Cesja leasingu została uregulowana - od 1 stycznia 2013 korzystne rozwiązania podatkowe

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
FmLeasing.pl
FmLeasing.pl
Posty: 905
Rejestracja: 31 mar 2009, o 13:12

Cesja leasingu została uregulowana - od 1 stycznia 2013 korzystne rozwiązania podatkowe

Post autor: FmLeasing.pl »

Dzięki tzw. trzeciej ustawie deregulacyjnej od 1 stycznia 2013 roku możemy cieszyć się przepisami umożliwiającymi nieskrępowaną cesję umów leasingu. Do tego momentu była to kwestia nieuregulowana przez przepisy podatkowe.
...
Czytaj więcej: Cesja leasingu - wszystko o przejęciu umowy
http://www.FmLeasing.pl | Kontakt: news(at)fmleasing.pl


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
redempt

Re: Od 1 stycznia 2013 cesja leasingu jest uregulowana podat

Post autor: redempt »

wiadomości pisze:Dzięki tzw. trzeciej ustawie deregulacyjnej od 1 stycznia 2013 roku możemy cieszyć się przepisami umożliwiającymi nieskrępowaną cesję umów leasingu. Do tego momentu była to kwestia nieuregulowana przez przepisy podatkowe.
...
czytaj dalej >>
dodajmy, że:
- cesja umowy leasingu możliwa jest dla umów zawartych PO 1.1.2013 a
- releasing dla wszystkich umów, nawet tych sprzed 1.1.13.

żeby była jasność...

Awatar użytkownika
docktor
Posty: 86
Rejestracja: 10 sie 2010, o 17:21

Re: Od 1 stycznia 2013 cesja leasingu jest uregulowana podat

Post autor: docktor »

redempt pisze:
wiadomości pisze:Dzięki tzw. trzeciej ustawie deregulacyjnej od 1 stycznia 2013 roku możemy cieszyć się przepisami umożliwiającymi nieskrępowaną cesję umów leasingu. Do tego momentu była to kwestia nieuregulowana przez przepisy podatkowe.
...
czytaj dalej >>
dodajmy, że:
- cesja umowy leasingu możliwa jest dla umów zawartych PO 1.1.2013 a
- releasing dla wszystkich umów, nawet tych sprzed 1.1.13.

żeby była jasność...
Tak, ale wcześniej mamy już orzeczenia NSA, że cesja nie musi skutkować zawarciem umowy od nowa, żeby zaliczać koszty.
Poza tym można wcześniej dokonać zmian w starej umowie (np wydłużenie) i wtedy już podpada pod umowę zawartą po 1.1.13. Wtedy w kolejnym kroku cesja podpada już pod nowy termin.

Awatar użytkownika
redempt

Re: Od 1 stycznia 2013 cesja leasingu jest uregulowana podat

Post autor: redempt »

a od kiedy wyroki NSA stanowią prawo?
i z jakiej paki wydłużenie umowy "podpada" pod to co napisałeś?

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Od 1 stycznia 2013 cesja leasingu jest uregulowana podat

Post autor: Michał Krupiński »

redempt, Jeżeli możesz, to napisz skąd czerpiesz swoją wiedzę, że umowy zawarte przed 01.01.2013 nie "podpadają" pod nowe regulacje dotyczące cesji. Myślę, że to może przysłużyć się wyjaśnieniu/rozjaśnieniu tematu.

Jeżeli o mnie chodzi, to od razu zaznaczę, że nie czytałem trzeciej ustawy deregulacyjnej, ale nawet gdybym ją czytał, to pewnie niewiele by to wniosło, bo trzeba mieć szerszą wiedzę prawno-podatkową, żeby podejmować się interpretacji... :)

Myśląc jednak logicznie, sądzę, że ustawodawcy nie chodziło o to, żeby "uniemożliwić" cesję umów zawartych przed 2013 rokiem, bo byłoby to kompletnie bezsensu. Tym bardziej w obliczu - to co napisał Docktor - orzecznictwa NSA.
Dlatego zwrot, że nowe przepisy dotyczą umów zawartych po 01.01.2013 - moim zdaniem - bardziej odnosi się do tego, że nie podpadają pod nowe regulacje cesje zawarte przed 2013 rokiem, a nie, że umowy leasingu zawarte przed tym terminem nie mogą być objęte "nową" cesją.

