Jednoosobowa DG auto w leasing i użytek prywatny

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
igor_e
Posty: 3
Rejestracja: 29 lip 2012, o 11:53

Jednoosobowa DG auto w leasing i użytek prywatny

Post autor: igor_e »

Witam

Posiadam jednoosobową DG, kupiłem auto w leasingu. Jak rozliczyć przebieg prywatny?

Pozdrawiam


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
rooster
PRO
Posty: 143
Rejestracja: 13 cze 2009, o 20:52

Re: Jednoosobowa DG auto w leasing i użytek prywatny

Post autor: rooster »

igor_e pisze:Posiadam jednoosobową DG, kupiłem auto w leasingu. Jak rozliczyć przebieg prywatny?
:shock:
Po co?

Awatar użytkownika
igor_e
Posty: 3
Rejestracja: 29 lip 2012, o 11:53

Re: Jednoosobowa DG auto w leasing i użytek prywatny

Post autor: igor_e »

Żeby się US nie doczepił. Przepraszam ale to jest moje pierwsze auto w leasing dlatego pytam czy trzeba taki przebieg jakoś księgować? Czy US podczas kontroli sprawdza stan licznika?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jednoosobowa DG auto w leasing i użytek prywatny

Post autor: Michał Krupiński »

igor_e pisze:Żeby się US nie doczepił. Przepraszam ale to jest moje pierwsze auto w leasing dlatego pytam czy trzeba taki przebieg jakoś księgować? Czy US podczas kontroli sprawdza stan licznika?
Przede wszystkim nie wiem czy wiesz, ale jeżdżąc samochodem osobowym w leasingu i używając go w sposób mieszany (na potrzeby działalności oraz prywatnie) nie musisz prowadzić ewidencji przebiegu (tzw. kilometrówki). Zatem nie ma żadnego dokumentu świadczącego o tym ile pokonujesz kilometrów w celach służbowych. Co za tym idzie nie ma jak ustalić ile też pokonujesz kilometrów w celach prywatnych. Żeby to ustalić fiskus musiałby prowadzić daleko zakrojoną inwigilację Twojej osoby z technikami operacyjnymi jak śledzenie, podsłuchy włącznie...

Dlatego fiskus już dawno poszedł na skróty i dlatego od wielu lat przedsiębiorcy nie mogą odliczać całego VAT (obecnie ograniczenie do 50%) od zakupu lub rat leasingu samochodu osobowego. Podobnie jest zresztą z paliwem i innymi kosztami eksploatacyjnymi. To wszystko ma zrekompensować fiskusowi, że firmowe samochody osobowe mogą być wykorzystywane także w celach prywatnych.

Dlatego nie masz się czym przejmować. Możesz normalnie jeździć, pozostając w porządku wobec urzędu skarbowego.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
igor_e
Posty: 3
Rejestracja: 29 lip 2012, o 11:53

Re: Jednoosobowa DG auto w leasing i użytek prywatny

Post autor: igor_e »

Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź - teraz będę jeżdził spokojniej.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Jednoosobowa DG auto w leasing i użytek prywatny

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Problem naliczania kilometrów prywatnych powstaje dopiero jak się ma pracowników, którym samochody daje się także na cele prywatne.
Trzeba wtedy pracownikom doliczyć jakiś dochód, ale to także nie każdy robi i US biorą na celownik tylko raczej duże firmy z dużą flotą.

Tu więcej przeczytasz: http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/fl ... sa,25664,1

Oraz w przypadku gdy ma się samochód od którego odliczyło się cały VAT (np. samochód z kratką /homologacją N1/) - wtedy istnieje konieczność naliczania VAT od „nieodpłatnego użytku” (na cele prywatne). Jest to obowiązek, który istnieje od dłuższego już czasu, ale niewielu przedsiębiorców ma tego świadomość. W praktyce najczęściej wystarczy „odprowadzić” symboliczną kwotę VAT od „nieodpłatnego użytku”.

Awatar użytkownika
Hub

Re: Jednoosobowa DG auto w leasing i użytek prywatny

Post autor: Hub »

Ok, a czy to samo tyczy się przypadku gdy prowadzę 1os DG i jestem nie-vatowcem? Wtedy wrzucam w koszty całe raty w kwocie brutto, więc nie ma zasady odliczania części VAT.

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Jednoosobowa DG auto w leasing i użytek prywatny

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Hub pisze:Ok, a czy to samo tyczy się przypadku gdy prowadzę 1os DG i jestem nie-vatowcem? Wtedy wrzucam w koszty całe raty w kwocie brutto, więc nie ma zasady odliczania części VAT.
Nie mogąc odliczać VAT jesteś tym bardziej poszkodowany. :)

Mówiąc serio, nievatowcy także nie muszą rozliczać przebiegu prywatnego, a konkretniej mówiąc, nie ma takiego przepisu, który nakazywałby takie działania.


ODPOWIEDZ