Pomoc podatkowa w wykupie i sprzedaży auta z leasingu

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Azazel

Pomoc podatkowa w wykupie i sprzedaży auta z leasingu

Post autor: Azazel »

Witam,
proszę o poradę odnośnie leasingu operacyjnego samochodu osobowego.

Mam leasing samochodu do celów mieszanych na JDG - jestem VATowcem i odliczałem 50% od faktur oraz opłat związanych z autem. Leasing kończy się po 3 latach, we wrześniu tego roku moim wykupem w kwocie 8tys brutto. W tym samym miesiącu odbieram nowy samochód również na leasing. Plan był taki, aby obecne auto było wpłatą własną na nowe. Dealer wycenił mój samochód na 62tys zł na umowę kupna-sprzedaży lub 65tys zł brutto na FV.
Początkowo chciałem wykupić samochód na os. prywatną (nie wliczać faktury wykupu do firmy) w tym miesiącu i wówczas sprzedać do dealera 1 października - minęłoby 6msc i nie płaciłbym 32% podatku od sprzedaży (jestem na 2 progu).

Niestety dealer się nie zgodził i auto muszę sprzedać we Wrześniu. Rozumiem, że mam 2 wyjścia z sytuacji: wykup i sprzedaż jako firma oraz wykup i sprzedaż jako os. prywatna zgodnie z terminem zakończenia leasingu we Wrześniu. Jestem na ryczałcie 12% i dodatkowo przychód ze sprzedaży samochodu spowoduje, że wpadnę w 3 próg ZUS, czyli będę musiał wyrównać jeszcze ok. 7tys zł.
Moje kalkulacje wyglądają jak na screenie:
Obrazek

Moje pytanie: czy dobrze wszystko obliczam? Czy może coś pominąłem? Jak wygląda wykup z leasingu i w tym samym miesiącu przekazanie samochodu jako wkład własny do nowego?

Dodam, że wartość nowego auta w e Wrześniu 2021, to 82tys brutto. Obecnie wykup mam za 8200 brutto.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Azazel

Re: Pomoc podatkowa w wykupie i sprzedaży auta z leasingu

Post autor: Azazel »

Jeszcze dodatkowe pytanie: Jak to będzie wyglądało we wrześniu jak wrzucę FV za wkład własny na 65tys zł brutto jako koszt firmy.
Czy wówczas będę mógł odliczyć znaczną część VAT'u z października, czyli miesiąca, w którym de facto mam oddać te 15 tys zł VAT'u po sprzedaży? Czy ten koszt mimo, że jestem na ryczałcie może spowodować, że nie wpadnę w kolejny próg ZUS?
Cena mojego nowego pojazdu brutto: 242 740,00 zł, netto.

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Pomoc podatkowa w wykupie i sprzedaży auta z leasingu

Post autor: Jarosław Król »

Cześć,
Połowę VAT z faktury za czynsz inicjalny będziesz mógł odliczyć. Ale nie będzie ona dla Ciebie kosztem skoro jesteś na ryczałcie - o ile dobrze wszystko zrozumiałem.

Faktycznie w Twoim przypadku zostawienie teraz samochodu w rozliczeniu u dealera wychodzi najmniej korzystnie przez ten ryczałt. Chyba najsensowniejsze będzie wykupienie, prywatne, darowizna na najbliższego członka rodziny i sprzedaż po pół roku bez podatku na umowę kupna-sprzedaży.

W każdym innym przypadku będziesz miał spore wydatki podatkowe z powodu tego ryczałtu, a żadnych kosztów.


ODPOWIEDZ