie dziękuję. Pozdrawiam :)
Tak, taki samochód będziesz mógł użytkować także w celach prywatnych i nadal odliczać 100% VAT. :)
Raffiwawa pisze:W związku z tymi zawirowaniami,
czy jak zakupie auto za gotówkę z homologacją do czasu wprowadzenia nowych przepisów, to oczywiście mogę jednorazowo wtedy odliczyć 100% VATu od zakupu?
Tak - jednorazowo odliczasz 100% VAT.
Raffiwawa pisze:Tak rozmyślam, bo czasu niby coraz mniej i chyba to będzie bezpieczniejsze. Jeszcze zamieszają coś z tymi ratami leasingowymi od kratek i będę w plecy.
Nie mogą nic zamieszać. Prawo im nie pozwala.
Zresztą kratki znikają już trzeci raz (wcześniej w 2004 i ponownie na koniec 2010) i w poprzednich przypadkach też tak to było rozwiązane, że można było odliczać 100% VAT do końca umowy.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Wojcieszko
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2014, o 22:30

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Wojcieszko »

A ja im więcej czytam, tym większy mam problem... W wielu artykułach jest napisane, że za auto odliczymy 100% VAT, ale nie ma pewności, że będziemy mogli z niego korzystać prywatnie... Tylko ciekawi mnie na jakiej podstawie urząd udowodni mi, że ja z niego prywatnie korzystam? Już sam nie wiem co robić, a decyzję muszę podjąć do jutra...


Zablokowany