Podnajmowanie leasingowanego samochodu może być bardzo ryzykowne

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Podnajmowanie leasingowanego samochodu może być bardzo ryzykowne

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Kilka dni temu Związek Polskiego Leasingu w imieniu firm leasingowych przestrzegł klientów przed nową formą oszustwa.
Klienci firm leasingowych bywają namawiani przez pośredników, zajmujących się wywożeniem pojazdów z Polski do Francji, do zawierania umów leasingowych, a następnie podnajęcia aut. Z takiej inwestycji obiecywane są ogromne zyski, reklamowane jako dochód pasywny.
/…/
Przestępcy koncentrują się na drogich, sportowych samochodach, najczęściej takich marek jak: Audi, BMW, Mercedes, Porsche, Volkswagen, które następnie są wywożone poza granice Polski i wynajmowane w tamtejszych wypożyczalniach. Samochody są kierowane głównie do Francji, choć mogą trafić także do innych krajów np. do Hiszpanii czy Holandii.
Dodajmy także, że oszuści już jakiś czas temu wzięli na celownik osoby chcące dokonać cesji leasingu. Szczegółowo pisaliśmy o tym w artykule: Zamierzasz odstąpić leasing? Uważaj na podejrzane propozycje

Jednak to, co jest istotne - podnajem leasingowanego samochodu wiąże się zawsze ze zwiększonym ryzykiem, nawet jeśli podnajmujący nie będzie miał przestępczych zamiarów.

Dlatego przed podnajęciem przedmiotu leasingu warto zadać sobie kilka istotnych pytań, np.:
  1. Jakie mam możliwości działania, gdy podnajmujący straci płynność i przestanie płacić raty, a dodatkowo nie będzie chciał oddać samochodu?
  2. Czy będzie mnie stać na spłatę leasingu, gdy podnajęty przedmiot ulegnie zniszczeniu, a ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania? Tak może się stać jeśli podnajmujący, np.: będzie miał wypadek kierując pod wpływem alkoholu.
Takich pytań powinieneś zadać sobie oczywiście więcej… To tylko przykład tego, co może się stać i - jak widać - podnajmujący wcale nie musi być przestępcą…

Sprawdza się to do jednego - podnajmować przedmiot leasingu oczywiście można, ale podnajmującym powinna być osoba/firma wiarygodna. Raczej odpuść sobie, jeśli masz wydać przedmiot komuś, komu nie jesteś w stanie zaufać. Po prostu koszty takiej operacji, jeśli coś pójdzie nie tak, mogą wielokrotnie przekroczyć ewentualne korzyści.

Pamiętaj także, że zgodę na podnajem musi wyrazić leasingodawca, a polisa ubezpieczeniowa powinna być rozszerzona o ochronę dodatkowych ryzyk związanych z podnajmem - w przeciwnym razie nie potrzeba wiele, żeby wpakować się w poważne tarapaty.


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznejAwatar użytkownika
Jarosław Król
Administracja
Posty: 1235
Rejestracja: 1 sty 2010, o 21:32

Re: Podnajmowanie leasingowanego samochodu może być bardzo ryzykowne

Post autor: Jarosław Król »

Żeby daleko nie szukać - tutaj kilka wpisów od osób, którym podnajęty samochód zniknął, a ubezpieczyciel nie wypłacił odszkodowania: przywlaszczenie samochodu leasingowanego podczas najmu

ODPOWIEDZ