Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Wszystko o ubezpieczeniach przedmiotów leasingu i likwidacji szkód
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 1955
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Postautor: Michał Krupiński » 9 lut 2019, o 18:33

Jakub Diduch pisze:Czyli się zgubiłem. Wychodzi jednak na to, że nawet RF uważa, że to leasing powinien zapłacić VAT.

To jest stanowisko z 2014 roku i dotyczyło trochę czego innego (za chwilę o tym wspomnę).

Aktualne stanowisko RF w sprawie OC z vat/bez vat zostało przygotowane niejako na naszą (czyli FmLeasing.pl) prośbę i jest także opublikowane na stronie Rzecznika Finansowego: https://rf.gov.pl/pdf/Analiza_RF_VAT_leasing.pdf
Szkoda, że Interrisk "przegapił" ten tekst i powołuje się tylko na ten, który mu odpowiada - jest to kolejna manipulacja ze strony ubezpieczyciela, bo aktualne stanowisko RF jest oczywiste i zupełnie inne niż Interrisk by chciał (i nie tylko Interrisk).

Przyznam, że ja też wtedy zwróciłem biuru RF, że te dwa teksty są lekko rozbieżne i wspomniałem, że nieuczciwi ubezpieczyciele wycierają sobie tamtą starszą publikacją - za przeproszeniem - gęby.

Otrzymałem odpowiedź, cytuję (chodzi o ten stary tekst):
/.../ tekst jest nadinterpretowany. Ważne jest kto fizycznie jest zobowiązany do naprawy.

Tak jak piszemy w tym najnowszym tekście: skoro faktura za naprawę uszkodzonego pojazdu zostaje wystawiona na leasingobiorcę (nie na firmę leasingową), to w takiej sytuacji, co do zasady, bezprzedmiotowe wydaje się podnoszenie argumentu, że to leasingodawca ma status podatnika podatku VAT.


Ponieważ zacząłem jeszcze dopytywać i drążyć, że jednak ja widzę pewnego rodzaju rozbieżności, to dodatkowo otrzymałem następującą odpowiedź:
Nowy tekst wskazuje jakie jest stanowisko Rzecznika w tej kwestii. To analiza szersza niż przywoływany tekst (stary), w którym autor kładł główny nacisk na okoliczność, iż to firma leasingowa - jako właściciel pojazdu - ma prawo do odliczenia podatku VAT. Temat był więc "zawężony" jedynie do tego jednego aspektu z pominięciem tzw. aspektu podatkowego, czyli tego, że w świetle przepisów prawa podatkowego, to odbiorca usługi ma prawo do ew. odliczenia kwoty podatku VAT, a tym - w omawianym zakresie - jest najczęściej leasingobiorca. Niestety ta kwestia zdaje się być ignorowana przez zakłady ubezpieczeń przy rozpatrywaniu tego typu spraw.


Podsumowując - powoływanie się przez ubezpieczycieli obecnie, a konkretnie po 23 maja 2018 r. (bo wtedy poznaliśmy aktualne pisemne stanowisko RF), na ten starszy tekst jest manipulacją i nadużyciem.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznejAwatar użytkownika
rambus_100lica

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Postautor: rambus_100lica » 25 mar 2019, o 13:58

Uzyskałem odpowiedź Rzecznika Finansowego w sprawie rozbieżności w ich piśmie a analizą Pana N. Kraja, oto pełna treść:

"Szanowny Panie,
W odpowiedzi na wiadomość z dnia 24 stycznia 2019 r. skierowaną do Rzecznika Finansowego wyjaśniam, co następuje.
Przedstawione niżej informacje nie mogą być traktowane jako opinia prawna, a jedynie jako pogląd Rzecznika lub ukierunkowanie w działaniu, dlatego poniższe wyjaśnienia należy potraktować wyłącznie pomocniczo.
W pierwszej kolejności należy wskazać, co zostało Panu już przedstawione, że jak wynika z przedstawionej przez Pana dokumentacji szkoda jest likwidowana z umowy obowiązkowego ubezpieczenia sprawcy wypadku. Poszkodowanym w sprawie, a co za tym idzie uprawnionym z umowy ubezpieczenia jest mLeasing Sp. z o.o. Samo upoważnienie Pana do likwidacji szkody jako leasingobiorcy nie czyni Pana klientem podmiotu rynku finansowego. Zatem Rzecznik nie może podjąć interwencji w sprawie.
Ponadto wystąpienie do sądu w zakresie roszczeń przysługujących co do zasady właścicielowi (leasingodawca) wymaga udzielenia Panu cesji wierzytelności, a jej uzyskanie związane jest z zawartą umową leasingu. Relacje te pozostają również poza kompetencją Rzecznika
Finansowego.
Argumentację wskazaną w opracowaniu Pana N. Kraja można wykorzystać do budowania argumentacji pozwu, jednak pragnę poinformować, iż w orzecznictwie sądów powszechnych można spotkać się jednak z rozstrzygnięciami, które wskazują, że odszkodowanie należy ustalać według statusu podatkowego finansującego, a nie korzystającego. Sądy wychodzą z założenia, że zobowiązanie do naprawy samochodu na podstawie umowy leasingu nie jest normalnym następstwem szkody, gdyż wynika z uprzednio zawartego zobowiązania w związku czym należy uwzględniać status podatkowy leasingu, a nie korzystającego.
W przypadku zaistnienia w przyszłości potrzeby skorzystania z pomocy Rzecznika Finansowego zapraszam do przeanalizowania treści zamieszczonych na stronie internetowej http://www.rf.gov.pl, a także do skorzystania z porad z zakresu prawa ubezpieczeniowego oraz zabezpieczenia emerytalnego udzielanych przez eksperta podczas dyżurów telefonicznych.
Z poważaniem,
Biuro Rzecznika Finansowego"

Być może ja to źle oceniam ale widzę porady rzecznika jako:
"Chcielibyśmy pomóc ale nie możemy. Idź do sądu i pokaż naszą analizę może przyniesie to jakiś rezultat."


Awatar użytkownika
Jakub Diduch
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2018, o 14:35

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Postautor: Jakub Diduch » 28 mar 2019, o 05:44

Przykre to, ale w ostatnim zdaniu zawarł Pan kwintesencję całej sprawy. Znam przypadki, w których jeden sąd w sprawach o identycznej sytuacji prawnej wydawał trzy różne wyroki. I tu jest podobnie. Co sąd, to interpretacja. Szkoda tylko, że pozycja RF jest w tym wszystkim tak słaba i nie wiążąca dla instytucji rynku finansowego.


Awatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 988
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Szkoda z OC a leasingobiorca zwolniony z VAT. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie netto - co zrobić?

Postautor: Jarosław Król » 15 kwie 2019, o 11:25

Leasingobiorcy martwcie się sami – rząd nadal nie dostrzega problemu zaniżania VAT w odszkodowaniach z OC sprawcy: Interpelacja poselska nr 29934 z 2019 roku
Wróć do „Ubezpieczenia i szkody”