Well done goldmann!Mam nadzieję, że się komuś to przyda.
Koniec samochodów z kratką od 1 stycznia 2011 raczej pewny
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
- Jarosław Król
- Administracja
- Posty: 1272
- Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32
Re: Koniec samochodów z kratką od 1 stycznia 2011 raczej pewny
Re: Koniec samochodów z kratką od 1 stycznia 2011 raczej pewny
o co chodzi z tym naruszeniem prawa UE? Przecież dostali zgodę.Temat został również poruszony w artykule VAT od aut może naruszyć prawo UE z GP, 1 wrześień.
Re: Koniec samochodów z kratką od 1 stycznia 2011 raczej pewny
Kolec, sa watpliwosci czy Ministerstwo Finansow ma zgode na pismie na wprowadzenie zmian w ustawie o VAT wylaczajacych odliczenia. Pojawila sie dlatego interpretacja ze jesli narusza terminy to bedzie mozna ich podac znowu do ETS.
Re: Koniec samochodów z kratką od 1 stycznia 2011 raczej pewny
Wiadomo już coś więcej? Wejdzie to w styczniu i są jakieś szczegóły?
OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)
- Tomasz Piotrowski
- PRO
- Posty: 1163
- Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34
Re: Koniec samochodów z kratką od 1 stycznia 2011 raczej pewny
Nie ma więcej szczegółów, a czy wejdzie 1 stycznia 2011 to zależy czy sie wyrobią. Jak prześlą projekt ustawy do Sejmu RP do połowy pażdziernia to pewnie wyrobią się. Za kilka tygodni sytuacja wyjaśni się.Spayker pisze:Wiadomo już coś więcej? Wejdzie to w styczniu i są jakieś szczegóły?
OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)
- Michał Krupiński
- PRO
- Posty: 2047
- Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26
Re: Koniec samochodów z kratką od 1 stycznia 2011 raczej pewny
Widzę, że temat odżył, a akurat sam miałem dziś coś tu skrobnąć.
Wczoraj i dziś mieliśmy przyjemność (ja i Matti) wziąć udział w konferencji "Zarządzanie Flotą Samochodową", której forum było jednym z tzw. patronów medialnych.
Duża część konferencji była poświęcona tematowi VAT od kratek. Wśród prelegentów, którzy temat poruszali był m.in pan Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, pan Zbigniew Liptak z Ernst & Young, który pracując jeszcze w Baker & McKenzie był pełnomocnikiem spółki Magoora przed ETS i to m.in. jemu zawdzięczamy możliwość odliczania VAT od samochodów z kratką
Czyli krótko mówiąc były to osoby względnie ogarnięte - może nie tak jak niektóre pistolety tu na forum, ale generalnie coś tam wiedzą na ten temat...
No więc wszystkie te osoby, a raczej żadna z nich nie ma zielonego pojęcia co i kiedy nas tak naprawdę czeka... Mają dokładanie identyczne wątpliwości jak my tu w dyskusjach na forum. Czy faktycznie 01 stycznia 2011 to jest data śmierci kratek, czy też nie. Czy rząd zdąży z kalendarzem legislacyjnym czy też nie, itd.
Pojawił się też mały zgrzyt...
Osoba ta stwierdziła, że to co wydarzyło się w czerwcu i o czym pisaliśmy też na forum, że zgoda jest, to tak naprawdę "ściema", że to tylko projekt zgody, a nie sama zgoda. Zresztą kilka postów wcześniej zwrócił na to uwagę kolega goldmann, że taka wątpliwość faktycznie gdzieś się pojawiła...
No i tak pod wieczór siedząc przy herbacie z Mattim stwierdziliśmy, że w sumie to ten chaos informacyjny jest trochę nieakceptowalny...
Więc, żeby mieć pewność stwierdziliśmy, że trzeba zapytać u źródła i skrobnęliśmy maila do pani Magdaleny Kobos, rzeczniczki Ministerstwa Finansów.
"Zarysowaliśmy" o co nam z grubsza chodzi i pani Magdalena pomimo bardzo późnej pory (szacunek, że na funkcji publicznej też ktoś może podchodzić poważnie do tematu i być na służbie gruuuubo po godzinach pracy) odpowiedziała nam w krótkich żołnierskich słowach, że... rząd ma formalną zgodę na wprowadzenie ograniczeń od UE!!!!!!
Zatem wątpliwości zostały rozwiane u źródła.
Teraz pytanie co do kalendarza legislacyjnego. Wg. mojej wiedzy szybka ścieżka legislacyjna załatwia problem w około miesiąc. Ryzyko weta prezydenta jest w zasadzie żadne. Pozostaje ogłoszenie w Monitorze. Myślę więc, że maks do końca października rząd ma czas, żeby zacząć procedować w sejmie.
Tak jak napisał Tomek_P - wtedy sprawa się wyjaśni, a do tej pory zostaje nam gdybanie, którym zajmujemy się w tej sprawie już dobre półtora roku...
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."
OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)
OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)
Re: Koniec samochodów z kratką od 1 stycznia 2011 raczej pewny
Czeba byo zaprosić na herbatę spragnionego kolegę.No i tak pod wieczór siedząc przy herbacie z Mattim stwierdziliśmy, że w sumie to ten chaos informacyjny jest trochę nieakceptowalny...![]()
OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)
-
Rad-wik
Re: Koniec samochodów z kratką od 1 stycznia 2011 raczej pewny
A czy jest to pewne że jeżeli wprowadzą ograniczenia po 1 stycznia 2011r to podtrzymane zostanie pełne odliczenie vat od auta dla tych co podpiszą umowę leasingową jeszcze w 2010r. ale odliczenie od paliwa już nie będzie przysługiwało?
Dlaczego jest to tak rozgraniczone?
Dlaczego jest to tak rozgraniczone?
- Tomasz Piotrowski
- PRO
- Posty: 1163
- Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34
Re: Koniec samochodów z kratką od 1 stycznia 2011 raczej pewny
W dużym skrócie - umowa leasingu jest jedną transakcją, która trwa określony w umowie czas. Kupując paliwo za każdym razem zawierana jest zupełnie nowa umowa sprzedaży paliwa ze stacją benzynową.
Dlaczego jest to tak rozgraniczone?
Konstytucja chroni prawa nabyte. W trakcie trwania umowy warunki nie mogą zmienić się na gorsze, ale tylko umowa jest transakcją, która leasingu trwa, a sprzedaż paliwa to są pojedyncze transakcje od ręki.
OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)
- Michał Krupiński
- PRO
- Posty: 2047
- Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26
Re: Koniec samochodów z kratką od 1 stycznia 2011 raczej pewny
Myślę, że mogę spokojnie napisać, że jest to pewne!A czy jest to pewne że jeżeli wprowadzą ograniczenia po 1 stycznia 2011r to podtrzymane zostanie pełne odliczenie vat od auta dla tych co podpiszą umowę leasingową jeszcze w 2010r.
Po pierwsze dlatego, że są to faktycznie prawa nabyte, które gdyby zostały odebrane to byłyby przywrócone jak nie w TK, to przed ETS.
Po drugie - i to jest najważniejsze - rząd zamierza wpisać do ustawy przepisy przejściowe, które będą poszanowaniem dla praw nabytych. Jest to już oficjalnie wpisane w założeniach do projektu.
Podatnicy/leasingobiorcy będą musieli jedynie zarejestrować umowy w swoich Urzędach Skarbowych i będą mieli na to 30 dni od wejścia w życie ograniczeń.
Czeba byo zaprosić na herbatę spragnionego kolegę.![]()
![]()
![]()
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."
OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)
OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)