Pomoc w zrozumieniu paru rzeczy.

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
MisioPysio
Posty: 5
Rejestracja: 20 sie 2013, o 11:50

Pomoc w zrozumieniu paru rzeczy.

Post autor: MisioPysio »

Cześć, jestem świeży, ściągnąłem Wasz kalkulator i był tam dołączony plik Excel z przykładem porównania leasingu z kredytem, dodaje go w załączniku abyście wiedzieli czego dotyczą moje pytania.

1) na sam początek proszę o wyjaśnienie skrótu:komórka B27) wyd. st. Kosz. Uzysk. Przch. + VAT nie podl. Odlicz * stopa podatk, rozumiem, że chodzi o koszt uzyskania przychodu + VAT nie podlegający odliczeniu ale co oznacza wyd. st. ?

2) dlaczego przy kredycie wartość amortyzowana (H29) to suma wartości netto i VATu nie podlegającego odliczeniu ? Nie powinno się amortyzować od samej wartości netto ?

3) Rozumiem, że jest to leasing finansowy, skąd zatem takie wartości dla amortyzacji po stronie leasingu ? Czy nie powinna być całość zamortyzowana a nie tylko koszt wykupu ? jaka jest stawka amortyzacji ? 33% ?

4) W komórce H22 VAT do odliczenia całkowity podana jest wartość 6000zł, czy to dlatego, że policzono 60% z komórki D3 a, że jest ona większa niż 6000zł a można maksymalnie odliczyć 6000zł to taka jest podana wartość ? Czy tak samo działa to w przypadku leasingu maszyn ?

5)jak wyglądałby przykład z leasingiem operacyjnym ? tak samo tylko bez kosztu wykupu ? prosiłbym o przykład na tej samej zasadzie.

Staram się porównać oferty leasingu finansowego i operacyjnego z kredytem. Konkretnie chodzi o leasing maszyn. Jak widzicie nie bardzo się orientuje i liczę na pomoc. Z czasem umieszczę swoje obliczenia porównawcze na podstawie ofert z banków i licze, że pomożecie mi w znalezieniu błędów, które z pewnością popełnię. Pozdrawiam
Załączniki
Leasing a Kredyt.xls
(41.5 KiB) Pobrany 472 razy


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Pomoc w zrozumieniu paru rzeczy.

Post autor: Michał Krupiński »

MisioPysio, Wysłałem e-mail do kolegi Rafael22, który przygotował ten plik, żeby tu zajrzał. Myślę, że on najpełniej odpowie na pytania.

Gdyby jednak nie mógł lub nie miał czasu, to spróbuję przyjrzeć się o co chodzi i odpowiedzieć.

Mogę tylko na szybko odpowiedzieć na punkt 2, że amortyzuje się wartość netto powiększoną o nieodliczalną część VAT i zdaje się, że tu chodzi jednak o leasing operacyjny. Dlatego (pkt. 3) amortyzacja jest tylko od wykupu, a nie od "całości" leasingu.

Ale myślę, że Rafael22 najlepiej odpowie jakie miał założenia.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
MisioPysio
Posty: 5
Rejestracja: 20 sie 2013, o 11:50

Re: Pomoc w zrozumieniu paru rzeczy.

Post autor: MisioPysio »

Dziękuje bardzo i czekam niecierpliwie ;-) Zauważyłem właśnie, że amortyzacja jest tylko od wykupu co sugerowałoby leasing operacyjny, jednak suma rat leasingowych przewyższa wartość początkową przedmiotu co z kolei wskazuje na leasing finansowy.. tak swoją drogą wydawało mi się, że zgodnie z art.3 ust. 4 k.c. jeśli jest możliwość wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy to koniecznie taka umowa musi zostać zakwalifikowana jako leasing finansowy. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Pomoc w zrozumieniu paru rzeczy.

Post autor: Michał Krupiński »

MisioPysio pisze:Zauważyłem właśnie, że amortyzacja jest tylko od wykupu co sugerowałoby leasing operacyjny, jednak suma rat leasingowych przewyższa wartość początkową przedmiotu co z kolei wskazuje na leasing finansowy.. tak swoją drogą wydawało mi się, że zgodnie z art.3 ust. 4 k.c. jeśli jest możliwość wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy to koniecznie taka umowa musi zostać zakwalifikowana jako leasing finansowy. Pozdrawiam
Masz rację (ale tylko częściowo), bo pod względem rachunkowym będzie to rzeczywiście leasing finansowy.

Natomiast w Polsce ustawy podatkowe klasyfikują pewną część umów leasingu finansowego (pod względem rachunkowym) jako leasing operacyjny (pod względem podatkowym).

Zresztą takich właśnie umów (finansowych księgowo i jednocześnie operacyjnych podatkowo) jest zawieranych w naszym kraju najwięcej.

Wygląda na to, że w przykładzie z arkusza o taki właśnie leasing chodzi.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
MisioPysio
Posty: 5
Rejestracja: 20 sie 2013, o 11:50

Re: Pomoc w zrozumieniu paru rzeczy.