Ponieważ - jak wspomniałem - nie czytałem ustawy, dlatego wolałem najpierw zadzwonić do KIP i przyznam, że dałem im zagwozdkę - naradzali się przez ponad 20 minut, po czym przełączyli mnie bezpośrednio do eksperta (tak została nazwana ta osoba), który w przybliżeniu powiedział mi coś takiego:
Z przepisów przejściowych (podobno Art. 18 III ustawy deregulacyjnej) nie wynika wprost, że cesją na nowych warunkach mogą być objęte umowy zawarte przed 2013 rokiem.
Jednak ekspert zgodził się z moim tokiem rozumowania i prywatnie uważa, że "nowa" cesja powinna objąć także umowy leasingu zawarte przed 2013 rokiem. W przeciwnym razie wprowadzanie tego przepisu, który de facto byłby martwy przez kolejnych wiele miesięcy byłoby pozbawione sensu.

Jednak prywatne zdanie eksperta, a oficjalne stanowisko, to dwie różne sprawy, dlatego dowiedziałem się, że biorą tą sprawę pod lupę i przedyskutują ją na najbliższym spotkaniu z urzędnikami Ministerstwa Finansów. Wtedy wyjaśnią kwestie interpretacyjne i będą mogli oficjalnie prezentować stanowisko.

Kiedy takie stanowisko będzie znane? Powiedziano mi, że jak za jakiś miesiąc zadzwonię, to sprawa powinna być już jasna. ;)



A teraz już tak zupełnie poza konkursem, to uważam, że na razie nasza dyskusja jest trochę akademicka. Sprawa sprowadza się do tego, że to firmy leasingowe muszą najpierw zmodyfikować swoje procedury pod nowe przepisy.
Wiem trochę jak to u nich działa - wprowadzanie nawet oczywistych zmian prawnych zajmuje im długie miesiące. Więc tym bardziej w tak "zagmatwanej" sprawie jeszcze długo większość firm nie "odblokuje" cesji. Jest to kwestia miesięcy IMO zanim coś się ruszy i to dopiero ewentualnie pod presją klientów, a nie "samoistnie". :roll:

Jak ktoś ma jakąkolwiek jeszcze wiedzę w tym temacie i doświadczenia, to niech pisze na forum! Zachęcam! :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Od 1 stycznia 2013 cesja leasingu jest uregulowana podat

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Ja się zastanawiam skąd wzięła się ta interpretacja, że regulacja cesji dotyczy tylko umów zawartych po nowym roku. :?

Jak znam życie to ktoś tak chlapnął i jak zwykle wszyscy powtarzają bez wnikania w szczegóły. :roll:

Awatar użytkownika
docktor
Posty: 86
Rejestracja: 10 sie 2010, o 17:21

Re: Od 1 stycznia 2013 cesja leasingu jest uregulowana podat

Post autor: docktor »

redempt pisze:a od kiedy wyroki NSA stanowią prawo?
i z jakiej paki wydłużenie umowy "podpada" pod to co napisałeś?
Wyroki NSA oczywiście nie stanowią prawa ale orzecznictwo nie trafia w próżnię.

O podpadaniu to może niejasno się wyraziłem bo mam na myśli charakter usługi ciągłej. Po zmianie prawa ciężko, żeby usługa ciągła funkcjonowała w oderwaniu od zmiany. Bardziej restrykcyjne prawo nie jest przecież prawem nabytym jest dokładnie odwrotnie.

Nawet jak ustawodawca przewiduje okres przejściowy, to aneks kasuje przywilej okresu przejściowego. Odsyłam tutaj do sławnych samochodów z kratką i istotnych zmian w umowie po zmianie przepisów i rejestracji umowy w US.
Działa to w dwie strony. W tym przypadku na korzyść podatnika chcącego skorzystać z cesji.

Myślenie się kłania.

Awatar użytkownika
redempt

Re: Od 1 stycznia 2013 cesja leasingu jest uregulowana podat

Post autor: redempt »

Panowie fachowcy,

Zgodnie z Pawlakową III ustawą deregulacyjna, art. 18:

Do umów leasingu zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy art. 23a, art. 23b, art. 23f i art. 23i ustawy zmienianej w art. 3 oraz przepisy art. 17a, art. 17b, art. 17f i art. 17i ustawy zmienianej w art. 4, w brzmieniu dotychczasowym.

