Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał Krupiński »

Wojcieszko pisze:A ja im więcej czytam, tym większy mam problem... W wielu artykułach jest napisane, że za auto odliczymy 100% VAT, ale nie ma pewności, że będziemy mogli z niego korzystać prywatnie...
W projekcie z 9.01.2014 (nowszego na razie nie ma) w Art. 12 ust. 1 jest info, że w przypadku samochodów od których można obecnie odliczyć cały VAT (czyli z homologacją) nie stosuje się art. 86a ust. 1 w odniesieniu do wydatków o których mowa w art. 86a ust. 2 pkt 2.
Czyli nie stosuje się ograniczenia odliczania do 50% w przypadku wydatków na raty leasingu.

Natomiast stosuje się je (ograniczenie do 50%) w przypadku pozostałych wydatków eksploatacyjnych.
Dopiero gdybyś chciał od tych innych wydatków (np. paliwo) odliczyć 100%, to musisz zgłosić się do Urzędu i poinformować, że z samochodu będziesz korzystał wyłącznie służbowo oraz zacząć prowadzić książkę przebiegów.
Wojcieszko pisze:Tylko ciekawi mnie na jakiej podstawie urząd udowodni mi, że ja z niego prywatnie korzystam?
To będzie trochę na zasadzie domniemania winy.
W uzasadnieniu można m.in. przeczytać, że jak podatnik ma siedzibę w miejscu zamieszkania, to domyślnie zakłada się, że taki samochód nie ma szans być wykorzystywany wyłącznie służbowo.

Myślę, że urzędnicy będą generalnie gnoili jak leci tych, którzy będą "kombinowali" z użytkiem służbowym i jedyne co pozostanie to procesy w sądach administracyjnych.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Wojcieszko
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2014, o 22:30

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Wojcieszko »

Michael pisze: Tylko ciekawi mnie na jakiej podstawie urząd udowodni mi, że ja z niego prywatnie korzystam?
To będzie trochę na zasadzie domniemania winy.
W uzasadnieniu można m.in. przeczytać, że jak podatnik ma siedzibę w miejscu zamieszkania, to domyślnie zakłada się, że taki samochód nie ma szans być wykorzystywany wyłącznie służbowo.
[/quote]

To jest jedyna rzecz której się obawiam... Auto odbiorę w przyszłym tygodniu, więc 100% Vatu odliczę i to wiem... Jednak obawiam się tego użytku prywatnego... U mnie właśnie siedziba firmy mieści się w miejscu mojego zamieszkania, jest to firma na osobę fizyczną... Wcześniej napisałeś, że będę mógł to auto używać do celów prywatnych... Czy obecnie jest jakiś przepis który nie pozwala mi używać tego auta prywatnie? A jeżeli wejdą nowe, to czy prawo działa wstecz? Rozumiem, że ludzi którzy kupią auto np. w kwietniu będą chcieli odliczyć pełny VAT to będą musieli złożyć jakąś deklarację, że auto będzie wykorzystywane tylko do celów firmy, ale dzisiaj takiego czegoś nie ma... teraz kwestia czy prawo działa wstecz, a jeśli by tak zadziałało, to będą musieli mi chyba dać możliwość ponownego wyboru, ale z drugiej strony VAT mam pewne że odliczę... A gdyby te przepisy zadziałały wstecz, to co z ludźmi którzy auto kupili np. w 2007r. i mają je z kratką jako ciężarowe... Czy im również zabroni się jeżdżenia do celów prywatnych? Wtedy będziemy już mówić o ogromniej liczbie samochodów... Będe naprawdę wdzięczny za odpowiedź i pomoc w zrozumieniu tej kwestii.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał Krupiński »

Wojcieszko pisze:To jest jedyna rzecz której się obawiam... Auto odbiorę w przyszłym tygodniu, więc 100% Vatu odliczę i to wiem... Jednak obawiam się tego użytku prywatnego... U mnie właśnie siedziba firmy mieści się w miejscu mojego zamieszkania, jest to firma na osobę fizyczną... Wcześniej napisałeś, że będę mógł to auto używać do celów prywatnych... Czy obecnie jest jakiś przepis który nie pozwala mi używać tego auta prywatnie? A jeżeli wejdą nowe, to czy prawo działa wstecz? Rozumiem, że ludzi którzy kupią auto np. w kwietniu będą chcieli odliczyć pełny VAT to będą musieli złożyć jakąś deklarację, że auto będzie wykorzystywane tylko do celów firmy, ale dzisiaj takiego czegoś nie ma... teraz kwestia czy prawo działa wstecz, a jeśli by tak zadziałało, to będą musieli mi chyba dać możliwość ponownego wyboru, ale z drugiej strony VAT mam pewne że odliczę... A gdyby te przepisy zadziałały wstecz, to co z ludźmi którzy auto kupili np. w 2007r. i mają je z kratką jako ciężarowe... Czy im również zabroni się jeżdżenia do celów prywatnych? Wtedy będziemy już mówić o ogromniej liczbie samochodów... Będe naprawdę wdzięczny za odpowiedź i pomoc w zrozumieniu tej kwestii.
Przeczytałeś co napisałem w poprzednim poście :?: :?:

Wkleję jeszcze raz ten fragment:
W projekcie z 9.01.2014 (nowszego na razie nie ma) w Art. 12 ust. 1 jest info, że w przypadku samochodów od których można obecnie odliczyć cały VAT (czyli z homologacją) nie stosuje się art. 86a ust. 1 w odniesieniu do wydatków o których mowa w art. 86a ust. 2 pkt 2.
Czyli nie stosuje się ograniczenia odliczania do 50% w przypadku wydatków na raty leasingu.

