Prośba do odświadczonych lesingobiorców

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Rondenis

Prośba do odświadczonych lesingobiorców

Post autor: Rondenis »

Witam
Otworzyłem nowa działalność i chciałem zapytać doświadczonych forumowiczów, lesingobiorców bo bedę wybierał spośród 3 Bankow
Raiffeisen Leasing, ING Lease , Getin Leasing.

Nie chodzi mi o koszty który z banków jest najtańszy bo różnice sa niezbyt wielkie i to z tego co tutaj na forum wyczytuje nie najważniejsze lecz:

Na co konkretnie zwrócić szczególna uwagę w poszczegolnych bankach ??

Jakie niejasne praktyki stosują ww banki badz co z waszych doświadczeń było niedogodne w finansowaniu tych że o to banków ??

Opinie oczywiście czytałem ale chodzi mi tu o konkretne doświadczenia i zapisy w umowach które można przeoczyć a później okazuje sie ze cierpimy z powodu niedopatrzenia

Każda z Waszych informacji bedzie pewnie niesamowicie pomocna
Z góry dziękuje za zainteresowanie postem i każdą pomoc


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Rondenis

Re: Prośba do odświadczonych lesingobiorców

Post autor: Rondenis »

Gdyby było to dla Was ważne
Koszt przedmiotu 45000 netto
sam.dostawczy do 3,5 t używany
Liczba rat 47
wpłata 25%-30% - wynika z nowo rozpoczętej działalności
wykup 1%
Co dla mnie ważne ??
- Żeby spłacać raty bez jakis dziwnych dodatkowych problemów wynikłych nie z nierespektowania obowiązkowych płatnosci czasowo
ale pozostałe przypadki nie wynikajace z mojej winy.

Krótko mówiac chciałbym placić raty i nie mieć problemów ze np pojawiły sie jakies dodatkowe koszty o których nie wiedziałem czy np jakis problem z wykupem na koniec pojazdu czy w zwiazku np ze szkoda całkowita itp

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Prośba do odświadczonych lesingobiorców

Post autor: Michał Krupiński »

Myślę, że nie prędko może znaleźć się ktoś, kto korzystał z usług tych trzech firm, ma porównanie i do tego zechce się wypowiedzieć...

Generalnie na sprawę najlepiej będzie chyba spojrzeć "dwuwymiarowo":

1. Jakość leasingodawcy.
W tym zestawie firm Getin jest do odstrzału. To najsłabsza, najgorzej traktująca klientów firma z tych trzech. Stosuje co najmniej kilka rozwiązań, które klientom podnoszą koszty. Nie ma zaszytego mechanizmu automatycznej zmiany rat na skutek zmiany Wibor. TOiP jest dość droga, ale tu uwaga - ostatnio firma wprowadziła rozwiązanie, że płaci się zryczałtowaną opłatę roczną w wysokości chyba 145 zł netto i dzięki temu nie są już naliczane opłaty dodatkowe z TOiP (z wyjątkiem windykacyjnych i skracających umowę, itp.).

ING Lease jest okej, aczkolwiek dopiero od 3-4 lat zajmują się drobnym klientem i nadal cierpią na bolączki wieku dziecięcego. Najczęściej wychodzi to przy przewlekłej procedurze, jeżeli z dostawcą czy samochodem wychodzi coś niestandardowego - a przy używanym samochodzie często tak się dzieje.

Raiffeisen Leasing - firma dobrze oceniana, ale niestety zdarza się, że wciskane są klientowi dodatkowe, nie zawsze chciane ubezpieczenia i usługi dodatkowe. Dlatego trzeba uważnie czytać umowę przed zawarciem i jeżeli się na coś decydować, to świadomie.
Poza tym firma dość elastyczna jeżeli klient chce mieć jakieś niestandardowe rozwiązania, np.: z ubezpieczeniem. Jest też opcja przejścia na leasing konsumencki, w przypadku gdyby chciało się zlikwidować działalność.

