Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
wroclawianka

Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: wroclawianka »

też dostałam kilka takich faktur korekt na kwotę około 5 tyś zł , zastanawiam się czy można tego nie przyjąć , bo w umowie leasingowej nie pisze nic ,że w przypadku zmiany vatu mam coś dopłacać to pierwsza sprawa, druga sprawa to firma leasingowa ma zapłacić a nie my i jak to się ma do samochodu spłaconego już 2 lata temy * nie mogę sobie już odliczyć vatu na niego i co w takim przypadku , zna się ktoś na tym ?



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
// NOTATKA MODERATORA //
Niniejszy temat został wydzielony z wątku:
NSA przyklepało absurd - ubezpieczenie droższe o VAT
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 558
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: Spayker »

Umowy leasingowe zawsze (?) mają zapisy, że zmiany kosztów podatkowych przenoszone są proporcjonalnie na leasingobiorców.
Zresztą to standard nie tylko w przypadku leasingu, ale chyba wszystkich usług trwających okresowo.

Awatar użytkownika
wroclawianka

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: wroclawianka »

czyli muszę to zapłacić czy mogę jakoś obejść , pytam bo moja Firma ma bardzo duże problemy finansowe od kilku miesięcy nie przynosi zysku , jesteśmy w trakcie zawieszania no i 5 tyś to dla mnie teraz spory wydatek ,vatu nie ddliczę bo nie ma z czego , możesz coś doradzić ?


CO ZA JELEŃ WYMYŚLIŁ TEN KOD POTWEIRDZAJĄCY

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: NSA przyklepało absurd - ubezpieczenie droższe o VAT

Post autor: Lui »

wroclawianka pisze:CO ZA JELEŃ WYMYŚLIŁ TEN KOD POTWEIRDZAJĄCY
:roll:
Kody chronią przed robotami spamowymi i innymi. Myślisz, że po co innego mają być. :?
Możesz się zarejestrować na forum wtedy problem wprowadzania kodu odpadnie. ;)
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
wroclawianka

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: wroclawianka »

oczywiście ,że musi być kod tylko dlaczego nie da się go odczytać .

dzięki za odpowiedzi jest nieoceniona ,pytam może ktoś wie co z tym fantem zrobić ?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: Michał Krupiński »

wroclawianka pisze:oczywiście ,że musi być kod tylko dlaczego nie da się go odczytać .
Jakoś chyba się jednak daje, skoro udało Ci się na napisać. ;)
Niestety kod musi być ciężko widoczny, bo łatwiejsze "captche" spamboty z łatwością odczytują. Nawet to co jest teraz odczytują i wrzucają spam co najmniej raz dziennie.
Tak jak Lui podpowiedział, proponuję się zarejestrować - trwa to kilkanaście sekund i problem jest potem z głowy,

Przechodząc do tematu:
wroclawianka pisze:dzięki za odpowiedzi jest nieoceniona ,pytam może ktoś wie co z tym fantem zrobić ?
Od razu zaznaczam, żeby nie brać tego co napiszę za pewnik, bo nie zagłębiałem się zbytnio w temat, a piszę tylko na podstawie jakiejś tam ogólnej wiedzy.
Przede wszystkim fakt nienaliczania VAT od ubezpieczeń refakturowanych w leasingu, jakby nie patrzeć, jest błędem firm leasingowych, a nie leasingobiorców - chociaż błędem tak naprawdę wynikającym bezpośrednio z wcześniejszych interpretacji MinFinu, a nie z winy samych leasingodawców.
Na pewno firmy leasingowe zapłacą teraz ten VAT wraz z odsetkami i jak widać część z nich już zaczęła wysyłać korekty (oczywiście bez odsetek).

Czy zatem należy dopłacić firmie leasingowej za korektę faktury?
Zdaje się, że nie ma przepisu podatkowego, który by to regulował.... Na zdrowy rozum zresztą takich spraw nie regulują raczej przepisy podatkowe tylko po prostu stosunek cywilno-prawny.
Zakładając, że np. sprzedam komuś, np. telewizor LED na podstawie faktury na kwotę 4000, bo się pomyliłem i nie zauważyłem, że to powinno być 8000... i jeśli wyślę fakturę korygującą, a kupiec powie mi, żebym spadał, to nie pozostanie mi pewnie nic innego jak próba udowodnienia, że wiedział o moim błędzie i na tym skorzystał w złej wierze, itd.

