Dylemat kupno czy leasing, a może przejęcie? Jestem ryczałtowcem. Czy w moim przypadku leasing operacyjny ma sens?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
JPSAN
Posty: 4
Rejestracja: 9 lut 2017, o 18:50

Dylemat kupno czy leasing, a może przejęcie? Jestem ryczałtowcem. Czy w moim przypadku leasing operacyjny ma sens?

Post autor: JPSAN »

Witam , jestem nowy i oczywiście zielony wiec proszę o wyrozumiałość :)
Chciałbym za miesiąc kupić /wziąć w leasing na firmę ,której jestem właścicielem auto osobowe o wartości 100tys brutto ( VAT 23%). Jestem Vatowcem ale podatek jaki płacę to ryczałt wiec kosztów nie mam i odliczał będę tylko połowę VAT-u.Gotówkę mam na zakup jednak dowiedziałem się,że względu na VAT to się nie opłaca i lepiej wybrać inną formę.Auto ma prawie 4 lata i jest aktualnie w leasingu wiec może korzystnie byłoby po prostu przedłużyć w tej samej firmie? Autkiem pojeżdżę max 3 lata i potem je sprzedam i nie uśmiecha mi sie płacenie za to VAT-u...Dodam,iż kupuję auto od znajomego ( może to ważna informacja ). Czy w moim przypadku leasing operacyjny ma sens? Ponieważ dysponuję gotówką na auto to lepiej wziąć na jak najkrótszy okres- leasing , potem wykupić na siebie jako prywatną osobę,zrobić darowiznę na żonę i po 3 latach sprzedać?pozdrawiam

Chcesz dowiedzieć się więcej? Pamiętaj, żeby przeczytać nasz poradnik o ryczałcie:
Leasing a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Dylemat kupno czy leasing, a może przejęcie? Jestem ryczałtowcem. Czy w moim przypadku leasing operacyjny ma sens?

Post autor: Jarosław Król »

JPSAN pisze:Gotówkę mam na zakup jednak dowiedziałem się,że względu na VAT to się nie opłaca i lepiej wybrać inną formę.
Nie widzę związku z VAT w tym przypadku. Od zakupu za gotówkę też odliczysz połowę.
JPSAN pisze:Auto ma prawie 4 lata i jest aktualnie w leasingu wiec może korzystnie byłoby po prostu przedłużyć w tej samej firmie?
Przedłużać nie ma czego, bo zapewne samochód jest praktycznie cały spłacony. Trzeba byłoby zawrzeć nową umowę.

JPSAN pisze:Autkiem pojeżdżę max 3 lata i potem je sprzedam i nie uśmiecha mi sie płacenie za to VAT-u...Dodam,iż kupuję auto od znajomego ( może to ważna informacja ). Czy w moim przypadku leasing operacyjny ma sens? Ponieważ dysponuję gotówką na auto to lepiej wziąć na jak najkrótszy okres- leasing , potem wykupić na siebie jako prywatną osobę,zrobić darowiznę na żonę i po 3 latach sprzedać?pozdrawiam
Jeżeli faktycznie masz gotówkę i wiesz, że nie będziesz jej potrzebował na inne cele za jakiś czas, to szczerze mówiąc nie widzę sensu brania leasingu na to auto. Będziesz miał tylko dodatkowe koszty i ograniczenia, a korzyści podatkowych żadnych.

Awatar użytkownika
JPSAN
Posty: 4
Rejestracja: 9 lut 2017, o 18:50

Re: Dylemat kupno czy leasing, a może przejęcie? Jestem ryczałtowcem. Czy w moim przypadku leasing operacyjny ma sens?

Post autor: JPSAN »

hm...z tego co wiem to nie odliczę połowy tylko max 6000 tysięcy?a z rat leasingowych odliczę jednak 9 tysięcy..
US da mi 6 tyś a przy sprzedaży auta będę musiał oddać prawie 18 tysięcy..to raczej mało opłacalne..


Awatar użytkownika
Nie-ryczałtowiec

Re: Dylemat kupno czy leasing, a może przejęcie? Jestem ryczałtowcem. Czy w moim przypadku leasing operacyjny ma sens?

Post autor: Nie-ryczałtowiec »

Jarosław Król pisze:
JPSAN pisze:Gotówkę mam na zakup jednak dowiedziałem się,że względu na VAT to się nie opłaca i lepiej wybrać inną formę.
Nie widzę związku z VAT w tym przypadku. Od zakupu za gotówkę też odliczysz połowę.
JPSAN pisze:Auto ma prawie 4 lata i jest aktualnie w leasingu wiec może korzystnie byłoby po prostu przedłużyć w tej samej firmie?
Przedłużać nie ma czego, bo zapewne samochód jest praktycznie cały spłacony. Trzeba byłoby zawrzeć nową umowę.

JPSAN pisze:Autkiem pojeżdżę max 3 lata i potem je sprzedam i nie uśmiecha mi sie płacenie za to VAT-u...Dodam,iż kupuję auto od znajomego ( może to ważna informacja ). Czy w moim przypadku leasing operacyjny ma sens? Ponieważ dysponuję gotówką na auto to lepiej wziąć na jak najkrótszy okres- leasing , potem wykupić na siebie jako prywatną osobę,zrobić darowiznę na żonę i po 3 latach sprzedać?pozdrawiam
Jeżeli faktycznie masz gotówkę i wiesz, że nie będziesz jej potrzebował na inne cele za jakiś czas, to szczerze mówiąc nie widzę sensu brania leasingu na to auto. Będziesz miał tylko dodatkowe koszty i ograniczenia, a korzyści podatkowych żadnych.
Dla wyjaśnienia innym "zielonym": Powyższe zdanie na temat "braku korzyści podatkowych" ma sens w tym konkretnym przypadku (pytający jest ryczałtowcem, czyli bez kosztów uzyskania przychodu). Dla pozostałych korzyścią podatkową jest możliwość szybszej "amortyzacji" samochodu oraz brak limitu 20000 Euro. Czyli dla firm rozliczających się według normalnych zasad PIT lub CIT, korzyść jednak jest. Pozdrawiam. :)


ODPOWIEDZ