Natomiast stosuje się je (ograniczenie do 50%) w przypadku pozostałych wydatków eksploatacyjnych.
Dopiero gdybyś chciał od tych innych wydatków (np. paliwo) odliczyć 100%, to musisz zgłosić się do Urzędu i poinformować, że z samochodu będziesz korzystał wyłącznie służbowo oraz zacząć prowadzić książkę przebiegów.
Nie stosuje się ograniczenia do 50% VAT od rat leasingu jeżeli teraz podpiszesz umowę, odbierzesz samochód i następnie zarejestrujesz ją w US w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Skoro nie stosuje się ograniczenia, to znaczy, że możesz odliczać 100% VAT nawet jeżeli będziesz wykorzystywał samochód prywatnie!
Oczywiście chodzi o samochód z homologacją.

Tylko gdybyś chciał odliczać 100% VAT jeszcze od paliwa i innych wydatków eksploatacyjnych, to musiałbyś udowodnić, że wykorzystujesz pojazd wyłącznie służbowo.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Wojcieszko
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2014, o 22:30

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Wojcieszko »

A to teraz już dobrze zrozumiałem... A byłbyś w stanie mi podesłać link do tej ustawy? Auto odbiorę około środy, bo trochę się przesunęło, czyli jeszcze muszę liczyć na to, że do tego czasu przepisy czegoś nie zmienią?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał Krupiński »

Wojcieszko pisze:A to teraz już dobrze zrozumiałem... A byłbyś w stanie mi podesłać link do tej ustawy?
http://www.fmleasing.pl/oper/inne/2013/ ... 202014.pdf
Wojcieszko pisze:czyli jeszcze muszę liczyć na to, że do tego czasu przepisy czegoś nie zmienią?
Coś się zmienić może w szczegółach, ale akurat w tym zakresie, o który pytasz byłbym spokojny, że zostanie jak jest.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
gregwlkp
Posty: 13
Rejestracja: 3 paź 2013, o 20:24

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: gregwlkp »

A ja mam inny dylemat :)
Chce zamówić auto osobowe z terminem odbioru za około 4 miesiące , czyli teoretycznie po okresie przejściowym , odpis 50 % vatu , bez limitu.
Co w przypadku przedłużenia okresu przejściowego ?
Limit 6 tys. jest nie do zaakceptowania.
Może ktoś ma pewno źródło daty zmiany przepisów :)

Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Jarosław Król »

Jerry pisze:UWAGA WAŻNE!
Powyższa publikacja odnosi się do zapisów w projekcie nowelizacji z dnia 07.01.2014. Tymczasem projekt ten został już zmodyfikowany. W nowej wersji projektu artykuł, na podstawie którego przygotowaliśmy publikację został zmieniony! Obecnie analizujemy nowszy projekt i wnioskami podzielimy się tak szybko jak to możliwe.
Projekt przeanalizowany pod kątem odliczeń VAT od kolejnych rat w przypadku obecnie zawartych/zawieranych umów leasingu samochodów osobowych.

Zapraszam do zapoznania się ze zaktualizowaną publikacją:
Co z VAT od kolejnych rat leasingu samochodów osobowych po nowelizacji?

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Lui »

gregwlkp pisze:A ja mam inny dylemat :)
Chce zamówić auto osobowe z terminem odbioru za około 4 miesiące , czyli teoretycznie po okresie przejściowym , odpis 50 % vatu , bez limitu.
Co w przypadku przedłużenia okresu przejściowego ?
Limit 6 tys. jest nie do zaakceptowania.
Leasing, czy zakup?

Jeżeli leasing to limit Cię nie dotyczy nawet podpisując umowę w okresie przejściowym. Tyle mówi obecny projekt, chyba, że coś znowu sie zmieni.
gregwlkp pisze:Może ktoś ma pewno źródło daty zmiany przepisów :)
Nikt nie ma. Na razie coraz więcej znaków mówi jednak, że nie zdążą na 1 marca. Wtedy pewnie będzie to 1 kwietnia.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
niestety

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: niestety »

słuchajcie, takie prawo ma krótki nogi a państwo bardzo szybko się na tym przejedzie. Po pierwsze urząd nie będzie w stanie skontrolować kilku jak nie kilkudziesięciu tys. samochodów w mieście zadeklarowanych na potrzeby wyłącznie firmowe. Po drugie jeśli zakwestionuje użytek wyłącznie firmowy, a podatnik się odwoła, to sąd nie będzie się powoływać na domniemanie winy, tylko będzie potrzebować dowodów, a nie przypuszczeń skarbówki. Dziesiątki, jak nie setki takich spraw sądowych wyłożą całą wykładnię skarbówki.

Identyczna sytuacja jest z mandatami z fotoradarów. Jeśli właściciel samochodu nie wie kto kierował autem w danym czasie, to jak można go ukarać za szybką jazdę???? Sądy nie są w stanie przeprowadzić spraw do każdego takiego odwołania.

Awatar użytkownika
jetlee

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: jetlee »

Panowie prosze o pomoc
Chce zakupic to auto http://otomoto.pl/audi-q7-navi-panorama ... 93224.html
Auto to Audi Q7 z 2006 roku sprzedajacy mowi ze ma homologacje na ciezarowy i pelny vat do odliczenia
Tyle ze nie wiem czy to nie za stare auto bo liscie marek z homologacja ciazarowa ktora jest ponizej nie ma rocznika 2006
oto link do lista z fmleasing http://www.fmleasing.pl/aktualnosci-lea ... -2014.html
i tylko sa auta nowe i z rocznikow 2008-2010 a starocia z 2006 nie ma :) :D
prosze o info o co mam sie pytac sprzedajacego zebym nie kupil jakiegos niby z homologacja - mam sie pytac czy fabryczna czy robiona ? czy to jest homologacja N1 itp
pozdrawiam


Zablokowany