Cesja umowy leasingu

Dzięki tzw. trzeciej ustawie deregulacyjnej od 1 stycznia 2013 roku możemy cieszyć się przepisami umożliwiającymi nieskrępowaną cesję umów leasingu. Do tego momentu była to kwestia nieuregulowana przez przepisy podatkowe.

Krótko: Zanim znajdziesz chętnego na przejęcie leasingu

Nosząc się z zamiarem przekazania swojej umowy i jej przedmiotu innemu podmiotowi, skontaktuj się najpierw z leasingodawcą. Powinieneś dowiedzieć się jakie są warunki cesji (np.: wysokość opłaty manipulacyjnej) oraz jakie warunki dotyczące oceny zdolności kredytowej powinien spełnić podmiot/firma, która będzie chciała przejąć umowę.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Organy podatkowe najczęściej interpretowały przepisy, a raczej ich brak, na niekorzyść przedsiębiorców i stały na stanowisku, że po cesji umowa powinna być traktowana jako zupełnie nowa umowa. Powodowało to szereg niedogodności dla podatników i w praktyce utrudniało, a często uniemożliwiało przejmowanie umów leasingu.

Żeby cesja była zgodna z przepisami podatkowymi

Od 2013 roku w przepisach znalazły się już zapisy wskazujące, że w przypadku zmiany strony umowy dokonanej w trakcie trwania podstawowego okresu, podatkowe rozliczanie takiej umowy odbywać się będzie tak, jakby się nic nie zmieniło.

Trzeba jednak dodać, że przy okazji zmiany stron umowy nie powinno dojść do zmiany innych jej postanowień (np.: skrócenie lub wydłużenie okresu, przeliczenie wartości rat leasingowych, itp.), w przeciwnym razie taka umowa zostanie potraktowana jako zupełnie nowa. Co za tym idzie musiałaby być zawarta na okres minimum 40% czasu normatywnej amortyzacji przedmiotu leasingu oraz opiewać na jego wartość rynkową.

Co daje cesja leasingu – komu potrzebna?

Leasing operacyjny ma wiele zalet, ale ma też kilka istotnych wad. Jedną z nich jest konieczność związania się umową na okres wynoszący co najmniej 40% czasu normatywnej amortyzacji przedmiotu. W przypadku samochodów osobowych jest to okres dwóch lat, a w przypadku większości ciężkiego transportu oraz maszyn i urządzeń nawet minimum trzech lat.

Leasingobiorca, który chciałby przed tym okresem przerwać bądź zakończyć umowę, ma dość wąskie pole manewru. Zwrócenie przedmiotu leasingodawcy i rozliczenie umowy jest najczęściej mało korzystne finansowo. Z kolei wcześniejszy wykup, przed upływem minimalnego okresu może się odbyć jedynie za wartość rynkową przedmiotu. Jeżeli jest ona znacznie wyższa niż wartość pozostałych do spłaty rat, to będzie to operacja bardzo nieopłacalna.

Dla takich sytuacji alternatywą staje się właśnie możliwość dokonania cesji umowy leasingu na firmę trzecią. Rozszerza to znacznie wachlarz rozwiązań i daje większą szansę znalezienia kogoś, kto wybawi obecnego korzystającego z niechcianej już umowy, bez większych strat finansowych.

Cesja jest także rozwiązaniem dla firm dokonujących przekształceń właścicielskich, gdzie po zmianach (także fuzjach, przejęciach) możliwe staje się kontynuowanie umów na dotychczasowych warunkach jednak przez (formalnie) inny podmiot.

Od czego zacząć, aby dokonać cesji?

Przede wszystkim należy skontaktować się z finansującym, aby ustalić czy umożliwia one cesję, a jeżeli tak to na jakich warunkach finansowych (z reguły naliczana jest prowizja).

Należy sprawdzić także jakie wymagania postawi leasingodawca ewentualnemu, nowemu leasingobiorcy, który będzie chciał przejąć umowę.
Trzeba bowiem pamiętać, że firma leasingowa będzie musiała sprawdzić wcześniej wiarygodność i ewentualnie zdolność kredytową przyszłego cesjonariusza.

Mając powyższą wiedzę, pozostaje oszacowanie oferty (np. ustalenie satysfakcjonującej wysokości tak zwanego odstępnego) i rozpoczęcie poszukiwania zainteresowanej firmy, na którą będzie można scedować umowę.

Można to zrobić umieszczając choćby ogłoszenia w popularnych serwisach, jak allegro, otomoto, trader, itp.
Nasi użytkownicy, korzystający wcześniej z Wyszukiwarki Leasingu mają możliwość zamieszczania ogłoszeń w naszej bazie przedmiotów poleasingowych i poflotowych

Dowiedz się więcej: Cesja leasingu oraz odstępne - co z podatkami VAT i dochodowym?

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

15 gru
Megafuzja w leasingu? Na razie to tylko teoria, ale…
11 gru
Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?
07 gru
RPP: Leasing nadal rekordowo tani, już 33 miesiąc z rzędu
07 gru
Europa i Niemcy rosną najszybciej od 10 lat, a Polska nie...
29 lis
Yanosik - sposób na uniknięcie mandatów i nie tylko
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl