Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Wszystko o ubezpieczeniach przedmiotów leasingu i likwidacji szkód
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 1955
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Postautor: Michał Krupiński » 9 lut 2019, o 18:33

Jakub Diduch pisze:Czyli się zgubiłem. Wychodzi jednak na to, że nawet RF uważa, że to leasing powinien zapłacić VAT.

To jest stanowisko z 2014 roku i dotyczyło trochę czego innego (za chwilę o tym wspomnę).

Aktualne stanowisko RF w sprawie OC z vat/bez vat zostało przygotowane niejako na naszą (czyli FmLeasing.pl) prośbę i jest także opublikowane na stronie Rzecznika Finansowego: https://rf.gov.pl/pdf/Analiza_RF_VAT_leasing.pdf
Szkoda, że Interrisk "przegapił" ten tekst i powołuje się tylko na ten, który mu odpowiada - jest to kolejna manipulacja ze strony ubezpieczyciela, bo aktualne stanowisko RF jest oczywiste i zupełnie inne niż Interrisk by chciał (i nie tylko Interrisk).

Przyznam, że ja też wtedy zwróciłem biuru RF, że te dwa teksty są lekko rozbieżne i wspomniałem, że nieuczciwi ubezpieczyciele wycierają sobie tamtą starszą publikacją - za przeproszeniem - gęby.

Otrzymałem odpowiedź, cytuję (chodzi o ten stary tekst):
/.../ tekst jest nadinterpretowany. Ważne jest kto fizycznie jest zobowiązany do naprawy.

Tak jak piszemy w tym najnowszym tekście: skoro faktura za naprawę uszkodzonego pojazdu zostaje wystawiona na leasingobiorcę (nie na firmę leasingową), to w takiej sytuacji, co do zasady, bezprzedmiotowe wydaje się podnoszenie argumentu, że to leasingodawca ma status podatnika podatku VAT.


Ponieważ zacząłem jeszcze dopytywać i drążyć, że jednak ja widzę pewnego rodzaju rozbieżności, to dodatkowo otrzymałem następującą odpowiedź:
Nowy tekst wskazuje jakie jest stanowisko Rzecznika w tej kwestii. To analiza szersza niż przywoływany tekst (stary), w którym autor kładł główny nacisk na okoliczność, iż to firma leasingowa - jako właściciel pojazdu - ma prawo do odliczenia podatku VAT. Temat był więc "zawężony" jedynie do tego jednego aspektu z pominięciem tzw. aspektu podatkowego, czyli tego, że w świetle przepisów prawa podatkowego, to odbiorca usługi ma prawo do ew. odliczenia kwoty podatku VAT, a tym - w omawianym zakresie - jest najczęściej leasingobiorca. Niestety ta kwestia zdaje się być ignorowana przez zakłady ubezpieczeń przy rozpatrywaniu tego typu spraw.


Podsumowując - powoływanie się przez ubezpieczycieli obecnie, a konkretnie po 23 maja 2018 r. (bo wtedy poznaliśmy aktualne pisemne stanowisko RF), na ten starszy tekst jest manipulacją i nadużyciem.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej
Wróć do „Ubezpieczenia i szkody”