No chyba, że wcześniej spisalibyśmy umowę, że wszelkie takie błędy obciążają jego, to wtedy byłoby czarno na białym, że po korekcie musi zapłacić... Trochę to tak po chłopsku przedstawiam (jak jest w błędzie to niech mnie ktoś wyprowadzi), :) ale zmierzam do tego, że w przypadku umów leasingowych - jak wcześniej zauważył Spayker - najczęściej są zapisy, że zmiany stawek podatkowych, wprowadzanie nowych podatków, zmiany regulacji w dotychczasowych, itd. mogą mieć przełożenie na zmiany wysokości opłat leasingowych.

Czy jest to podstawa do ubiegania się przez firmy leasingowe dopłaty na podstawie korekt? Sądzę, że tak, ale pewnie może to być kwestia sporna, np. pomiędzy prawnikami.

Ja chyba zacząłbym od wykonania telefonu do firmy leasingowej (koniecznie popartego później pismem) z pytaniem na podstawie, którego zapisu w umowie leasingowej, ewentualnie którego artykułu/ów w Kodeksie Cywilnym czy innym prawie domagają się dopłaty?
Myślę, że samo powołanie się przez nich na wyrok NSA to za mało, bo z wyroku wynika, wynika tylko, że firmy leasingowe nieprawidłowo robiły nie naliczając vatu przy refakturowanym ubezpieczeniu... Konkretne konsekwecje wynikają już z innych aktów prawnych.


Polecam też gorąco lekturę poniższego biuletynu, gdzie jest wiele informacji na temat wyroku NSA i jego konsekwencji. Zaznczam jednak, że nie pada informacja o tym czy płacić czy nie...
Znaczenie uchwały NSA w sprawie refakturowania usług ubezpieczenia przy leasingu

Fragment:
Okresy przeszłe – korekta dotychczasowych rozliczeń
Najtrudniejsza jest sytuacja firm leasingowych, które w przeszłości refakturowały usługi ubezpieczeniowe ze zwolnieniem z podatku. Obecnie, czy to w wyniku własnej decyzji, czy dopiero na skutek kontroli organów podatkowych, stoją one przed koniecznością korekty dotychczasowych rozliczeń, tj. muszą wykazać dodatkowe kwoty VAT należnego oraz uiścić odsetki od zaległości podatkowej. Korekta nie ma bowiem charakteru wtórnych ustaleń, lecz dotyczy błędu w pierwotnych rozliczeniach.

Przede wszystkim firmy muszą jednak ustalić, czy obliczając kwotę zobowiązania podatkowego, należy posłużyć się metodą „w stu” czy może metodą „od stu”. Od wyboru właściwej metody będzie zależeć wiele implikacji związanych z korektą.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT:

(...) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2–22, art. 30–32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (...).

Z przepisu tego wynika, że kwota należna od nabywcy = podstawa opodatkowania + VAT należny zgodnie z przepisami. Na przykład: 122 (kwota należna) = 100 (obrót/kwota netto) + 22 (VAT należny).

Zatem w celu ustalenia, czy dana spółka leasingowa powinna obecnie obliczyć VAT w dotychczasowej kwocie wynagrodzenia za ubezpieczenie, czy też może naliczyć podatek od tej kwoty, niezbędne jest sięgnięcie do odpowiednich zapisów zawartej umowy.

Wprawdzie zawierając te umowy, strony były przekonane o zastosowaniu zwolnienia do refakturowanych usług, jednak obecnie przyjdzie im odwołać się do dokonanych niegdyś, być może niedocenianych wtedy ustaleń.

I tak, jeżeli z umowy wynika, że kwota wynagrodzenia za ubezpieczenie była kwotą netto, obecnie będzie trzeba naliczyć VAT metodą „od stu”. Przykładem takiego zapisu mogą być często używane sformułowania: z uwzględnieniem stawki VAT wynikającej z aktualnie obowiązujących przepisów lub też z uwzględnieniem stawki VAT właściwej w chwili wystawienia faktury.

Powyższe zapisy wskazują, że zamiarem stron było, aby leasingobiorca pokrył również kwotę ewentualnego VAT należnego, obliczonego i wskazanego na fakturze ponad kwotę netto równą kosztom ubezpieczenia.

Inaczej będzie w sytuacji, gdy zawarta umowa odnosi się do kwoty brutto. W takiej sytuacji nie ma podstaw, aby obecnie doliczać VAT do tej kwoty. Należy obliczyć ją rachunkiem „w stu”.