2. Przedmiot i klient.
Przedmiot jest używany i dopiero rozpoczęta działalność. I tu prawdopodobnie Getin może być firmą, która najszybciej i najbardziej gładko przeprowadzi procedurę, bo oni od lat finansują bardzo dużo samochodów używanych.
W Raiffeisenie może być trochę bardziej pod górkę, a najbardziej pod górkę najprawdopodobniej będzie w ING.


Podsumowując - ja postawiłbym na pierwszym miejscu Raiffeisen, pozostałe dwie firmy trzymając w odwodzie, gdyby w RL zaczęli robić pod górkę.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Rondenis

Re: Prośba do odświadczonych lesingobiorców

Post autor: Rondenis »

Dzięki za wyczerpujacą odpowiedz.

Co do Getin leasing to fakt bo czuje ze beda robili najmniejszy problem w pozyskaniu Leasingu na samochód uzywany i dokładnie juz posiadaja zryczałtowana kwotę 145zł netto za prowadzenie umowy wiec nie ma TOiP co wydaje sie byc dobrym rozwiązaniem.(Poza oczywiscie windykacją, skróceniem umowy i chyba cesja)

Ciekawi mnie jeszcze jakie własnie grzechy przed którymi trzeba sie przestrzegać posiada GL??

Co do ING nawet oferta jest tańsza ale wiem że bedzie problem z samochodem używanym a tym bardziej jeśli jeszcze nie współpracowali z np danym auto-komisem. Wyceny,dokładne sprawdzanie sprzedawcy itp. ciagnie sie to pewnie troszkę czasu, w zasadzie nie ma sie im co dziwić, chodz mi niestety troszke zależy na czasie i dlatego też
najbardziej myśle o GL

Dlatego może też bedziesz wstanie powiedzieć mi coś z doswiadczenia własnego a także korzystania z forum co najcześciej jest problemem z tym leasingodawcą???
Czytałem opinie o GL i wrażenie jest takie że jeżeli wszystko jest ok raty sa płacone w czasie itp to wiekszych problemów nie ma, wiadomym jest że jeżeli zobowiazuje sie do płacenia okreslonej sumy miesiecznie to jeżeli nie wywiązuje sie z tego obowiazku mogą mieć zastrzeżenia naliczać kary itd.

Chodzi mi bardzie np przy podpisaniu umowy na co zwrócić szczególna uwagę czy stosuja jakies sztuczki, które cieżko zauważyć na pierwszy rzut oka??
Co w ich leasingowaniu jest najbardziej niedogodnym zapisem porównując do innych leasingodawców??
O co jeszcze dokładnie dopytać żebym jako nowicjusz w tej kwestii( brania leasingu), później nie pluł sobie w twarz że tego nie sprawdziłem czy nie wziąlem pod uwagę ???

Awatar użytkownika
Rondenis

Re: Prośba do odświadczonych lesingobiorców

Post autor: Rondenis »

Dzięki za wyczerpujacą odpowiedz.

Co do Getin leasing to fakt bo czuje ze beda robili najmniejszy problem w pozyskaniu Leasingu na samochód uzywany i dokładnie juz posiadaja zryczałtowana kwotę 145zł netto za prowadzenie umowy wiec nie ma TOiP co wydaje sie byc dobrym rozwiązaniem.(Poza oczywiscie windykacją, skróceniem umowy i chyba cesja)

Ciekawi mnie jeszcze jakie własnie grzechy przed którymi trzeba sie przestrzegać posiada GL??

Co do ING nawet oferta jest tańsza ale wiem że bedzie problem z samochodem używanym a tym bardziej jeśli jeszcze nie współpracowali z np danym auto-komisem. Wyceny,dokładne sprawdzanie sprzedawcy itp. ciagnie sie to pewnie troszkę czasu, w zasadzie nie ma sie im co dziwić, chodz mi niestety troszke zależy na czasie i dlatego też
najbardziej myśle o GL

Dlatego może też bedziesz wstanie powiedzieć mi coś z doswiadczenia własnego a także korzystania z forum co najcześciej jest problemem z tym leasingodawcą???
Czytałem opinie o GL i wrażenie jest takie że jeżeli wszystko jest ok raty sa płacone w czasie itp to wiekszych problemów nie ma, wiadomym jest że jeżeli zobowiazuje sie do płacenia okreslonej sumy miesiecznie to jeżeli nie wywiązuje sie z tego obowiazku mogą mieć zastrzeżenia naliczać kary itd.