Post autor: MisioPysio »

Rozumiem. Przedsiębiorstwo, dla którego chce porównać oferty podlega obowiązkowi badaniu przez biegłego rewidenta i dlatego dla celów podatkowych również będzie kwalifikowane jako leasing finansowy(z art. 64 ust. 1 pkt 4 ). W pliku, który załączyłem są dwa arkusze (na początku nie zauważyłem) czy któryś z nich będzie dotyczył mojego przypadku? Co mogę wrzucić w koszta? wydaje mi się, że jedynie amortyzacje i część odsetkowa

Awatar użytkownika
palacz

Re: Pomoc w zrozumieniu paru rzeczy.

Post autor: palacz »

MisioPysio pisze:Co mogę wrzucić w koszta? wydaje mi się, że jedynie amortyzacje i część odsetkowa
W rachunku wyników tak. Za to w kosztach podatkowych nie amortyzujesz tylko czynsz inicjalny i ratyw całości idzie do kosztów uzyskania przychodu

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Pomoc w zrozumieniu paru rzeczy.

Post autor: Rafael22 »

Przepraszam za tak późną odpowiedź, ale przez kilka dni miałem wolne od kompa.

Moje obliczenia bazowały na tym artykule
http://www.fmleasing.pl/publikacje-feli ... redyt.html


Ad1) wyd. st. Kosz. Uzysk. Przch. + VAT nie podl. Odlicz * stopa podatk = Wydatki stanowiące koszty uzyskania przychodu + VAT nie podlegający Odliczeniu * stopa podatkowa

Ad2) amortyzuje się wartość netto przedmiotu powiększoną o nieodliczalną część VAT (to akurat kolumna z kredytem)

Ad3) jest to leasing operacyjny, a stawka amortyzacyjna dla samochodu to 20% rocznie, z czego leasingobiorca amortyzuje przedmiot dopiero po wykupie przedmiotu (wcześniej robi to leasingodawca) i amortyzuje się od wartości wykupu.
Amortyzacja samochodu trwa 5 lat, jak leasing byl na 3 lata to po wykupie amortyzujesz jeszcze przez 2 lata.

Ad4) w przypadku samochodu można odliczyć 60% VAT-u jednak nie więcej niż 6 000zł wiec do obliczeń bierzesz 6 000zł.
W przypadku maszyn jest inaczej.

Ad5) leasing finansowy daje takie same korzyści jak kredyt bankowy dlatego nikt nie porównuje leasingu finansowego z kredytem.

Awatar użytkownika
MisioPysio
Posty: 5
Rejestracja: 20 sie 2013, o 11:50

Re: Pomoc w zrozumieniu paru rzeczy.

Post autor: MisioPysio »

Rozumiem zatem, że porównując leasing finansowy z kredytem (mam taki wymóg aby to zrobić) mogę się opierać dokładnie na takich samych obliczeniach jakie zrobiłeś dla kredytu ? pod względem podatkowym leasing finansowy i kredyt będą wyglądać tak samo(z wyjątkiem tych 60%) a różnią się jedynie tym, że dla nowego przedsiębiorcy łatwiej jest o leasing finansowy? i jeszcze inne pytanie, wiesz może jak będzie to wyglądało w przypadku maszyn ? czy też jest jakiś % i wartość której nie można przekroczyć ?. Dziękuje za dotychczas udzielone odpowiedzi, są mi bardzo pomocne. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Rafael22
Posty: 149
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:59

Re: Pomoc w zrozumieniu paru rzeczy.

Post autor: Rafael22 »

Korzyści podatkowe leasingu finansowego a kredytu są te same.
60% to chodzi ci o VAT? jak tak to nie ma znaczenia czy gotówką czy leasingiem czy kredytem jest to samo w przypadku samochodu osobowego 60% nie więcej jednak niż 6 tys zł. (od roku 2014 ponoć ma być 50% i nie wiecej niż 8 tys zł)
Art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Pewne ograniczenie w tym zakresie znalazły się w art. 86 ust. 3 i następnych ustawy. Te przepisy mówią, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, z wyłączeniem tzw. samochodów specjalnych, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł. Ograniczenia te mają zastosowanie także w przypadku najmu, dzierżawy czy leasingu takich pojazdów.

Dodatkowo w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT prawodawca wskazał, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanego do napędu pojazdów wyżej wymienionych.
sprawdź czy coś się w tym roku nie zmieniło. Wujek google Ci na pewno pomoże, znaleźć ustawę o VAT z tego rocznymi zmianami.

Tu masz stawki amortyzacyjne
http://www.wskazniki.gofin.pl/8,210,1,r ... cyjne.html

Awatar użytkownika
MisioPysio
Posty: 5
Rejestracja: 20 sie 2013, o 11:50

Re: Pomoc w zrozumieniu paru rzeczy.

Post autor: MisioPysio »

ok mniej więcej układa się to wszystko w głowie ale teraz pytanie: skoro firma podlega obowiązkowemu badaniu sprawozdania finansowego. W związku z tym jest zobowiązana do przeklasyfikowania leasingu operacyjnego na leasing finansowy. jaki ma to wpływ na wynik ustalony dla celów podatkowych ? rozumiem, że wrzucam w koszty VAT i część odsetkową raty oraz odpisy z amortyzacji, tylko jak te odpisy zrobić ? jeżeli np: umowa jest podpisana na 60% ekonomicznej użyteczności przedmiotu to wrzucam w koszty 60% wartości odpisów? a co jeśli maszyna jest amortyzowana metodą degresywną ?


ODPOWIEDZ