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy korygowaniu dotychczasowych rozliczeń, jest ewentualny obowiązek wystawienia faktur korygujących. Na podstawie przepisów rozporządzenia fakturowego MF, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, wystawia się fakturę korygującą.

Spółki leasingowe, które obecnie decydują się na wystawienie faktur korygujących, różnie podchodzą do tego zagadnienia. Jedne korygują faktury pierwotne dokumentujące opłaty leasingowe, inne korygują faktury dotyczące jedynie ubezpieczenia.

Bardziej prawidłowe wydaje się pierwsze rozwiązanie. Jak stwierdził NSA, ubezpieczenia nie należy bowiem traktować jako dodatkowego świadczenia, ale jedynie jako element leasingu. W praktyce jednak, nawet w przypadku korekty faktury za ubezpieczenie, ani spółka leasingowa, ani leasingobiorca nie powinni ponosić jakichkolwiek negatywnych implikacji z tego tytułu. Decydujące jest bowiem to, że leasingodawca rozliczy podatek w prawidłowej wysokości, a leasingobiorca otrzyma skorygowaną fakturę z dodatkową kwotą VAT naliczonego do odliczenia (chyba że zastosowanie znajdzie np. ograniczenie dotyczące samochodów osobowych).

Korekta metodą „od stu”
W przypadku obliczania kwoty zaległego VAT metodą „od stu” zasadne byłoby wystawienie faktur korygujących zwiększających wysokość należności od leasingobiorców. O tę właśnie wartość zwiększyłby się także VAT, który podmioty te zasadniczo mogą odliczyć (chyba że np. zastosowanie znajdzie ograniczenie przewidziane dla samochodów osobowych).

Teoretycznie zabieg ten będzie zatem dla leasingobiorcy neutralny podatkowo. Ponadto spółka leasingowa niejako „przerzuciłaby” ciężar zaległości podatkowej na swoich klientów, tj. nie musiałaby pokrywać zaległości podatkowej z własnych środków (nie udałoby się jedynie uniknąć odsetek od zaległości podatkowej).

W praktyce jednak firmy leasingowe, u których została zidentyfikowana zaległość podatkowa i u których możliwe byłoby wystawienie faktur korygujących na dodatkową kwotę należności, często rezygnują z wystawiania korekt. Wprawdzie narażają się tym samym na sankcje karne skarbowe, jednak szczegółowa analiza biznesowo-podatkowa ich sytuacji poniekąd uzasadnia taką decyzję.

Należy bowiem pamiętać, że zakwestionowana przez NSA praktyka dotyczy najczęściej kilku lat działalności danej spółki leasingowej i każdorazowo nawet tysięcy zawartych umów. W takiej sytuacji wystawienie faktur korygujących (nawet zbiorczych) wiązałoby się z ogromnym nakładam administracyjnym i tym samym znacznymi kosztami.

Ponadto większość leasingobiorców, mimo zapisów umownych, które teoretycznie uzasadniałyby dodatkowe naliczenie VAT, sprzeciwiłaby się zapłacie. W przypadku leasingu samochodów osobowych, w wielu sytuacjach, ze względu na limit 6000 zł, podatek nie podlegałby odliczeniu. W pozostałych sytuacjach, mimo że VAT mógłby być odzyskany, klienci najpierw musieliby uiścić odpowiednią kwotę, a dopiero potem ją odliczyć. Rozwiązanie takie nie wpływa korzystnie na płynność finansową i wymaga dodatkowego nakładu pracy. Leasingobiorcy są zatem niechętni takiemu rozwiązaniu, gdyż nie chcą ponosić konsekwencji błędów w polityce podatkowej leasingodawców. Należy mieć także na uwadze aspekt znacznie krótszego biegu przedawnienia zobowiązań handlowych i tym samym trudności natury prawnej w zakresie wyegzekwowania dodatkowych kwot od leasingobiorców za wcześniejsze lata.

W konsekwencji niektóre spółki leasingowe rezygnują z opcji wystawiania faktur korygujących zwiększających kwotę wynagrodzenia o VAT. Nie chcą bowiem ryzykować konfliktów ze swoimi klientami. Wolą uiścić obliczoną „od stu” kwotę podatku we własnym zakresie.