Wyżej przytoczony przepis moim zdaniem jest dość jasny i spójny – umowy leasingu zawarte do 31.12.2013 a cedowane 1.1.2013 nie „podpadają” niestety pod nowe regulacje co oznacza, iż tylko umowy zawarte po 1.1.2013 umożliwiają cesję w rozumieniu nowych regulacji.

A'ha - firmy leasingowe analizują na bieżąco wszelkie zmiany ważne dla nich samych i dla swoich klientów... przynajmniej mój pracodawca...

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2030
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Od 1 stycznia 2013 cesja leasingu jest uregulowana podat

Post autor: Michał Krupiński »

redempt pisze:Panowie fachowcy,

Zgodnie z Pawlakową III ustawą deregulacyjna, art. 18:

Do umów leasingu zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy art. 23a, art. 23b, art. 23f i art. 23i ustawy zmienianej w art. 3 oraz przepisy art. 17a, art. 17b, art. 17f i art. 17i ustawy zmienianej w art. 4, w brzmieniu dotychczasowym.

Wyżej przytoczony przepis moim zdaniem jest dość jasny i spójny – umowy leasingu zawarte do 31.12.2013 a cedowane 1.1.2013 nie „podpadają” niestety pod nowe regulacje co oznacza, iż tylko umowy zawarte po 1.1.2013 umożliwiają cesję w rozumieniu nowych regulacji.
Cóż - za fachowca w kwestiach podatkowych na pewno się nie uważam, ale mam też na tyle dużo doświadczenia, że wiem, że literalne czytanie ustaw może czasem przynieść zgubne efekty. ;)

Normy prawne nie wynikają tylko z jednej ustawy.
W tym konkretnym przypadku (cesji) zauważam rozmaite wątpliwości, o których wspomniał m.in. docktor.

Nie wiem jaka jest Twoja wiedza w temacie i nie wykluczam, że ostatecznie okaże się, że masz rację, ale skoro nawet dla eksperta w KIP ten art. 18 wcale nie jest taki jednoznaczny w przypadku cesji (co podkreślam), to myślę, że zamiast drwić, lepiej będzie po prostu poczekać na mniej lub bardziej oficjalną interpretację tej konkretnej sytuacji. :|
redempt pisze:A'ha - firmy leasingowe analizują na bieżąco wszelkie zmiany ważne dla nich samych i dla swoich klientów... przynajmniej mój pracodawca...
Analizują owszem - najczęściej wynajmują nawet do tego firmy zewnętrzne, co tylko potwierdza, że lektura tylko jednej ustawy może nie wystarczyć i trzeba wziąć pod uwagę całokształt stanowionego prawa - a do tego trzeba mieć naprawdę sporo wiedzy i doświadczenia.
Jednak ja nie pisałem o analizowaniu, tylko o wprowadzaniu w życie! A to dwie różne sprawy.
Większość firm w branży czeka na ruch konkurencji i dopiero jak ktoś odważny pierwszy przetrze szlaki, to powoli i ostrożnie w temat wchodzą następni, a niektórym zajmuje to wręcz całe miesiące i lata. ;)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
redempt

Re: Od 1 stycznia 2013 cesja leasingu jest uregulowana podat

Post autor: redempt »

Nie wiem kto tu drwi ale sam przyznałeś, że ustawy deregulacyjnej nie czytałeś więc pozwoliłem sobie przytoczyć ten właściwy artykuł...
Przepis jest dość jasny a wyinterpretować można wszystko... to fakt.
Jeśli chcemy przekazać leasingobiorcom - obecnym co chcą odejść i przyszłym co chcą cesji - trochę wiedzy to moim zdaniem należy to zrobić rzetelnie a nie wciskać, że jeden wyrok NSA jest prawem i prawdą objawioną.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że weźmie do ręki Jan Kowalski ustawę PIT lub CIT a tam zero wiedzy na ten temat, że cesja jest możliwa do umów zawartych po 1.1.2013. No bo kto normalny będzie szukał przepisów po 105 różnych ustawach...


ODPOWIEDZ