Leasing finansowy dla nieVATowca

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
jszybinski
Posty: 2
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 22:07

Leasing finansowy dla nieVATowca

Post autor: jszybinski »

Witam,
moja żona ma firmę psychologiczną, nie prowadzi księgowości z VAT, zwykła księga przychodów. Chcemy kupić samochód osobowy za 80 000 PLN. Dostałem informację od leasingodawcy, że jeśli sprzedawca wystawi mi fakturę VAT, to mogę przeprowadzić leasing operacyjny, jeśli fakturę VAT Marża, to tylko finansowy. Czy to prawda?
I jeśli tak, to jak wygląda możliwość wpisania w koszty opłaty inicjalnej? Zależy mi na odpisaniu ok. 50 000 PLN w tym roku, więc jeśli wezmę opłątę inicjalną ok. 40 000 PLN i parę rat, to mi się zbierze akurat. Tylko, czy tak można? Czy opłatę inicjalną nie trzeba rozbić proporcjonalnie na cały okres leasingu?

Pozdrawiam,
Jarek Szybiński

// Jeżeli trafiłeś tu szukając informacji o leasingu dla firm zwolnionych z VAT, to proponujemy przejście do strony: Nievatowiec i leasing - poradnik dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing finansowy dla nieVATowca

Post autor: Michał Krupiński »

Witaj,
Jeżeli interesuje Cię odliczenie od podatku jak największej kwoty w możliwie krótkim czasie to w grę wchodzi tylko leasing operacyjny.

Opłaty inicjalnej nie musisz rozliczać proporcjonalnie. Możesz ją zaliczyć jednorazowo w koszty. Ten problem z proporcjonalnym rozliczaniem czynszu inicjalnego mają tylko firmy, które prowadzą tzw. pełną księgowość, czyli bilanse, rachunki wyników, itd.
Zresztą w ich przypadku też nie powinno być problemu z zaliczaniem czynszu inicjalnego w koszty jednorazowo. Więcej tu: http://www.fmleasing.pl/aktualnosci-lea ... zowym.html

W Waszym natomiast przypadku w ogóle nie ma tego problemu.

Co do tego co powiedział Ci leasingodawca, to...
Teoretycznie i prawnie nie ma najmniejszych przeszkód, żeby nawet na samochód sprzedawany na fakturę VAT-marża zawrzeć umowę leasingu operacyjnego. Są jednak dwa ale...
Pierwsze jest takie, że wtedy zarówno do czynszu inicjalnego jak i do każdej raty leasingodawca będzie musiał doliczyć 23% VAT - czyli tak naprawdę ten samochód stanie się dla Ciebie o 23% droższy.

Drugie "ale", wynikające pośrednio z pierwszego jest takie, że nie każda firma leasingowa, a wręcz bardzo nieliczne w ogóle będą chciały zrealizować taką transakcję. Część z nich może co najwyżej zaproponować leasing finansowy.
Stąd pewnie taką informację dostałeś od leasingodawcy.

Najlepiej po prostu jest znaleźć samochód sprzedawany na podstawie pełnej faktury VAT.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Leasing finansowy dla nieVATowca

Post autor: Tomasz Piotrowski »

jszybinski, O leasingu VAT marża i samochodów używanych jeszcze tu dużo można się dowiedzieć:
Leasing samochodu używanego - wiedza w pigułce

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Leasing finansowy dla nieVATowca

Post autor: Lui »

I jeśli tak, to jak wygląda możliwość wpisania w koszty opłaty inicjalnej?
Opłatę inicjalną w koszty można wpisać tylko w leasingu operacyjnym.
W leasingu finansowym kosztem jest tylko amortyzacja przedmiotu umowy leasingu i odsetki!!!
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
jszybinski
Posty: 2
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 22:07

Re: Leasing finansowy dla nieVATowca

Post autor: jszybinski »

Czyli nieważne ile zapłacę opłaty inicjalnej - i tak amortyzuję wg stałego harmonogramu?
Czyli np. samochód kosztuje 80 000 PLN, wezmę opłatę inicjalną 25 000 PLN, zostaje mi w leasingu finansowym 55 000 PLN, powiedzmy koszt jest 10%.

Więc, czy będzie tak:
a. Wrzucam w koszty opłatę inicjalną 25 000 PLN, potem amortyzuję 55 000 PLN przez 60 miesięcy (informację, że tego typu środek trwały amortyzuje się proporcjonalnie przez minimum 5 lat - dostałem od księgowej) oraz odliczam odsetki leasingowe z raty leasingowej.
b. Bez względu na wielkość raty inicjalnej i tak amortyzuję 80 000 PLN podzielone na 60 rat a opłaty inicjalnej nie wrzucam w koszty (to wydaje mi się mega bez sensu :-) + oczywiście w kosztach odsetki od rat leasingowych.

Pozdrawiam i z góry dzięki!
Jarek Szybiński

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Leasing finansowy dla nieVATowca

Post autor: Michał Krupiński »

jszybinski, Jeżeli weźmiesz leasing finansowy to będzie mniej więcej tak jak piszesz w punkcie B.

Tzn. opłaty inicjalnej nie wrzucasz w koszty.
Amortyzujesz samochód w całości jego ceny. Samochody osobowe nowe mają stawkę amortyzacji 20%, więc amortyzują się przez 5 lat. W przypadku samochodów używanych możesz zastosować zwiększony wskaźnik, np. o 2. Wtedy zamortyzujesz go znacznie szybciej - czytaj będziesz miał więcej kosztów podatkowych w krótszym czasie.

Jednak jeśli Tobie zależy na jak największym odliczeniu w jak najkrótszym czasie to i tak Cię nie bardzo urządza. Wtedy tylko leasing operacyjny i duży czynsz inicjalny i ewentualnie raty degresywne lub zwiększone w początkowym okresie.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Spayker
PRO
Posty: 558
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 17:54

Re: Leasing finansowy dla nieVATowca

Post autor: Spayker »

To tak jak z kupnem za gotówkę też nie wrzucisz w koszty zapłaconej kasy tylko musisz amortyzować.
Dlatego leasing operacyjny jest taki popularny, zwłaszcza przy drogich samochodach gdzie masz dodatkowo ograniczenie amortyzacji do 20 tys EUR. ;)


ODPOWIEDZ