Pewna część firm leasingowych zastanawia się obecnie nad nieco innym rozwiązaniem. Zamierzają one wprawdzie wystawić faktury korygujące na dodatkowe kwoty podatku (naliczone metodą „od stu”), przy czym zakładając trudności z uzyskaniem zapłaty, będą chciały skorzystać z określonej w art. 89a ustawy o VAT tzw. ulgi na złe długi. Wydaje się jednak, że skorzystanie z niej będzie miało ograniczone zastosowanie. Przepisy mówią bowiem o możliwości skorygowania wykazanego VAT należnego od należności niezapłaconych przez klientów. W analizowanym przypadku niezapłaconą należnością nie będzie cała kwota z faktury, ale jedynie kwota samego VAT. Ulga mogłaby zatem dotyczyć jedynie części VAT należnego ustalonej w odpowiedniej proporcji. Kolejnym utrudnieniem w ewentualnym zastosowaniu ulgi na złe długi są liczne warunki jej zastosowania. Szczególnie uciążliwa może być konieczność, aby nabywca był na moment korekty wciąż zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Korekta metodą „w stu”
Również w przypadku obliczania kwoty zaległego VAT metodą „w stu” należałoby wystawić faktury korygujące. Zwiększy się kwota VAT, przy czym wysokość należności od leasingobiorców pozostanie na niezmienionym poziomie.

Teoretycznie takie rozwiązanie byłoby korzystne dla leasingobiorców, gdyż bez zmiany kwoty, którą muszą uiścić, uzyskają możliwość odliczenia dodatkowych kwot VAT (chyba że np. zastosowanie znajdzie ograniczenie dla samochodów osobowych).

Część spółek leasingowych nie jest jednak chętna do wystawiania faktur korygujących. Również w tym przypadku przyczyną jest ogromny nakład administracyjny i tym samym znaczne koszty. Co ciekawe, w ustawie o VAT nie ma regulacji, które dawałyby leasingobiorcom jakiekolwiek narzędzie do wyegzekwowania od sprzedawcy wystawienia faktury korygującej. Do rozważenia pozostaje możliwość dochodzenia na drodze cywilnej przez leasingobiorców ewentualnego odszkodowania z tytułu ich niewystawienia.

Niezależnie jednak od ewentualnego wystawienia faktur korygujących obliczenie zaległego podatku metodą „w stu” jest dla firm leasingowych w pewnym sensie korzystniejsze niż korekta „od stu” (chyba że firma leasingowa wystawiłaby jednak faktury korygujące według metody „od stu”, a klienci zgodziliby się je uregulować). Metoda „w stu” wiąże się bowiem z niższą zaległością podatkową i w konsekwencji również z niższą kwotą odsetek od tej zaległości. Ponadto istnieje możliwość zmniejszenia zobowiązania w CIT, gdyż o kwotę VAT zmniejszy się wartość przychodu. Metoda „w stu” nie daje natomiast podstaw do ewentualnego zastosowania ulgi na złe długi. Cała kwota należności została bowiem niegdyś uregulowana.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
vrem

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: vrem »

Ja chyba zacząłbym od wykonania telefonu do firmy leasingowej (koniecznie popartego później pismem) z pytaniem na podstawie, którego zapisu w umowie leasingowej, ewentualnie którego artykułu/ów w Kodeksie Cywilnym czy innym prawie domagają się dopłaty?
i z odesłaną fakturą korygującą żeby nie było że się ją zaakceptowało ;)

Awatar użytkownika
wroclawianka

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: wroclawianka »

Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedź bardzo dużo mi pomogła, a czemu np nie mozna zrobić w ten sposób , firma leasingowa przesyła mi korektę do tych faktur ale z kwotą 0,00 i wysysła polisy bezpośrednio od firm ubezpieczeniowych ? Skoro mozna cofnąc się o 5 lat to nie mozna w ten sposób skorygowac ?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: Lui »

wroclawianka pisze:Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedź bardzo dużo mi pomogła, a czemu np nie mozna zrobić w ten sposób , firma leasingowa przesyła mi korektę do tych faktur ale z kwotą 0,00 i wysysła polisy bezpośrednio od firm ubezpieczeniowych ? Skoro mozna cofnąc się o 5 lat to nie mozna w ten sposób skorygowac ?
Ale transakcja miała już miejsce i nabywcą ubezpieczenia od firmy ubezpieczeniowej był leasingodawca, który potem sprzedał je leasingobiorcy. Nie ma tu czego korygować
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
wroclawianka

Re: Korekta faktury za ubezpieczenie w leasingu - płacić czy nie

Post autor: wroclawianka »

zobaczymy wysłałam pismo i odesłałam faktury korygujące zobaczymy co z tego wyniknie , pewnie nic i tak będę musiała zapłacić , poczekam na odpowiedź i udam się jeszcze do prawnika


Zablokowany