Biorę po raz pierwszy samochód w leasing i mam kilka pytań

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
kasia-kupiapa-nowak

Biorę po raz pierwszy samochód w leasing i mam kilka pytań

Post autor: kasia-kupiapa-nowak »

Witam, jak w temacie jestem zielona odnoscie leasingu i wszelkich kredytów. Posiadam mała jednoosobowa firme i chciałabym kupic skode fabie na leasing. Nigdy wszesniej tego nie robiłam i mam kilka oczywistych pytan. Dziekuje z góry za odpowiedz :D

Skoda fabia - 56800zł br / 46178zł n
10%wstepne (4617zł netto), raty(46miesiecy), 10% wykupu (4617zł netto)
rata: 1087,7zł brutto / 884,31 netto

Pytanka:
1) Wstepne, raty oraz wykup auta bede płacic netto czy brutto? Chodzi mi czy odrazu bedzie to netto co miesiac czy w rocznym rozliczeniu?
2) Kiedy nastepuje pierwsza wpłata wstepnego 10% ? przy podpisaniu umowy leasingowej czy przy odbierze auta?
3) Ubezpieczenie jest obowiazkowe:
a) ile kosztuje srednio na rok?
b) co zawiera?
c) kiedy za nie płace?
4) Co sie stanie z umowa leasingowa jesli po ok roku czasu firma upadnie? Raty leasngu beda opłacane na bieżąco ale różnie to bywa w zyciu a 4 lata to sporo czasu.
a) czy ubezpieczenie od utraty pracy pokryje jakies koszta? Przez ile miesiecy ?
5) Czy auto mozna używać do prywatnych celów i jakie sa tego konsekwencje? Chodzi mi o to czy moge pozyczyc samochód np. szwagrowi, który jedzie na zagraniczne wakacje z rodzina ?
6) Wykup:
Jesli bede chciała po 4 latach oddac auto i pobrac nowe to kto decyduje o jego wycenie?


dziekuje i pozdrawiam


Jeszcze nigdy nie korzystałeś z leasingu i chciałbyś dowiedzieć się więcej?
Pierwszy leasing - poradnik dla początkujących


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Biorę po raz pierwszy samochód w leasing i mam kilka pytań

Post autor: Michał Krupiński »

kasia-kupiapa-nowak pisze:1) Wstepne, raty oraz wykup auta bede płacic netto czy brutto? Chodzi mi czy odrazu bedzie to netto co miesiac czy w rocznym rozliczeniu?
Płacisz brutto.
kasia-kupiapa-nowak pisze:2) Kiedy nastepuje pierwsza wpłata wstepnego 10% ? przy podpisaniu umowy leasingowej czy przy odbierze auta?
Po podpisaniu umowy, przed odbiorem.
kasia-kupiapa-nowak pisze:3) Ubezpieczenie jest obowiazkowe:
a) ile kosztuje srednio na rok?
b) co zawiera?
c) kiedy za nie płace?
Płacisz przed wydaniem pojazdu, wraz z czynszem inicjalnym.
O cenę musisz zapytać leasingodawcę. Możesz też skorzystać z ubezpieczenia oferowanego przez dealera, lub znaleźć na własną rękę.
Musisz tylko wziąć pod uwagę, że leasingodawca naliczy opłatę manipulacyjną za obce ubezpieczenie - z reguły 200-300 zł netto.
kasia-kupiapa-nowak pisze:4) Co sie stanie z umowa leasingowa jesli po ok roku czasu firma upadnie? Raty leasngu beda opłacane na bieżąco ale różnie to bywa w zyciu a 4 lata to sporo czasu.
Jeżeli firma leasingobiorcy upadnie, to leasingodawca będzie miał prawo rozwiązać umowę i zażądać zwrotu przedmiotu.
kasia-kupiapa-nowak pisze:a) czy ubezpieczenie od utraty pracy pokryje jakies koszta? Przez ile miesiecy ?
Pytanie do firmy, która oferuje takie ubezpieczenie.
5) Czy auto mozna używać do prywatnych celów i jakie sa tego konsekwencje? Chodzi mi o to czy moge pozyczyc samochód np. szwagrowi, który jedzie na zagraniczne wakacje z rodzina ?
Do celów prywatnych jak najbardziej.

Pożyczanie rodzinie w praktyce nie stanowi problemu, ale lepiej zapytać się leasingodawcy jak do tego podchodzi - czy nie podpadnie to pod przekazanie na użytek osobie trzeciej, na który leasingodawca musi wydać pisemną zgodę i naliczyć opłatę manipulacyjną - najczęściej 200-300 zł netto.
kasia-kupiapa-nowak pisze:6) Wykup:
Jesli bede chciała po 4 latach oddac auto i pobrac nowe to kto decyduje o jego wycenie?
Rynek... Za ile się sprzeda, to tyle będzie ujęte w rozliczeniu.

Wstępne ustalenie wartości robi rzeczoznawca na zlecenie leasingodawcy.


Zachęcam do zapoznania się z pytaniami i odpowiedziami (FAQ):
https://www.fmleasing.pl/porady/leasing ... ne-pytania
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

ODPOWIEDZ