Chodzi mi bardzie np przy podpisaniu umowy na co zwrócić szczególna uwagę czy stosuja jakies sztuczki, które cieżko zauważyć na pierwszy rzut oka??
Co w ich leasingowaniu jest najbardziej niedogodnym zapisem porównując do innych leasingodawców??
O co jeszcze dokładnie dopytać żebym jako nowicjusz w tej kwestii( brania leasingu), później nie pluł sobie w twarz że tego nie sprawdziłem czy nie wziąlem pod uwagę ???

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Prośba do odświadczonych lesingobiorców

Post autor: Michał Krupiński »

Pytasz o słabe strony GL:
- konieczność założenia konta w Getin Banku
- brak automatycznej zmiany rat w przypadku obniżenia Wibor. Praktyka pokazuje, że firma obniża dopiero po naciskach klientów.
- dodatkowo podnieść mogą oprocentowanie nie tylko jeśli Wibor 3M wzrośnie, ale nawet jeśli wzrośnie wskaźnik inflacji!
- bardzo rygorystyczne (na tle zdecydowanej większości konkurencji) warunki przedłużenia ubezpieczenia znalezionego we własnym zakresie
- oczywiście przy okazji ich propozycja ubezpieczenia w kolejnych latach jest zazwyczaj dużo droższa niż na rynku. I to głównie nie dlatego, że stawka procentowa ubezpieczenia jest wysoka tylko dlatego, że przyjmują absurdalnie wysoką wartość pojazdu.
- są też sprawy bardziej subiektywne niż warunki umowy - dopóki wszystko jest okej, to jest okej, ale jeżeli przydarzy się jakaś dziwna sprawa, np.: źle coś naliczą, itd. to odkręcenie tego jest bardzo trudne. Spychologię mają opanowaną do granic absurdu.

W moim odczuciu jest to jedna z najsłabszych firm na rynku. Kiedyś była jeszcze do tego jedną z droższych. Przez pewien czas to się zmieniło i byli bardzo tani, ale od jakiegoś czasu widzę, że znowu jest drożej - pewnie dlatego, że Getin Bank, który odkupuje od nich wierzytelności musi się ratować przed kiepską sytuacją i nie da się już sprzedawać leasingu tak tanio.

Jednak nadal, w pewnych przypadkach, zwłaszcza samochodów używanych jest to firma szybko i łatwo dostępna - dlatego tak wielu klientów ją wybiera.
Oczywiście wielu z nich jest zadowolona z wyboru, ale najczęściej są to klienci mniej wymagający lub tacy, którzy są w ogóle szczęśliwi, że dostali finansowanie i nie mają porównania jak to jest w innych firmach.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Rondenis

Re: Prośba do odświadczonych lesingobiorców

Post autor: Rondenis »

No to troszke słabo sie zrobiło bo myslalem że nie jest z nimi najgorzej czytając opinie ale z tego co piszesz nie wyglada to kolorowo.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie to z tego co sie dowiedzialem nawet wprost mówia żeby wziąć swoje ubezpieczenie bo ich bedzie dużo droższe i oczywiscie zgoda 249 zł netto przy każdym wznowieniu.

Co mam rozumieć pod pojeciem rygorystyczne warunki przedłuzenia ubezpieczenia znalezionego we własnym zakresie ??

-wiem że musze chyba miesiac wczesniej ich powiadomic że bede korzystał z własnego ubezpieczenia i tak w kazdym roku i polisa musi być przesłana na 10 dni roboczych. Przy pierwszym ubezpieczeniu 14 dni od dnia zarejestrowania pojazdu musze dostarczyć stosowne dokumenty.

-koszt zgody 249zł (mam nadzieje że nie mogą podnieśc kosztów zgody w następnych latach jesli tak podpiszę umowe?

