Umowa przedwstępna zakupu samochodu a aktualny leasing

Sprawy związane z przebiegiem umowy, użytkowaniem przedmiotu, cesją, zakończeniem, wykupem, windykacją itp.
Awatar użytkownika
Els411

Umowa przedwstępna zakupu samochodu a aktualny leasing

Postautor: Els411 » 11 lis 2019, o 12:29

Witam Wszystkich,

Sytuacja wygląda następująco, osoba na działalności jednoosobowej chce sprzedać samochód X który jest w leasingu. Z uwagi na to, że jestem zainteresowany kupnem, chcemy ze sprzedającym zawrzeć umowę przedwstępną (rezerwacja samochodu) wraz z zaliczką, która sfinansuje wykup samochodu od firmy leasingowej.
Wiem, że prawnie samochód nie jest własnością sprzedającego a jeszcze firmy leasingowej, ale chcę w umowie przedwstępnej zawrzeć informacje, że sprzedający zobowiązuje się do wykupienia samochodu od firmy leasingowej, a następnie sprzedaży już jego własności.
Czy takie działania (tego typu umowa przedwstępna) są prawidłowe? Czy sprzedawca nie może zawrzeć umowy przedwstępnej na samochód który w danym momencie nie jest jego własnością.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja

Re: Umowa przedwstępna zakupu samochodu a aktualny leasing

Postautor: Jarosław Król » 11 lis 2019, o 13:30

Els411 pisze:Witam Wszystkich,

Sytuacja wygląda następująco, osoba na działalności jednoosobowej chce sprzedać samochód X który jest w leasingu. Z uwagi na to, że jestem zainteresowany kupnem, chcemy ze sprzedającym zawrzeć umowę przedwstępną (rezerwacja samochodu) wraz z zaliczką, która sfinansuje wykup samochodu od firmy leasingowej.
Wiem, że prawnie samochód nie jest własnością sprzedającego a jeszcze firmy leasingowej, ale chcę w umowie przedwstępnej zawrzeć informacje, że sprzedający zobowiązuje się do wykupienia samochodu od firmy leasingowej, a następnie sprzedaży już jego własności.
Czy takie działania (tego typu umowa przedwstępna) są prawidłowe? Czy sprzedawca nie może zawrzeć umowy przedwstępnej na samochód który w danym momencie nie jest jego własnością.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Kodeksowa zasada swobody umów przewiduje, że stosunek prawny można układać między stronami dowolnie, o ile nie narusza to ustanowionego już prawa i norm społecznych. Więc jest duża swoboda.

Moim zdaniem nie ma sensu wpisywać do takiej umowy, że ktoś zobowiązuje się wykupić samochód, bo jakby nie da się kogoś przymusić do wykupu.
Można jednak "zobowiązać" kogoś, żeby taki, konkretnie oznaczony samochód Ci dostarczył. Myślę, że w umowie można opisać status tego auta, że jest własnością firmy leasingowej X, a firma Y go użytkuje i ma prawo jego pierwokupu.

Pomyślałbym także u umowie zadatku, a nie zaliczki. Bo wtedy tamta firma jest bardziej zobowiązana do sprzedaży Ci auta - jeśli tego nie zrobi, to masz prawo żądać od nich dwukrotności zadatku.

Awatar użytkownika
Els411

Postautor: Els411 » 11 lis 2019, o 18:05

Dziękuje za odpowiedź.

Awatar użytkownika
samobójca

Postautor: samobójca » 17 lut 2020, o 21:12

Witam, czy ostatecznie udało się sporządzić i wdrożyć w życie wspomniany wzór umowy na bazie przesłanych wytycznych, jestem praktycznie w analogicznej sytuacji i chciałbym porównać dokumenty czy mam zawarte wszystkie istotne zapisy zabezpieczające ?

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja

Postautor: Jarosław Król » 19 lut 2020, o 09:23

samobójca pisze:Witam, czy ostatecznie udało się sporządzić i wdrożyć w życie wspomniany wzór umowy na bazie przesłanych wytycznych, jestem praktycznie w analogicznej sytuacji i chciałbym porównać dokumenty czy mam zawarte wszystkie istotne zapisy zabezpieczające ?

Kolega Els411 pisał bez logowania kilka miesięcy temu. Jest mało prawdopodobne, że tu zajrzy w jakimś krótkim czasie.

samobójca, A Ty jak to sporządziłeś?

Awatar użytkownika
pawlo

Postautor: pawlo » 25 cze 2020, o 22:00

Witam, czy mogę otrzymać wzór takiej umowy? jestem w identycznej sytuacji. pozdrawiam

Wróć do „Mam leasing...”