Jak obliczyć oprocentowanie leasingu?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Kasia004

Jak obliczyć oprocentowanie leasingu?

Post autor: Kasia004 »

Witam,
chciałam zapytać jak wyliczyć oprocentowanie leasingu, jeśli mam w ofercie podaną sumę opłat np.122,4%.
Bardzo proszę o pomoc.


-------
// Zobacz także: Kalkulator leasingowy


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Jak obliczyć oprocentowanie leasingu?

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Kasia004 pisze:Witam,
chciałam zapytać jak wyliczyć oprocentowanie leasingu, jeśli mam w ofercie podaną sumę opłat np.122,4%.
Bardzo proszę o pomoc.
Te tematy mogą być pomocne:
Jak wyliczyć IRR dla oferty leasingowej
Jak wygląda oferta leasingu (przykładowa)?

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Jak obliczyć oprocentowanie leasingu?

Post autor: Rafael22 »

kalkulator online obliczający oprocentowanie leasingu
http://www.efunda.com/formulae/finance/ ... ulator.cfm

Nie wiem czy bedzie zainteresowanie czy nie, ale pracuje nad własnym kalkulatorem który wyliczy oprocentowanie.
Ostatnio zmieniony 1 lip 2011, o 09:36 przez Rafael22, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kasia004

Re: Jak obliczyć oprocentowanie leasingu?

Post autor: kasia004 »

@Tomek_P bardzo dziękuję, poradziłam sobie dzięki linkom:)
@Rafael22 sądzę że będzie szczególnie laików takich jak ja :D

Mama jeszcze jedno pytanie, porównuję oferty leasingów i kredytów (projekt zaliczeniowy) mam już wszystko pięknie wyliczone, tyle że do obliczania NPV brałam stopę oprocentowania leasingu/kredytu. W literaturze natomiast przyjęto jedną stopę dla obu wariantów (kredyt, leasing) - cytuje "przy stopie dyskonta możliwie niskiej, w naszym przypadku jest to 10% p.a. jak w przypadku kredytu". podejrzewam że chodzi o porównywalność. Czy ja w takim razie mam przyjąć najniższy procent? Bardzo proszę o odpowiedź

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Jak obliczyć oprocentowanie leasingu?

Post autor: Rafael22 »

Dla mnie sprawa jest prosta.
W przypadku porównania czy brać kredyt czy leasing do obliczeń NPV bierzesz odpowiednio dla :
NPV kredytu oprocentowanie kredytu,
dla NPV leasingu oprocentowanie Leasingu.

W książce po prostu dali przykład gdzie oprocentowanie kredytu i leasingu było takie same, w rzeczywistości wg. mnie to mało prawdopodobne aby oprocentowanie leasingu bylo takie same jak kredytu :)

Ty nie mozesz tak zrobic bo oprocentowania masz różne.
A przyjmowanie jednej wartosc oprocentowania spowoduje zafalszowanie wyniku a co za tym idzie zafalszujesz wniosek czy brac kredyt czy leasing i roznice pomiedzy nimi.

####################################################################################
W przypadku kiedy bys miala zadanie ze firma wziela zarówno kredyt i leasing to wtedy musisz wyliczyc średni koszt kapitału
np kredytu wziełaś 8000 oprocentowane na 10%, leasingu 2000 oprocentowany 5%
razem masz 10 000.

8000/10000 = 0,8
2000/10000 = 0,2

0,8 * 10% = 0,08
0,2 * 5% = 0,01

0,08+0,01 = 0,09

czyli do obliczen NPV w tym przypadku bierzesz 0,09 tj 9%

oczywiscie w przypadku kiedy mamy jeszcze dotacje oraz srodki wlasne to jeszcze to doliczamy.

######################################################################################

Kalkulator do porównywania ofert leasingu 2.0


http://www.forumleasing.pl/viewtopic.ph ... 788#p10770

Obrazek
Ostatnio zmieniony 7 mar 2012, o 19:16 przez Rafael22, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Kasia004

Re: Jak obliczyć oprocentowanie leasingu?

Post autor: Kasia004 »

Właśnie to mi nie pasowało, że trzeba to oprocentowanie "podporządkować". Wielkie dzięki za wskazówki, dzisiejsze i wczorajsze. Chwała ludziom, którzy stworzyli to forum i wam, że macie cierpliwość pomagać :)
Jeszcze raz bardzo dziękuję i życzę miłego dnia :)


ODPOWIEDZ