-miałem nadzieje że na tym koniec jeśli chodzi o ubezpieczenie we własnym zakresie nie mówiac tu oczywiście jak działają w przypadku szkody,bo wtedy *c) wystawienie upoważnienia do odbioru odszkodowania, jeśli Leasingobiorca nie korzysta z likwidacji szkody w ramach asysty szkodowej GL – opłata w wysokości 249
*d) obsługa ubezpieczeń, jeśli Leasingobiorca nie korzysta z ubezpieczeń oferowanych przez GL – opłata w wysokości 249 zł netto
i podpunktu "d" troszke nie rozumiem co znaczy obsługa ubezpieczeń ??
249 za wznowienie polisy jest jasne
249 za upoważnienie do odbioru odszkodowania jasne
ale 249 za obsługę ubezpieczeń ??

O spychologii fakt czytałem w opiniach.

Do założenia konta też mnie mogą zmusić ?? a jeżeli przy podpisywaniu umowy powiedziałbym że nie założe bo juz np mam w innym banku i nie ma możliwości żebym założył to nie odstąpia od tego beda woleli nie dać leasingu??

A propos konta to myślałem własnie o ING i fakt tam mają najniższą ofertę leasingu ale ta wycena i procedury ponoc trwaja a to mi nie na rękę.

Awatar użytkownika
n3lly
Posty: 24
Rejestracja: 20 gru 2014, o 12:21

Re: Prośba do odświadczonych lesingobiorców

Post autor: n3lly »

To może ja dopiszę swoje trzy grosze z punktu widzenia dwuletniego klienta Getin Leasing. Zaznaczam że jest to moja pierwsza umowa leasingowa i nie mam porównania z innymi.
- konto w GB: faktycznie jest zakładane przy umowie, ale jest bezkosztowe więc jak dla mnie nie ma większego problemu
- brak zmiany oprocentowania przy obniżce Wibor: tu faktycznie jest to mało etyczne zagranie ze strony GL, ale po drugim wniosku do BOK udało się wymusić przeszacowanie rat :)
- warunki przedłużenia własnego ubezpieczenia: tu nie do końca się zgodzę z rygorystycznym podejściem, ponieważ w przypadku kontynuacji w tym samym TU nie jest już wymagana ich zgoda na przedłużenie; po prostu co rok przesyła się tylko polisę do BOKu, i opłata wynosi 99 netto (pierwsza opłata za zgodę na zew. ubezpieczenie wynosi 249 netto).
- asysta szkodowa: korzystałem niedawno, raczej drobna rzecz (z OC sprawcy) ale wszystko odbyło się bez większych problemów (plusem jest też to że GL opłaca 100% vat od szkody)
- poziom obsługi: jak do tej pory OK, BOK odpowiada w miarę sprawnie i sensownie, co do samego systemu i e-faktur też nie mam większych zastrzeżeń. Po pierwszym roku umowy dostałem nawet od nich prezent (zestaw BT Jabra) co było miłym zaskoczeniem :)

Jak dla mnie GL przez te 2 lata jest w miarę OK, ale ja raczej należę do klientów którzy spłacają swoje zobowiązania terminowo, stąd być może brak większych problemów. Faktycznie, jak brałem leasing 2 lata temu była to jedna z najtańszych z ofert na rynku.

Powodzenia życzę autorowi wątku i udanych decyzji :)

Awatar użytkownika
sonnenberg
Posty: 54
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 21:41

Re: Prośba do odświadczonych lesingobiorców

Post autor: sonnenberg »

ja również 3 lata spłacałem leasing w Getinie. Nie było żadnych problemów bo regularnie spłacałem wszystko. Jedyny problem to nieobniżanie rat mimo spadającego wibor - trzeba było 2 pism żeby przeliczyli raty wg nowego wiboru.

Teraz wiem, że są lepsze firmy leasingowe ale wtedy też nie bylo źle.
Powodzenia

Awatar użytkownika
n3lly
Posty: 24
Rejestracja: 20 gru 2014, o 12:21

Re: Prośba do odświadczonych lesingobiorców

Post autor: n3lly »

Małe sprostowanie: wznowienie ubezpieczenia obcego - aktualna TOIP podniosła opłatę z 99 zł na 249 zł czyli tak jak pisaliście. Jeszcze rok i żegnam GL bez większego żalu....


ODPOWIEDZ